Škoda na Slovensku ukázala elektrické žihadlo ENYAQ COUPÉ RS iV v plnej kráse!

Mali sme jedinečnú možnosť sledovať svetovú premiéru nového elektrického modelu ENYAQ COUPÉ u nás na Slovensku. Patrili sme medzi vybraných 5 krajín, kde sa novinka ukázala naživo. Pre koho je, čím chce zaujať a kedy si ju budete môcť objednať?

Škoda je na Slovensku stále jednotkou v predajoch. Každé piate nové auto predané u nás nesie práve logo Škoda. Ani táto automobilka sa však nevyhla kríze s čipmi. A to sa odzrkadlilo aj na predaji počas roka 2021, ktorý v porovnaní s minulým rokom klesol na úroveň 20,3 %.

Ešte skôr, ako sme si ohmatali očakávanú novinku, dozvedeli sme sa čo to, zo zákulisia značky a jej predajných výsledkov. Tak napríklad, ak ste mali minulý rok záujem o model Octavia, bol doslova nedostatkovým tovarom. Čakacie doby na novú Octaviu boli a žiaľ aj sú kľudne aj 12 mesiacov. Naopak na elektrickú novinku – ENYAQ iV si počkáte „len“ približne 4-5 mesiacov.

Pozrite siŠkoda OCTAVIA COMBI RS iV – 3 týždne s baterkou v kufri

Najpredávanejším modelom Škoda bol najmenší model Fabia, ktorá práve v roku 2021 prišla s úplne novou generáciou. Zaujímavé je, že v prvej 8-čke najpredávanejších áut na Slovensku má Škoda až 5 modelov. Po Fabii sem patrí aj Octavia, ale i kompaktnejšie SUV Kamiq či model Scala a Karoq. Nás zaujímalo, ako sa darí elektromobilom, kde práve model ENYAQ iV považujeme za veľmi atraktívny model súčasnej ponuky na trhu.

Pozrite siK moru spaľovákom alebo elektromobilom? Nová Škoda Fabia vs. VW ID.4 GTX

A tu Škoda očividne zákazníkov nesklamala. Práve model ENYAQ iV je podľa predaných plne elektrických modelov na našom trhu suverénne najpredávanejším elektromobilom. Podľa zástupcov Škoda bolo na trh dodaných 187 modelov ENYAQ iV, pričom druhá priečka patrí koncernovej dvojičke VW ID.4 s počtom 90 predaných kusov. Ide však o reálny predaj, objednaných má Škoda modelov ENYAQ iV viac. Zaujímavosťou je, že podľa interných prieskumov Škoda práve model ENYAQ iV oslovil približne 40% nových zákazníkov, teda takých, čo predtým značku Škoda nevlastnili.

V roku 2022 chce Škoda na našom trhu predať približne 300 modelov ENYAQ iV a k tomuto číslu by mohla pomôcť aj novinka, ktorá sa počas prezentácie ukázala celému svetu. Škoda ENYAQ COUPÉ iV a Škoda ENYAQ COUPÉ RS iV.

Na pódium ju pritom priviezol Peter Olah, šéfdizajnér interiérov Škoda, s ktorým sa v redakcii určite budeme chcieť stretnúť v našich diskusných reláciách. Peter totiž žije aj v budúcnosti automobilov, a tak bude zaujímavé sa rozprávať, ako budeme automobily ovládať trebárs o 10 či 20 rokov, rovnako čo bude v interiéroch v budúcnosti najpodstatnejšie.

Skôr ako sa však pozrieme na interiér novinky, ktorá prichádza v dvoch verziách, pozrime sa na siluetu, vďaka ktorej tento ENYAQ rozpoznáte od ostatných.

Pri pohľade na limetkovú farbu novinky nie je ťažké všimnúť si siluetu coupé, ktorá je aktuálne trendom aj pri SUV modeloch. Strešná línia od B-stĺpika klesá a prechádza do piatych dverí, ktorým dynamický vzhľad dodáva aj náznak zadného krídla. Vyzerá to dobre a naživo musíme uznať, že napriek zvažujúcej sa siluete zadnej časti je na zadných sedadlách dostatok miesta aj nad hlavou.

Pozrite siŠkoda ENYAQ iV 80 – Toto je najlepšia Škoda všetkých čias, navyše elektrická!

Pomáha tomu dokonca aj plne presklená (neotvárateľná) strecha. Zaujímavé sú však dva údaje, jedným z nich je rozhodne súčiniteľ odporu vzduchu cx 0,234. Vynikajúca hodnota na tento typ auta.

Čo však poteší ešte viac, tak v porovnaní s klasickým modelom ENYAQ iV je kufor menší iba o 15 litrov. Úprimne treba priznať, že hodnota 570 litrov navyše s vynikajúcim prístupom vďaka obrovským 5-tym dverám je opäť to, prečo mnohí majitelia práve modely Škoda milujú.

