Reklama

Škoda Octavia omladla a zmúdrela, dostáva ChatGPT

Zdroj | Škoda
Richard Pliešovský
Zdroj | Škoda
Zdroj | Škoda

Škoda Auto práve predstavila zmodernizovaný model Octavia. Zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Inovácia sa nesie v novom dizajne svetlometov, ktoré sú teraz fyzicky i graficky viac integrované do masky chladiča.

Dizajnéri sa však pri zmenách držali pri zemi, čiže stále máte pred sebou tú známu, elegantnú a obľúbenú Octaviu.

Vynovená Octavia nezaprie inšpiráciu z nového modelu Superb, v tomto prípade však prichádza v športovejšom poňatí. Omladený model sa predstaví okrem verzií hatchback a kombi aj vo variantoch Sportline a RS.

Obsah pokračuje pod reklamou

Inovovaná Octavia môže byť vybavená jedným z piatich agregátov. Základom je nový motor 1,5 TSI s výkonom 85 kW, ten je spojený so 6-stupňovou manuálnou, alebo 7-stupňovou automatickou prevodovkou DSG. Rovnaký agregát je v zhodných kombináciách dostupný aj pre verziu so 110 kW výkonom, pričom spojenie s DSG prevodovkou je vždy mild-hybridné.

Pozrite si

Pozreli sme sa! Čo získate v Škode Octavia v najvyššej a čo v najnižšej výbave?

V ponuke nájdete dva 2-litrové benzínové motory: s výkonom 150 kW a DSG prevodovkou, druhý vo verzii RS ponúkne výkon až 195 kW. Škoda Octavia prináša aj dva dízlové motory 2,0 TDI. Prvá verzia má 85 kW so 6-stupňovým manuálom, 110 kW verzia má 7-stupňovú DSG.

Vylepšená Octavia získava nové asistenčné a bezpečnostné funkcie. Parkovanie uľahčí uložený parkovací manéver, alebo režim parkovanie na diaľku. Bezpečnosť na dlhých cestách zvýši nový systém pre vyhodnocovanie únavy vodiča. Ten už totiž nepracuje len s dátami o pohybe volantu, ale získava informácie z viacerých zdrojov. Vďaka tomu dokáže odlíšiť chvíľkovú nepozornosť od naozajstnej únavy.

Displej infotainmentu môže mať až 13″, už v štandarde je to slušných 10″. Nechýba 2-zónová automatická klíma, výkonnejšie nabíjanie cez porty USB-C, či vylepšený systém bezkľúčového prístupu k vozidlu Kessy. Do hlasovej asistentky Laury príde veľká pomoc. Už v základnej výbave bude integrovaný četbot ChatGPT, čo znamená úplne nové možnosti a pomoc počas jazdy.

O tom, že ide o naozaj obľúbený model, svedčí fakt, že sa ich od roku 1996 predalo viac ako 7 milónov kusov. Nové automobily Octavia budú na výber v šiestich výbavových stupňoch: Essence, Selection, Top Selection, Exclusive Selection, Sportline a RS. Ceny a dátum predaja novej Škody Octavia bude zverejnený neskôr.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.