Reklama

Samsung má problém, skladačky sa mu nepredávajú. Komu sa darí najviac?

Richard Pliešovský

Skladacie smartfóny boli dlhodobo doménou Samsungu. Teraz sa zdá, že výrobca zaspal na vavrínoch a predbehla ho konkurencia. Podiel na trhu neveští nič dobré napriek tomu, že svoje „foldy“ a „flipy“ začal celosvetovo predávať ako prvý.

Štatistiky Counterpoint Research ukazujú, že sa na prvé miesto dostala značka Huawei, ktorá svoje modely predáva primárne v domovskej Číne. Samsung zaznamenal výrazný prepad, tržný podiel klesol o 42 %.

Portál konštatuje, že svetový trh so skladacími smartfónmi vzrástol v 1Q 2024 medziročne o 49 %. Ide o najvyšší nárast za posledných šesť štvrťrokov. Veľkým prekvapením je Huawei, ten po prvý raz vystúpil na prvé miesto v štvrťročných predajoch a hravo predbehol Samsung, ktorý bol doteraz lídrom na trhu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Counterpoint Research

Huawei sa darí aj vďaka tomu, že konečne prešiel na 5G. Prvý 5G skladací smartfón typu fold, Huawei Mate X5, sa uviedol na trh v septembri minulého roka a je veľkým hitom na čínskom trhu so skladačkami už tri štvrťroky po sebe. V marci 2024 Huawei priniesol prvý 5G véčkový model Pocket 2, aj ten výrazne prispel k predajom za prvý štvrťrok.

Huawei je vďaka mnohým obmedzeniam jednotkou v Číne, na svetových trhoch víťazí Honor a Motorola. Obe značky dosiahli pozoruhodné nárasty. Globálny podiel Honoru na trhu so skladacími smartfónmi vyskočil z 3 % pred rokom na 12 % v Q1 2024 čo mu zaistilo tretie miesto. Honor Magic V2 sa stal v prvom štvrťroku 2024 najpredávanejším skladacím telefónom v západnej Európe. Motorola zvýšila svoj svetový trhový podiel na 11 %, čo jej zaistilo štvrté miesto. Razr 40 sa stal top modelom v Severnej Amerike.

Pozrite si

Motorola razr 40 Ultra vyzvala na súboj Galaxy Flip4

V prvom štvrťroku tvorili modely typu fold 55 % predajov, po prvý raz prekonali véčkové typy skladacích smartfónov (po uvedení Samsungu Galaxy Z Flip3).

Samsung v predajoch klesol na druhé miesto. Spoločnosť dopláca na minimum inovácií, ktoré posledné generácie skladačiek ponúkli. Zatiaľ čo sa konkurencia snažila vylepšiť mnohé funkcie, Samsung ostával stáť na mieste a v podstate len menil typ procesora. Predajom očividne nepomohlo zlepšenie pántu a odstránenie nepeknej medzery v prípade Fold5, či zväčšenie vonkajšieho displeja na Flip5. Výrobca bude musieť používateľom ponúknuť v nových modeloch oveľa viac. Onedlho prídu na svet nové generácie, už v júli sa dozvieme, ako sa Samsung popasoval s výzvami.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.