Reklama

Singapur chce potlačiť COVID-19, všetkým obyvateľom rozdá sledovacie náramky

Zdroj | Victor He
Stanislav Vinc
Zdroj | Victor He
Zdroj | Victor He

Zhruba 5,7 milióna obyvateľov Singapuru zrejme čoskoro dostane od vlády smart náramok, ktorý má slúžiť na sledovanie stretnutí nakazených osôb a pomôcť tak potlačiť šírenie ochorenia COVID-19. Zatiaľ však nie je jasné, či bude jeho nosenie povinné.

Doteraz najrozsiahlejšiu iniciatívu s technologickým základom pre boj s ochorením COVID-19 vyvinuli spoločnosti Apple a Google, ktoré sa v bezprecedentnom partnerstve spojili pri vývoji spoločného softvérového základu, vďaka ktorému si už dnes môžu zariadenia s operačnými systémami Android a iOS vymieňať anonymné kódy z testovania na toto ochorenie.

Toto riešenie však odmieta Singapurská vláda, ktorá pre rovnaký účel vyvinula svoju vlastnú mobilnú aplikáciu s názvom TraceTogether. Z celkového počtu 5,7 milióna obyvateľov si však túto aplikáciu od jej vydania v marci stiahlo iba niečo cez 1,4 milióna používateľov.

Za pomalým nástupom aplikácie stoja obavy z ochrany súkromia, ale aj nadmerné vybíjanie batérie z dôvodu jej fungovania na pozadí, neprívetivé používateľské prostredie aplikácie a problémy s jej využívaním technológie Bluetooth na pozadí operačného systému iOS.

Pozrite si

Čína má v súčasnosti viac znečistené ovzdušie ako pred koronakrízou. Prečo?

Namiesto použitia technológie od spoločností Apple a Google, ktoré týmito problémami netrpia, sa Singapur rozhodol radšej vyvinúť vlastný sledovací náramok, ktorý by eventuálne mohol dostať každý obyvateľ Singapuru zadarmo. Fungovať má aj bez pripojenia k smartfónu a nosiť ho bude možné aj na šnúrke či v taške.

Zdroj | Fitbit

David Su, generálny riaditeľ spoločnosti Atmosic zameranej na výrobu bezdrôtových čipov očakáva, že nositeľné zariadenia začne za rovnakým účelom využívať viacero, ak nie všetky vlády v Ázii. Poskytujú totiž cenovo dostupný a spoľahlivý spôsob, ako medzi občanov rozšíriť automatizovaný sledovací systém.

Pozrite si

Smarthodinkám koronakríza nevadí. Predávajú sa lepšie ako minulý rok!

Výroba jedného náramku s Bluetooth čipom, batériou a pamäťou údajne nestojí viac, ako 10 dolárov. O výrobu takýchto náramkov pre vládu sa podľa agentúry Reuters uchádzajú spoločnosti Accent Advanced Systems, Kerlink, Microshare Inc a TRACEsafe Technologies Inc., ktoré však túto informáciu odmietli potvrdiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.