História sa opakuje, Bitcoin sa otriasol a opäť stúpa. Aktuálne je na 9-mesačnom maxime. Otázka dňa teraz je, či bude jeho hodnota ešte rásť, alebo je už na maxime.
Odpoveď na to, prečo Bitcoin opäť stúpa je tentokrát veľmi jednoduchá. Krach Silicon Valley Bank a obrovské problémy švajčiarskej Credit Suisse Group.
Najznámejšia a najpoužívanejšia kryptomena vzrástla na 28 567 dolárov za jeden Bitcoin. Je to najviac od polovice júna, naposledy vzrástla o 0,9 %, vtedy za rastúce očakávania vďačila za to, že centrálne banky spomaľovali tempo zvyšovania úrokových sadzieb.
Reuters konštatuje, že Bitcoin minulý týždeň vzrástol o 26 %. Ide o najlepší týždenný zisk od apríla 2019, len za posledných 10 dní vzrástol zhruba o 40 %, keďže turbulencie v bankovom sektore sa rozšírili po celom svete, aj do Európy. Cez víkend vyvrcholila švajčiarska kríza prevzatím Credit Suisse Group AG konkurenčnej UBS Group AG.
Akcie UBS Group AG následne klesli o 7 % kvôli obavám investorov o dlhodobých výhodách dohody s prevzatím Credit Suisse a vyhliadkach švajčiarskych bánk, teda v krajine, ktorá bola kedysi vzorom zdravého bankovníctva.
Ľudia začínajú byť nervózni a zvažujú výber hotovosti z bánk. Vedúce centrálne banky čelia riziku rýchlej straty dôvery v stabilitu finančného systému. Už v nedeľu sa rozhodli posilniť tok hotovosti po celom svete. Globálna reakcia takéhoto rozsahu nebola zaznamenaná od vrcholu pandémie koronavírusu.
Vráťme sa naspäť k Bitcoinu. Experti predpovedajú, že rast Bitcoinu nie je na konci svojho cyklu. Aj naďalej bude profitovať z úsilia centrálnych bánk o posilnenie likvidity v globálnom finančnom systéme. Pripomíname, že rekordná hodnota Bitcoinu bola zaznamenaná v novembri 2021. Bolo to rekordných 69 000 dolárov. Zaujímavé je, že aj vtedy išlo o reakciu na tradičný bankový sektor. Centrálne banky a vlády spustili bezprecedentné menové a fiškálne stimulačné opatrenia.
Analytik spoločnosti IG Markets, Tony Sycamore, predpovedá rast Bitcoinu až k 32 000 dolárom. Dynamiku rastu kryptomien poháňa rýchla likvidita. Ako to dopadne uvidíme v najbližších dňoch. Dôležité bude, či sa položí na kolená ďalšia banka. Ak áno, finančná kríza nám začína dýchať na chrbát a neslávna história z rokov 2007 až 2009 sa môže zopakovať.