Reklama

Samsung Galaxy Z Fold4 - patrí na pomyselný Olymp skladačiek?

Roman Calík

Skladacie smartfóny si pomaly, ale isto tvoria svoje miesto na trhu. Kto im neveril, bude sklamaný, naozaj sú funkčné a predávajú sa na tisícky kusov. Kto im veril a možno ich už aj používa určite s očakávaním sledoval predstavenie novej generácie modelu Z Fold po boku Z Flip.

Štvorka v názve ukazuje, že tento smartfón, ktorý v sekunde zmeníte na „tablet“ má potenciál. Aby aj nie, kto vyskúšal Z Fold2 či Z Fold3, chváli si ho – vrátane mňa.

97 %
Samsung Galaxy Z Fold4 je pokračovaním už veľmi dobre vyladenej predchádzajúcej generácie. Neprináša revolučné zmeny, no lepšie fotoaparáty či širšie displeje potešia nejedného fanúšika. Žial nižšej ceny ani pera S Pen sme sa stále nedočkali.

Výhody

  • IPX8, odolnosť voči vode
  • hlavný 7,6-palcový OLED displej, 1 000 nitov
  • výrazne lepší hlavný 50 Mpx fotoaparát
  • nižšia hmotnosť
  • širší vonkajší aj vnútorný displej
  • praktický taskbar (Panel úloh)

Nevýhody

  • minimum inovácií oproti pôvodnej generácii
  • stále pomerne vysoká cena
  • chýbajúce pero S Pen v tele

Ospravedlňujem sa vopred, ak sa vám bude javiť recenzia resp. skúsenosti s novou generáciou smartfónu Galaxy Z Fold4 príliš optimisticky. Patrím v redakcii k nadšencom skladacích smartfónov a práve sériu Z Fold používam už od druhej generácie ako svoj hlavný telefón. Kto ma pozná vie, že tieto zariadenia sú pre mňa ako znovuobjavením telefónu, zrazu mám výrazne väčšie možnosti, a to v rámci pracovných, ale aj zábavných aktivít.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nebudem sa však venovať kompletnému popisu výhod skladacieho smartfónu, keďže si ich môžete prečítať v mojej recenzii modelu Galaxy Z Fold3. Zrniem však v skratke, prečo na skladací smartfón nedám dopustiť.

Veľký displej, veľký displej a veľký displej! Práve vnútorný ohybný displej s uhlopriečkou až 7,6 palcov je to, prečo budete nový Z Fold4 milovať. Skúste si na takomto displeji prehliadať web stránky, čítať PDF prezentácie, vybavovať e-maily či diskutovať na sociálnych sieťach, prehliadať fotografie, sledovať videá alebo filmy… všetko dostáva novú úroveň, nový zážitok, taký ako vám žiadny iný smartfón neponúkne. Samostatný tablet vo vrecku nebudete chcieť (ani môcť) nosiť, preto aj napriek ich výhodám na trhu vo veľkom neprerazili. Kto by chcel ďalšie drahé zariadenie len kvôli veľkému displeju. Vo Folde dostanete „tablet“ len tým, že ho otvoríte.

Pozrite si

Prečo je Samsung Galaxy Z Fold3 5G smartfón, ktorý už nepustíte z rúk?


Práve to, že máte bežný „vreckový“ smartfón a kedykoľvek potrebujete, získate veľký displej je najväčšou výhodou zariadení typu Fold. A Samsung to každou generáciou šperkuje až tak, že nielen najnovší Z Fold4, ale už aj Z Fold2 či Z Fold3 boli prudko použiteľné zariadenia na každý deň. Kto to nevyskúša (ale nie iba v obchode na chvíľu), ale reálne v praxi dlhodobejšie, možno nepochopí.

