Reklama

Konečne vieme, na čo je 200 Mpx snímač v mobile

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung a jeho 200 Mpx snímače mali význam síce aj doteraz, namiesto jedného pixelu zo snímača bolo pre výsledný bod vo fotke využívaných 8 pixlov okolo, no teraz naberá 200 Mpx snímač iný význam.

Okrem fotiek ho Samsung s podporou umelej inteligencie výborne a umne využije aj na videá. A dokonca ním nahradí jeden z dvoch či troch foťákoch na zadnej strane.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samsung si do novej vlajkovej lode, modelu Galaxy S24 na budúci rok chystá opäť množstvo vylepšení. A čo sa dá vylepšovať azda najjednoduchšie a zároveň najviditeľnejšie? Fotoaparát. Ten bude mať síce opäť 200 Mpx, no dokáže celkom iné veci ako ten v súčasnej vlajkovej lodi S23 Ultra. Navyše nemusí vôbec ísť o rovnaký snímač, iba bude mať rovnaké rozlíšenie.

Vďaka Snapdragonu 8 Gen 3, ktorý sa už objavil v nových vlajkách Xiaomi, bude 200 Mpx snímač v S24 (možno opäť len Ultra model) využívať aj na celkom iné funkcie ako doteraz. Prvou vážnou funkciou, ktorú Samsung odhalil v prvom videu budúcoročnej vlajkovej lode, je ISOCELL Zoom Anaplyce, teda Zoom kdekoľvek.

Zdroj | Samsung

Funkcia poskytne vlastnosti presne podľa svojho názvu, no bez vášho pričinenia. Fotoaparát bude schopný automaticky trackovať a zoomovať ľudí a predmety. Stačí na ne kliknúť a je to. Pritom nebude potrebné ani len pohybovať smartfónom. Teda do určitej miery to nebude potrebné.

Pokiaľ bude predmet vášho záujmu v zornom poli snímača, S24-ka bude schopná vďaka extrémnemu rozlíšeniu snímača využívať jeho plochu na posuv obrazu bez toho, aby ste museli pohybovať aparátom. Samozrejme, v 4K UHD rozlíšení, teda 3 840 x 2 160 px. Najlepšie to ukazuje samotné video novej funkcie.

Zaujímavá je aj funkcia na zoom-in a zoom-out kdekoľvek v scéne, resp. zornom uhle snímača, a to až do 4-násobného priblíženia scény. Ideálne napríklad na štúdiové zábery. Namiesto dvoch či troch fotoaparátov postačí jeden.

Mimochodom, všimli ste si, že na ukážkovom videu chýba jeden objektív oproti súčasnej Galaxy S23 Ultra? Buď to znamená, že sa 200 Mpx snímača s novými funkciami dočkáme aj v modeloch S24 a S24+, alebo fakt, že Samsung vďaka masívnemu snímaču a E2E technológií spracovania obrazu bude schopný zrušiť jeden fyzický teleobjektív zo smartfónu a nahradí ho digitálne priblíženie rovnakej výslednej kvality. Dozvieme sa o pár mesiacov pri predstavení série Galaxy S24.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.