Reklama

San Francisco ako prvé americké mesto zakázalo rozpoznávanie tvárí

Zdroj | Curbed SF
Juraj Procházka
Zdroj | Curbed SF
Zdroj | Curbed SF

Monitorovacie kamerové systémy v mestských uliciach, na štadiónoch, v obchodných centrách, či koncertných sálach už neprekvapujú. S výkonnejším hardvérom a softvérom dokážu okrem iného aj rozoznávať tváre a porovnávať ich s databázou.

Okrem toho, že ide o účinný nástroj na vyhľadávanie zločincov a neželaných osôb, ktoré majú napríklad zákaz vstupu na štadión, táto technológia výrazne zasahuje do súkromia a ochrany osobných údajov.

Pozrite si

Veľký brat Google vás sleduje, aj keď mu to jasne zakážete

Digitalizovaný obraz tváre je biometrický údaj, ktorý charakterizuje konkrétnu osobu lepšie ako toľko skloňované rodné číslo. Aj preto sa verejnosť v západných krajinách proti rozpoznávaniu tvárí začína búriť.

Zdroj | BBC

Iná situácia je v Číne, kde má Veľký brat zelenú. Už pred rokom bolo v krajine 170 miliónov kamier a o dva roky ich má byť viac ako pol miliardy. Veľká časť z nich podporuje smart funkcie, vrátane rozpoznávania tvárí. Ako rozpoznávanie tvárí funguje si môžete pozrieť v nasledujúcom videu, ktorého súčasťou je aj experiment reportéra BBC s čínskou políciou.

Polícia si výhody rozpoznávania tvárí a evidenčných čísel vozidiel pochvaľuje. Druhú zo spomínaných funkcií využíva napríklad aj systém kontroly elektronických diaľničných známok.

Polícia je za, verejnosť proti

Na opačnej strane barikády je však verejnosť, ktorá takúto kontrolu považuje za neprimeraný zásah do súkromia a tlačí aj na mestské zastupiteľstvá, aby túto technológiu obmedzili.

Prvým mestom v USA, kde sa tak stalo je San Francisco, ktoré zakázalo používanie technológie rozpoznávania tváre políciou a inými vládnymi agentúrami. Rozhodla o tom mestská rada.

Pozrite si

Pozor, Veľký brat sa pozerá aj v aute!

Aby opatrenie nadobudlo účinnosť, musí prebehnúť ešte druhé hlasovanie, no to sa považuje už za formalitu.

Proti prijatiu opatrenia bola polícia a miestna organizácia na prevenciu kriminality Stop Crime SF. Naopak podporovalo ho niekoľko skupín ako Oakland Privacy, ACLU, Electronic Frontier Foundation a Rada pre americko-islamské vzťahy.

Zdroj | GIZMODO

„Nariadenie o zastavení tajného dohľadu“ zakazuje mestskému zastupiteľstvu rozpoznávanie tvárí a zavádza prísny dohľad nad všetkými nástrojmi monitoringu používanými v meste. Zavádza povinné verejné oznámenie a legislatívne schválenie nákupu nových nástrojov dohľadu a audit existujúcich technológií, vrátane rozpoznávania evidenčných čísiel vozidiel, ktoré mesto používa.

Pozrite si

Ako na kamerový systém? Srdcom je záznamník

Zákaz používania technológie rozpoznávania tváre zvažujú aj mestá Oakland a Berkeley, ktoré sledujú dopad opatrení v San Franciscu, povedal Brian Hofer, miestny aktivista na ochranu súkromia a výkonný riaditeľ spoločnosti Secure Justice.

Aj iné štáty USA a mestá mimo Kalifornie zvažujú podobné pravidlá. Očakáva sa, že toto hnutie bude rásť, keď sa viac ľudí oboznámi s rizikami vyplývajúcimi z používania podobných  technológií, myslí si Hofer.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.