Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 4 min.
  • 2.9.2020

Samsung Premiere - dva nové laserové projektory, jeden aj s HDR10+

Samsung Premiere - dva nové laserové projektory, jeden aj s HDR10+
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Samsung Premiere - dva nové laserové projektory, jeden aj s HDR10+
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung ešte pred výstavou IFA 2020 na svojom vlastnom evente predstavil čo nečakal asi nikto – laserový projektor s ultrrakrátkou projekčnou vzdialenosťou Premiere. Nejde pritom iba o jeden model, ale rovno dva. Ten lepší bude mať podporu aj HDR10+, oba ale ponúknu 4K Ultra HD rozlíšenie.

Zdroj | Samsung

Projektory s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou nie sú vo svete nič ojedinelé, naopak, práve vďaka svojim unikátnym schopnostiam sa tešia popularite. Zaberajú totiž podstatne menej miesta, nie je nutná kabeláž cez celú miestnosť a už vôbec nezavadzajú obrovskou čiernou plochou ako televízory.

Zdroj | Samsung

Samsung ale doteraz nič podobné nevyrábal a tak je celkom prekvapujúce, že juhokórejský výrobca predstavil rovno dva takéto projektory. Zaujímavé sú teda slová Jongsuka Chua, výkonného viceprezidenta divízie vizuálnych displejov Samsung Electronics: „V predchádzajúcich mesiacoch trávili ľudia oveľa viac času vo svojich domácnostiach a každodenný život sa menil pred očami. Televízory sa stali centrom domácej zábavy, partnerom pri cvičení aj v práci a zdrojom informácií. Model Premiere prináša do domácich kín veľké zmeny so svojím novým kompaktným prevedením, rozlíšením 4K a skvelým zvukom. Hodí sa aj do menších izieb a je ho možné použiť prakticky pri akejkoľvek domácej činnosti.“

Modely Premiere LSP9T a LSP7T sú na prvý pohľad rovnaké, vo vnútri sa ale líšia. V prvom rade vyšší model dokáže vytvoriť obraz s uhlopriečkou až 130 palcov, čo je až 3,3 m! Nižší model zvláda „len“ 120 palcov, a teda 304 cm.

Zdroj | Samsung

Oba majú ale základ rovnaký, RGB čip s 4K Ultra HD rozlíšením, ktorý laser reprodukuje na stenu, resp. plátno na stene. Top model má trojitý laser, vďaka čomu je výsledná svietivosť na úrovni 2 800 ANSI lúmenov. To je už dosť aj na to, aby ste si film mohli užívať aj počas slnečného dňa.

Plusom vyššieho modelu je aj podpora štandardu HDR10+. Nižší model zvláda „iba“ klasické HDR10. V oboch prípadoch je súčasťou výbavy platforma Samsung Smart TV, takže rozhranie by malo byť identické, resp. veľmi podobné tomu aké nájdeme v bežne dostupných televízoroch Samsung.

K dispozícii bude aj pripojenie k mobilným zariadeniam pomocou technológie Tap View a mirroringu. Bonusom je zvuk. O ten sa stará dvojica reproduktorov a vstavaný basový woofer. K dispozícii má byť aj podpora priestorového zvuku Acoustic Beam.

Zdroj | Samsung

Na pripojenie ďalších periférií bude slúžiť iba trojica HDMI portov (jeden s ARC), klasické USB či Ethernet port. Chýbať ale nemá ani optický a analógový port na pripojenie zvuku či anténny konektor. Pripojiteľnosť tak nebude patriť k silným stránkam noviniek. Na škodu je aj farba, bude iba biela. V tmavo ladenom interiéri, resp. domácom kine bude Samsung Premiere ako päsť na oko.

Zdroj | Samsung

Zatiaľ ale nie sú známe bližšie technické detaily oboch noviniek a ani to, kedy a za aké ceny prídu na trh. Bežná cena laserových projektorov s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou sa pohybuje v tisíckach eur, Samsung určite nebude o nič lacnejší.

Zatiaľ vieme iba to, že ešte tento rok bude k dispozícii v Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Španielsku a škandinávskych krajinách. O jeho prípadnej dostupnosti na Slovensku a v Čechách nebolo zatiaľ rozhodnuté.

AKTUALIZOVANÉ: Obe novinky sú od 11. februára dostupné aj na Slovensku, Samsung LSP9T stojí 6 499 €, model LSP7T stojí 3 499 €.

Zdroj