Reklama

Čína má v súčasnosti viac znečistené ovzdušie ako pred koronakrízou. Prečo?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Kvalita ovzdušia sa v Číne počas obmedzení spôsobených koronavírusom rapídne zlepšila. Najnovšie údaje však ukazujú, že po ukončení karantény sa ovzdušie vrátilo k vyššej miere znečistenia, ako bolo pred spustením obmedzení. Je dokonca vyššie ako sa nameralo v rovnakom období minulý rok.

V pondelok zverejnila nezávislá organizácia na kontrolu ovzdušia CREA (Center for Research on Energy and Clean Air) správu, ktorá upozorňuje, že v postpandemickom období stúplo znečistenie ovzdušia v celej Číne.

Skupina monitorovala pevné častice, oxid dusičitý, oxid siričitý a ozón v priebehu apríla a mája. Zistenia ukazujú, že všetky znečisťujúce látky po zrušení obmedzení prekročili minuloročnú úroveň.

Výsledky naznačujú, že znečistenie pochádza prevažne z uhoľných elektrární. Uhlie je plné síry – keď fosílne palivo horí a uvoľňuje sa, táto síra interaguje s kyslíkom vo vzduchu a vytvára oxid siričitý.

Zdroj | Pixabay

Opakuje sa tak scenár podobný po epidémii SARS z roku 2003 a svetovej finančnej krízy v roku 2008. Po útlme totiž Čína rozbehla výrobu na maximálnu úroveň, ktorej spotrebu podporovali uhoľné elektrárne. Práve tie nedávno Čína, v snahe o zlepšenie kvality ovzdušia odstavila, resp. nechala bežať v miernom režime.

O tom, že kvalita ovzdušia priamo ovplyvňuje životy obyvateľov dokázala štúdia z roku 2019. Ukazuje, že len šesť zlepšení kvality vzduchu pomohlo zachrániť v roku 2017 až 400 000 ľudských životov.

Pozrite si

Zem si vydýchla, vďaka koronavírusu sa na celom svete čistí ovzdušie

Vplyv znečistenia na verejné zdravie je nesmierne veľký. Netreba zabúdať, že koronakríza ešte zďaleka nekončí a aby toho nebolo málo, experti nás pripravujú na druhú vlnu epidémie.

Niekoľko výskumov už stihlo jasne preukázať vplyv medzi znečistením ovzdušia a úmrtnosťou na COVID-19. V Číne, no nielen tam, môže tento nárast znečistenia ovzdušia zvýšiť zraniteľnosť ľudí vystavených vírusu. Postihnutí budú hlavne ľudia s nižšími príjmami, ktorí pracujú v náročným podmienkach a menej vyspelé štáty/regióny.

Zdroj | Pixabay

Zdá sa, že Čína predčasne vzdala vojnu voči znečisteniu. Potrebuje jednak dobehnúť ušlé zisky, no hlavne nestratiť dôveru voči odberateľom. Uvidíme ako sa bude správať environmentálnejšie nastavený západ, ktorý utrpel ešte väčšie straty na životoch, ale aj finančné. Uprednostní rýchly rast pred ekológiou?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.