Reklama

Samsung to natrel Apple v jeho najbolestivejšom mieste

Richard Pliešovský

Včera sme vás informovali o poklese príjmov Apple za posledný štvrťrok. Skvelé časy nemá ani Samsung, napriek tomu sa mu podarilo poraziť jeho najväčšieho rivala zrejme v tom najcitlivejšom mieste.

Podľa najnovších údajov Samsung predbehol Apple vďaka miernemu náskoku a zabezpečil si prvé miesto v objeme predajov smartfónov za 1Q 2023, a to aj napriek pokračujúcemu poklesu trhu so smartfónmi.

Je síce na zváženie, či sa oplatí pre 1 % náskok otvárať šumivé víno, ale každopádne ide o nepríjemnú správu pre vedenie v Cupertine. Podľa výskumnej spoločnosti Counterpoint Samsung dodal celkovo 60,6 milióna smartfónov, čím tesne prekonal Apple s 58 miliónmi kusov v štvrťroku končiacom sa v marci.

Obsah pokračuje pod reklamou

Globálny trh so smartfónmi čelil v uplynulom štvrťroku ďalšiemu poklesu, pričom dodávky klesli medziročne o 14 % a medzikvartálne o 7 % na 280,2 milióna kusov v 1Q 2023, podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Counterpoint.

Zdroj | Counterpoint

Výnosy zároveň zaznamenali medziročný pokles o 7 %, dosiahli tak nové rekordné minimum 104 miliárd dolárov. Zatiaľ čo Samsung prevzal vedúcu pozíciu v objeme dodávok, Apple si udržal dominantný prvý štvrťrok z hľadiska prevádzkových ziskov a zabezpečil si značný 72 % náskok pred Samsungom. Apple tiež získal polovicu tržieb na trhu a udržal si 31 % výhodu oproti svojmu juhokórejskému konkurentovi, píše sa v správe od Counterpoint.

Okrem Samsungu a Apple budú musieť najväčšie svetové značky smartfónov z Číny, Xiaomi, OPPO a vivo čakať na oživenie svojich dodávok dlhšie, pretože každá z nich zaznamenala v Q1 2023 dvojciferný ročný pokles. Dôvodom bolo sezónne spomalenie v Číne v čase, keď oživenie ekonomiky krajiny trvá dlhšie, ako sa očakávalo. Trh so smartfónmi ako celok bude pravdepodobne v najbližších štvrťrokoch bojovať s poklesom predajov.

Hlavný analytik Harmeet Singh Walia komentoval celkovú dynamiku takto: „Dodávky smartfónov v prvom štvrťroku 2023 ďalej klesali po najslabšom štvrťroku dovolenkovej sezóny od roku 2013, keďže pomalšie oživenie v Číne, než sa očakávalo.“

Pozrite si

Čo je lepšie: Samsung Galaxy Z Flip4, alebo Fold4?

Apple je však stále vo veľmi dobrej pozícii. Vďačí tomu okrem iného aj verným používateľom, viac ako 2 miliardám predaných zariadení a ekosystému, ktorý len tak ľahko nedovolí odísť k inej platforme (Android). Potvrdzuje to aj riaditeľ výskumu Jeff Fieldhack. Ten o výkonnosti Apple povedal, že okrem previazanosti systému pomáha spoločnosti aj udržateľnosť. Tá sa stáva pre mnohých mimoriadne dôležitou a „Apple nielenže získal takmer polovicu sekundárneho trhu, ale priťahuje aj používateľov, ktorí sú ochotní minúť viac za zariadenia s dlhšou životnosťou“. Okrem toho, generácia Z preferuje túto značku a tak si „vytvára pozíciu pre trvalý úspech. Zároveň zapĺňa prázdnotu, ktorú Huawei zanechal na čínskom prémiovom trhu“.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.