Reklama

Samsung má vlastnú AI, nazval ju podľa slávneho matematika, Gauss

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Medzi globálne spoločnosti s vlastnou umelou inteligenciou sa čoskoro zaradí aj juhokórejský Samsung, ktorý oficiálne predstavil svoju budúcu AI s názvom Gauss.

Umelá inteligencia od Samsungu sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví aj ako súčasť budúcich smartfónov značky, hlavne top-end modelov, ktoré sú očakávané v úvode budúceho roka.

Reč je o smartfónoch série Galaxy S24, o ktorých už dnes vieme, že budú vybavené buď čipsetom Snapdragon 8 Gen 3, alebo vlastným Exynos 2400, ktoré sú si veľmi podobné. Hlavne vo veľkom vedia využívať strojové učenie a umelú inteligenciu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Samsung

AI od Samsungu bude postavená na systéme on-device, takže nebude potrebné byť neustále on-line. Samsung Gauss bude z troch samostatných jednotiek – Language, Code a Image. Podľa názvu budú jednotlivé AI časti fungovať aj celkom samostatne, v prípade potreby aj spoločne.

Samsung Gauss Language má slúžiť na vytváranie jazykového obsahu, napríklad napísanie správy či e-mailu, ale aj čítanie textov a ich prekladov. Gaussovi od Samsungu bude stačiť zadať, že chcete výcuc napríklad z diplomovky a ten sa o to postará. Fungovať by mali aj hlasové príkazy ako v Google Assistant či Amazon Alexa, ale Gauss by mal byť ešte inteligentnejší a schopný rozpoznávať rôzne podnety, nie striktne nalinkované príkazy.

Zdroj | Samsung

Samsung Gauss Code a kódovací asistent code.i má pomôcť hlavne developerom, ktorým uľahčí písanie kódov aplikácií. Základné funkcie bude vedieť vypracovať v priebehu sekúnd, no zvládnuť by mal aj náročnejšie zadania.

Samsung Gauss Image ako tretia časť novej AI od juhokórejského výrobcu bude schopný takmer dokonalo pracovať s obrázkami, teda i fotkami. Tak ako iné AI modely, aj tento bude vedieť generovať obrázky na základe zadania, ale aj pracovať s už vytvorenými obrázkami, resp. fotkami. Tie bude vedieť upraviť do nespočetného množstva variácií. Samsung hovorí aj o upscallovaní obrázkov s nízkym rozlíšením do vysokého. Pravdepodobne pôjde aj o doostrovanie fotiek z digitálneho zoomu.

Pozrite si

Konečne vieme, na čo je 200 Mpx snímač v mobile

Samsung nový AI model Gauss, pomenovaný po matematikovi Carlovi Friedrichovi Gaussovi, predstavil počas konferencie Samsung AI Forum 2023. Samsung chce AI využívať primárne na zlepšenie a zjednodušenie života svojich zákazníkov a používateľov jeho produktov.

Zdroj | Samsung

Momentálne Samsung Gauss využívajú iba vybraní zamestnanci juhokórejského výrobcu, no už v blízkej dobe má byť rozšírený do bežných spotrebiteľských zariadení. Prvými budú určite nové vlajkové lode Samsungu začiatkom budúceho roka, ale Gauss si určite nájde cestu pomaly do všetkých produktov výrobcu, od mobilov, cez tablety, až po chladničky či televízory.

Samsung sa tiež nechal počuť, že má špeciálny tím AI Red Team, ktorý monitoruej a odstraňuje problémy so zabezpečením a súkromím vznikajúcim počas celého procesu – od zhromažďovania údajov až po vývoj modelu AI, nasadzovanie služieb a výsledky generované AI. Všetko okolo Gaussa má byť s princípmi etiky AI.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.