Obavy z poškodenia displeja môžu ísť podľa môjho názoru stranou. Som extrémne náročný používateľ, dovolím si tvrdiť, že otváram a pracujem so smartfónom násobne viac, ako väčšina bežných používateľov. Nezaregistroval som poškodenie vnútorného displeja, ani pri viacerých pádoch (našťastie!). Samotný výrobca testuje zariadenia a garantuje funkčnosť minimálne pre 200 000 otvorení. Nech v priemere otvoríte smartfón aj 200x denne, vydržať by vám mohol min. 3 roky. V praxi som presvedčený, že skôr ako displej poškodíte jeho bežným používaním, vymeníte celý smartfón za niektorú z novších generácií. Samozrejme nešťastný pád môže spôsobiť veľké vrásky na čele, výmena vnútorného displeja je extrémne drahá.

Veľkou výhodou vnútorného displeja je, že sa mu aplikácie dokážu prispôsobiť. Áno, trvalo to dlhšie, niektoré aplikácie mali stále problém „roztiahnuť“ sa na celý displej, ale to vás už v prípade Z Fold4 nemusí veľmi trápiť. Absolútne gro aplikácií podporuje prácu na Infinity Flex displeji s rozlíšením 2 176 x 1 812 px.

Vybrané aplikácie dokonca premiestnia svoj obsah podľa toho, ako je displej otvorený. V minulosti ste si takto užívali najmä aplikácie od Samsungu ako napríklad Fotoaparát, Kalkulačka či Galéria. Postupne sa ich podpora rozširovala a teraz si môžete naplno užívať výhody aj aplikácií ako napríklad YouTube, Netflix, Disney+ či dokonca Google Meet. Výrazne poteší aj užšia spolupráca Samsungu s Metou, kedy už aj aplikácie ako Facebook, Messenger či WhatsApp alebo Instagram dokážu displej lepšie využiť. Napríklad ak ste v aplikácii Facebook a kliknete na ikonu Messenger, ihneď sa vám komunikácia objaví v novom okne vedľa Facebooku. Vy tak môžete ďalej sledovať novinky na Facebooku a pritom chatovať s vašimi priateľmi.

Mne sa páči, že pri prehliadaní videa na Youtube na polovici displeja môžem čítať komentáre k videu alebo vyhľadávať ďalšie na pozretie. Ak si zvyknete na takéto používanie, zabudnete na to, že ste niekedy k smartfónu potrebovali akýkoľvek stojan. Výhodou konštrukcie je, že telefón drží v akejkoľvek polohe, akú si zvolíte. Pánt je pevný, navyše celé zariadenie má certfikáciu IPX8, takže aj nejaké fotografie či videá v bazéne si kľudne vytvoríte bez obáv, že by sa vám smartfón poškodil.

To, že je Z Fold4 ľahší oproti predchádzajúcej generácii až tak nepocítite. 8 gramov je síce slušná hodnota, ale úprimne, možno mohla byť radšej 4 400 mAh batéria o pár stoviek mAh väčšia. Stratu hmotnosti by som oželel na úkor väčšej výdrže. Tá je však tiež lepšia vďaka úspornejšiemu a výkonnejšiemu procesoru Snapdragon 8+ Gen1. Ak však Z Fold4 budete používať pomerne často, nabíjať budete stále každý deň. Tu poteší, že je k dispozícii aj Rýchle bezdrôtové nabíjanie.

Rozhodne si pozrite galériu vyššie, kde porovnávam oba smartfóny Z Fold3 a Z Fold4 (vpravo). Na prvý pohľad je zrejmé, že displej novinky je jasnejší. Ako som už spomínal poteší o 3 mm širší vnútorný displej. Novinka je pritom nižšia, a to o 3,1 mm.

