Reklama

Saudská Arábia nasadí na Expo 2030 tisíce eCopter od FlyNow Aviation

Zdroj | FlyNow Aviation
Juraj Procházka
Zdroj | FlyNow Aviation
Zdroj | FlyNow Aviation

Svetová výstava Rijád Expo 2030, ktorá sa bude konať od 1. októbra 2030 do 31. marca 2031 v hlavnom meste Saudskej Arábie, bude unikátna. Slovenská (ani iná) výprava tam zrejme nebude mať podobný „problém“ (vypiť bar) ako na záver výstavy Expo 2020 v Dubaji, aj keď, ktovie. Možno na výstavisku budú prohibičné pravidlá benevolentnejšie, ako inde v krajine. Výstava však už dnes púta pozornosť z iných dôvodov. Pôjde pravdepodobne o jedno z prvých masových nasadení autonómnych lietajúcich strojov eVTOL. Spoločnosť Saudi Arabia Holding Co. oznámila plány na zavedenie tisícok autonómnych jedno- a dvojmiestnych lietadiel eCopter od rakúskej spoločnosti FlyNow Aviation.

Slúžiť budú na prepravu verejnosti počas výstavy Rijád Expo 2030. Kým sa v nich prevezú pasažieri, budú tieto jedinečné elektrické lietajúce stroje s kolmým štartom a pristávaním (electrical Vertical Takeoff and Landing, eVTOL) otestované pri preprave nákladu.

Pozrite si

Japonsko chce byť lídrom v lietajúcich autách, pripravuje predpisy

Obsah pokračuje pod reklamou

Uvidíme, či sa to podarí. Podobné ambície malo aj Japonsko. Počas letnej olympiády v Tokiu, ktorá sa mala konať v roku 2020, ale kvôli opatreniam okolo šíreniu ochorenia Covid-19 bola posunutá na rok 2021, chceli organizátori masovo nasadiť lietajúce eVTOL stroje (pozrite odkaz na článok vyššie). Ako vieme, táto „show“ sa zatiaľ nekonala.

Technológie sa však vyvíjajú a za niekoľko posledných rokov sú „lietajúce autá“, ako tieto elektrické VTOL dopravné prostriedky nazývajú médiá, bližšie k realite.

Kráľovstvo Saudskej Arábie konkuruje svojmu susedovi Dubaju v oblasti technických inovácií a výnimkou nie je ani doprava novej generácie.

Viaceré firmy vyvíjajúce eVTOL podpísali dohody na integráciu elektrických sietí leteckej dopravy na Blízkom východe, najmä v Spojených arabských emirátoch. Saudská Arábia tiež vidí potenciál novej technológie a snaží sa spustiť vlastné služby pred svetovou výstavou Expo 2030. Podľa najnovšieho oznámenie na LinkedIn si spoločnosť Saudi Arabia Holding vybrala rakúsku FlyNow Aviation, aby v regióne integrovala svoju technológiu malých eVTOL eCopter. Tento lietajúci stroj je zaujímavý svojím riešením pohonu s dvoma protibežnými rotormi. Podobný systém používal marsovský vrtulníček Ingenuity. Ide o efektívne a pritom priestorovo úspornejšie riešenie oproti iným spoločnostiam, ktoré navrhujú stroje podobné amatérskym dronom so štyrmi a viacerými rotormi.

Zdroj | FlyNow Aviation

Generálny riaditeľ Saudi Arabia Holding Company Mohammed AlQahtani oznámil, že FlyNow má v úmysle otvoriť regionálnu kanceláriu v Saudskej Arábii a „v najbližších mesiacoch“ aj výrobnú linku eCopter v Rijáde. Pre rakúskeho výrobcu to bude zrejme rozhodujúca referencia.

Očakáva sa, že eCoptery spoločnosti FlyNow budú prepravovať verejnosť počas Rijád Expo 2030. Majú byť k dispozícii v jednomiestnej a dvojmiestnej verzii, pričom väčší stroj bude mať prepravnú kapacitu až 200 kg. Dvoch statnejších chlapíkov s hmotnosťou nad metrák teda neodvezie.

Zdroj | FlyNow Aviation

eCopter je v súčasnosti 100% elektrický a na jedno nabitie môže lietať až 30 minút s doletom 50 km. K dispozícii má byť aj hybridný vodíkový pohon, ktorý dosiahne akčný rádius až 200 km. FlyNow uvádza, že eCopter lieta v automatickom režime, čo znamená, že letí po pevnej trase a jeho príslušná letová dráha sa riadi letovým plánom. Oproti autonómnym strojom ide o nižšiu úroveň samostatnosti, pretože vrtulníček si nemusí sám zvoliť trasu a zaistiť na nej kritickú bezpečnosť.

Znie to pekne, ale ak sa naozaj rozvinie veľkomestská doprava v 3D priestore (nielen v Rijáde), môžu pevne nalinkované automatické trasy pri veľkom počte VTOL strojov vo vzduchu kolabovať. Teda, pokiaľ nebudú vybavené pokročilým systémom autopilota 5. úrovne. Na druhej strane, prísna regulácia, ktorá do vzduchu nepustí pestrú zmes strojov, ale povolí prepravu len v určitých koridoroch za pevných pravidiel, bude pravdepodobne bezpečnejšia.

Pozrite si

Saudský korunný princ chystá futuristické mesto The Line

Spoločnosť FlyNow chce spočiatku testovať svoju technológiu eCopter v regióne prostredníctvom nákladnej dopravy, kým sa pustí do letov s pasažiermi. Rakúsky letecký startup uviedol, že bude spolupracovať s miestnymi regulačnými orgánmi na zaistení bezpečnej prevádzky.

Medzi kľúčových partnerov patrí Sky Alliance for Automated Air Mobility (SALAAM), ktorá podporí FlyNow dodávaním potrebného ekosystému. Systémy riadenia dopravy v Saudskej Arábii pomôže zjednotiť spoločnosť Skyroads, ktorá zaistí bezpečnosť a škálovateľnosť. Saudská Arábia sa tak môže stať priekopníkom pri zavádzaní individuálnej leteckej dopravy novej generácie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.