Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Scania predstavila konkurenta Tesla Semi. Na cesty príde už v roku 2023

Scania predstavila konkurenta Tesla Semi. Na cesty príde už v roku 2023
Zdroj | Scania
Tomáš Šmidák
Scania predstavila konkurenta Tesla Semi. Na cesty príde už v roku 2023
Zdroj | Scania
Zdroj | Scania

Scania predstavila svoje prvé plne elektrické nákladné vozidlá. Budú slúžiť na regionálnu diaľkovú prepravu a ponúknu dojazd až 350 km.

Elektrifikácia nákladnej dopravy je určite správny krok vpred. Aj napriek tomu, že netvorí väčšinu produkovaných emisií, môže výrazne pomôcť k zníženiu celkovej uhlíkovej stopy. Svoje o tom vie aj Scania, ktorá sa už viac ako 130 rokov venuje výrobe vozidiel nákladnej dopravy. Verná svojmu plánu priniesť jedno elektrické vozidlo ročne, predstavila pred pár dňami svoju prvú generáciu batériových ťahačov.

Zdroj | Scania

Dizajn nové ťahaču je decentný a na prvý pohľad by ste vôbec nepovedali, že ide o elektrickú verziu. O jeho pohone však viac prezrádza efektné modré svetlo na spodnej strane predného nárazníka, špecifická bledomodrá farba a tiež bočný otvor na nabíjanie.

Pozrite si

Orange rozdáva 25 GB dát! Ako si ich viete aktivovať?

Na výber tiež budú, podobne ako v prípade spaľovacích modelov dva druhy kabín. Model Scania 45 S, bude disponovať kratšou verziou kabíny a Scania 45 R dlhšou. Nakoľko pôjde o nový model, môžeme očakávať modernejší interiér a tiež vyšší komfort jazdy vďaka tichému elektrickému pohonu.

Zdroj | Scania

Nové nákladné vozidlá Scania, bude možné spočiatku objednať ako ťahač 4×2 alebo ako podvozky v konfigurácii 6×2*4. Celková hmotnosť súpravy tak môže dosiahnuť až 64 ton. V prípade ťahaču so šiestimi batériami bude výkon sústavy 410 kW čo je približne 560 koní. Dojazd sa bude líšiť od konfigurácie, hmotnosti a charakteru trás, no pri dodávanej 624 kWh batérií je možné počítať s dojazdom až 350 km, pri priemernej diaľničnej rýchlosti 80 km/h.

Pozrite si

Megasúboj 5 elektrických kolobežiek s výkonom do 350 W

Zdroj | Scania

Nabíjací výkon dosahuje hodnotu až 375 kW, čo znamená, že za hodinu je možné do batérie pridať približne 270-300 km dojazdu. Ťahač bude najvhodnejší na pevne dané trasy, ktoré umožňujú plánované nabíjanie v domovskom depe alebo cieli cesty. Príležitostné nabíjanie počas povinnej 45-minútovej prestávky vodiča, môže operatívny dojazd samozrejme zvýšiť.

Novinky sa dajú už teraz objednať prostredníctvom zástupcov značky Scania. Výroba odštartuje v Q4 2023.