Iné ako elektrické piate dvere batožinového priestoru by sme si v konfigurácii nevybrali, totiž vyklápajú sa pomerne vysoko a len tak tak dosiahnete tlačidlo na ich zavretie. Výhodou však je, že si môžete priplatiť aj za tzv. virtuálny pedál, kedy ich otvoríte pohybom nohy pod zadným nárazníkom.

K dispozícii sú aj FULL LED svetlá, pričom tie predné môžete mať vo verzii MATRIX – dokážu sa adaptívne prispôsobovať jazde a neoslňujú iné autá na ceste. Za nás by sme do ENYAQ-u nešli bez Crystal Face masky. Tú osvetľuje 131 LED diód a povedzme si úprime, toto sa dizajnérom Škoda podarilo. Nič podobné na trhu nenájdete, táto exkluzivitka rozhodne stojí za to, však sa pozrite na fotografie.

Aby sme vysvetlili, prečo hovoríme o dvojici noviniek ENYAQ COUPÉ, tak vedzte, že okrem klasického modelu ENYAQ COUPÉ iV bude k dispozícii aj vrchlový model ENYAQ COUPÉ RS iV. Práve verzia RS iV má byť to naj, čo si budete môcť z elektrických modelov Škoda dovoliť a dokonca sa začne predávať skôr, ako klasický ENYAQ COUPÉ iV.

A o čo je RS verzia lepšia? Rozdiely sú aj v dizajne, kde sú najmä časti predného či zadného nárazníka výrazne športovejšie. Pokračuje to špeciálnymi farbami vrátane limetkovej, ktorú sme videli naživo, ku ktorej ladia aj prvky prešívania v interiéri.


Nechýbajú však ani športové RS sedadlá ši logá RS na predných blatníkoch. Je toho viac, no rozhodne vás bude zaujímať aj výkon novinky. V prípade RS verzie sa môžete tešiť na zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy. Mimochodom, máte tu dva elektromotory a pohon všetkých štyroch kolies.

Ak ste očakávali aj väčšiu batériu, sklameme vás. Najväčšou možnosťou je stále batéria s kapacitou 82 kWh, pričom jej využiteľná kapacita je 77 kWh. Samozrejme s vyšším výkonom 220 kW a krútiacim momentom 460 Nm (model COUPÉ RS iV) dosiahnete kratší dojazd. So základnejším COUPÉ iV s výkonom 150 kW by ste však mohli prejsť podľa metodiky WLTP 545 km.

Zamrzí vás, že pod prednou kapotou, ktorej mimochodom chýba vzduchová vzpera, nenájdete žiadny odkladací priestor. Pri elektromobiloch to považujeme za nevýhodu, pretože ten priestor minimálne na uskladnenie káblov tu môže byť.

V interiéri je to už typická Škoda ENYAQ iV, ktorej nechýba obrovský 13-palcový displej infotainmentu.

Vo vnútri tak nenájdeme nič nové, čo by sme nepoznali už z modelu ENYAQ iV. To však nemusí byť nevýhodou, interiér je spracovaný mimoriadne kvalitne a infotainment poteší rýchlou odozvou, prehľadnosťou a množstvom funkcií vrátane funkčného hlasového ovládania.

Pozrite siKto je lepší? ŠKODA ENYAQ iV 80 alebo VW ID.4 1ST Max Pro Performance?

Ak sa vám novinka páči, ako sme spomínali, najskôr sa začne predávať vrcholová verzia ENYAQ COUPÉ RS iV, kde by sa mal predobjednávkový systém otvoriť približne počas marca 2022. O cca. 2 mesiace neskôr si budete môcť objednať aj model ENYAQ COUPÉ iV s menším výkonom a mierne odlišným vzhľadom.

Nás zaujalo, že do modelu ENYAQ COUPÉ iV si budete môcť dopriať všetky tech vychytávky, aké výrobca ponúka. Tu patrí napríklad aj aplikácia MyŠKODA, cez ktorú viete napríklad diaľkovo zapnúť klimatizáciu či plánovať nabíjanie. Tiež poteší Head-up displej s rozšírenou realitou či adaptívny tempomat s inteligentnými funkciami. Dokonca vie auto po novom reagovať na situáciu na križovatkách a nový softvér ME 3 sľubuje aj vylepšenú správu batérie, ktorá by mala predĺžiť jej životnosť a vylepšiť efektivitu.

Dokonca sa myslelo na také vylepšenia ako je vyšší jas a kontrast displeja pri cúvaní s kamerou či parkovací asistent, kde si viete uložiť režim autonómneho parkovania a vyparkovania. Dokonca mal byť vylepšený aj plánovač trás navigácie najmä pre lepšie optimalizovanie trás s nabíjaním pozdĺž trasy. Novinku tak určite v TECHBOX radi vyskúšame.

 

Komentáre k článku