Viac sa schoval aj fotoaparát v hlavnom displeji, jednoducho má cez snímač viac menších pixelov, čím je pri bežnom používaní menej viditeľný. Úprimne, je to zmena, ale tak minimálna, že ak by ste si fotoaparáty priamo neporovnali, nemali by ste podvedome lepší pocit z prekrytia plochy. Celkovo je však „skrytý“ fotoaparát veľmi príjemnou zmenou, na ktorú som si zvykol už do generácie Z Fold3. Najmä pri prehliadaní fotografií či videí oceníte, že sledujete naplno celý displej. Mimochodom, obsah sa veľkosti a rozmerom displeja prispôsobuje, buď automaticky, alebo si vy vyberiete výrez, ktorý chcete sledovať. Áno, o časť obsahu prídete, ale z praxe môžem povedať, že mi to vlastne nikdy neprekážalo, a to mám za sebou desiatky filmov pozretých pri režime roztiahnutia na celú obrazovku.

Zmenili sa aj hrany po stranách. Musím priznať, že Z Fold4 sa v otvorenom stave drží v rukách lepšie a pevnejšie. Oceníte absolútnu rovinu displeja po vyklopení, kedy z vášho uhla pohľadu nevidíte pomyslený zlom displeja. Z bočného pohľadu je stále vidieť. No otváranie je akési ťažšie. Možno je to len novým „nevychodeným“ kusom, ale akoby pri novom rovnejšom bočnom ráme bol horší priestor na vloženie prstov pri otváraní. V redakcii sme sa zhodli viacerí, že pôvodná konštrukcia sa pocitovo otvárala jednoduchšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Inak sú si smartfóny veľmi podobné, ešte aj obruba okolo trojice fotoaparátov vzadu akoby Z Fold3 z oka vypadla. Ale je širšia, totiž ukrýva výrazné vylepšenie – hlavný Dual Pixel fotoaparát má teraz až 50 Mpx, podobne ako séria Galaxy S22. A to už je iná káva. Fotografie sú výrazne ostrejšie a to aj za horších svetelných podmienok. Ak s telefónom často fotíte či točíte videá, fotoaparáty budú asi najväčším dôvodom, prečo prejsť na 4. generáciu Foldu. Aj keď pri cene novinky by som uvítal kľudne aj 108 Mpx snímač z modelu S22 Ultra 🙂 .

Nehovoriac o tom, že aj ďalší nový 10 Mpx snímač s 3-násobným optickým zoomom a 30-násobným digitálnym priblížením využijete lepšie. Predsalen sú často podmienky, kedy sa k objektom nedokážete priblížiť na dokonalú vzdialenosť. Kvalita výstupu je v tomto prípade vynikajúca, nehovoriac o tom, že máte k dispozícii aj pri približnovaní optickú stabilizáciu.

Mňa osobne dostala nová funkcionalita nazvaná Taskbar (Panel úloh). Na prvý pohľad malé vylepšenie, no s geniálnym zrýchlením práce na veľkej obrazovke. V podstate sa Z Fold4 správa ako váš počítač. V spodnej časti displeja máte spustené resp. najpoužívanejšie aplikácie, vďaka čomu je prepnutie medzi nimi rýchlejšie ako doteraz. Jednoducho ste vo webovom prehliadači a chete si zapísať poznámku, jednoducho kliknete na ikonu poznámky počas prehliadania web stránok a ste ihneď v poznámkach. Nemusíte otvárať práve spustené aplikácie alebo hľadať aplikáciu medzi obľúbenými či pamätať si, kde ste nechali jej ikonu.


Systém automaticky vyberá najpoužívajšie aplikácie a čo je geniálne, viete si vytvoriť aj skratky pre viac otvorených okien okrem bočného panela aplikácií (ten pri taskbare už ani nepotrebujete), domovskej obrazovky už aj na Panel úloh. Ihneď si tak viete vyvolať vašu obľúbenú trojicu či dvojicu aplikácií, ktoré radi používate naraz. Geniálne!

Som presvedčený, že Panel úloh dorazí aj na Z Fold3, dokonca to už nepriamo potvrdil aj Samsung. Takže, ak je práve Taskbar to, prečo by ste chceli meniť, nemusíte. Mimochodom, práca s viacerými obrazovkami je tiež obrovskou výhodou rozkladacieho smartfónu. Áno, nejde o žiadnu novinku, lenže na bežnom displeji ste si vedeli otvoriť a reálne používať tak maximálne 2 okná, teraz môžete mať kľudne 3 a presúvanie obrázkov či iných prvkov medzi nimi je tak jednoduchšie. Nehovoriac o tom, že ak máte video meeting na smartfóne (stačí smartfón pootvoriť o 90 stupňov), môžet si zatiaľ otvoriť v ďalšom okne prezentáciu a kľudne v ďalšom ešte chatovať.

Najväčšiu kritiku si najmä pri 3. generáciu Foldu vyslúžil vonkajší displej. Môžem súhlasiť, že je až príliš úzky a písanie na ňom je náročnejšie – aj ja robím často preklepy. Zvykol som si už, naučil som sa robiť ich menej. Avšak rozšírenie displeja o 2,7 mm je v tomto prípade veľmi vítanou novinkou. Najmä pri písaní na klávesnici a odpovedaní na správy či pri vybavovaní e-mailov oceníte väčší priestor na softvérové tlačidlá. Píše sa skutočne lepšie.

Širší displej ocení každý, ak v tomto smere vyskúšate Z Fold4 bude sa vám ťažšie vracať k Z Fold3. Pre mňa azda najväčším sklamaním je to, že sa nenašlo miesto pre S Pen priamo v tele novinky. Ako dlhoročný fanúšik zariadení Note som jednoducho tento krok očakával a úprimne priznám, že i keď k môjmu súčasnému Z Fold3 pero mám, takmer vôbec ho nepoužívam. Je súčasťou nepraktického obalu, s ktorým je Fold už priveľký aj na vrecko nohavíc. S Pen, aby malo skutočné využitie kedykoľvek chcete, musí byť v tele. Prosím Samsung, v piatej generácii na nás Note pozitívnych nezabudni, Fold sa rozhodne stane zariadením, o ktorom budú rozmýšľať ďalší používatelia.

Ísť teda do Samsung Galaxy Z Fold4? Ak máte druhú generáciu, nebodaj ste niekde zohnali a fičíte na tej prvej, tak by som tak rozhodne urobil. Fold4 je oproti týmto smartfónom výrazne lepším zariadením, a to počnúc konštrukciou, pokračujúc displejmi, fotoaparátmi končiac výkonom. Tam nie je o čom, ak na to máte a obľúbili ste si tento typ zariadenia – kupujte.

Ak máte Z Fold3, je to už na zváženie. Noviniek nie je veľmi veľa, dokonca pocitovo sa nová generácia o kus horšie otvára. Ale mohli by vás presvedčiť lepšie fotoaparáty, širší vonkajší displej a aj Panel úloh, ktorý síce pravdepodobne dorazí aj na Z Fold3 (len si počkáte).

Ak ste nestihli uvádzaciu akciu, môže vás odradiť aj cena. Totiž Samsung Galaxy Z Fold4 začína vo verzii na sume 1 799 eur, čo je síce podobná úroveň ako predchádzajúca generácia, ale je to stále výrazne veľký balík peňazí. Mimochodom, 1TB verzia stojí až 2 159 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Čím chce zaujať nový skladací Samsung Galaxy Z Fold4?

Ak ešte žiadny skladací smartfón nemáte, odporúčam vyhliadnuť si akciu na staršiu generáciu Z Fold3, ktorá sa napríklad počas minulého víkendu dala kúpiť na úrovni 1 000 eur, čo je vynikajúca ponuka. Ak vám to však peňaženka dovolí a chcete to najlepšie, čo sa dá v rámci skladacích smartfónov na Slovensku kúpiť, berte Z Fold4. Možno pomôže aj operátorská zľava k vášmu paušálu. Jednoducho Samsung Galaxy Z Fold4 ladil malé detaily, no aj vďaka nim patrí tento smartfón na pomyselný Olymp skladacích zariadení. Možno znovuobjavíte telefón, ako sa to stalo mne už pred dvoma rokmi.

Pozrite si aj netradičný unboxing Samsung Galaxy Z Fold4 od kolegu Tomáša:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.