Reklama

Samsung Galaxy S22 Ultra ponúkne konečne S Pen priamo v tele!

Stanislav Vinc

Prepojenie sérií Galaxy Note a Galaxy S naznačila už minuloročná vlajková loď, no tento rok je to už definitívne. Nový Samsung Galaxy S22 Ultra ponúkne obľúbené pero S Pen zabudované priamo v jeho tele. Na sériu Galaxy Note sa ale podobá aj svojim dizajnom, pod ktorým ukrýva najnovší hardvér.

Samsung podľa očakávaní odštartoval rok 2022 novou sériou smartfónov Samsung Galaxy S22, ktorú bude tvoriť trojica rôznych modelov – S22, S22+ a S22 Ultra. Najvyšší model plní želania tých najnáročnejších používateľov a zároveň aj fanúšikov série Note.

S Pen prichádza do Galaxy S

Prepojenie týchto dvoch produktových rodín naznačuje už aj samotný dizajn novej série, pri ktorom si vlajková loď Samsung Galaxy S22 Ultra prepožičiava ostrejšie hrany práve zo série Galaxy Note. Tým najväčším prepojením je však samozrejme prítomnosť pera S Pen, ktoré sa dočkalo viacerých vylepšení.

Samsungu sa podarilo v tele smartfónu zachovať až 5 000 mAh batériu a zároveň v jeho útrobách vytvoriť priestor pre novú generáciu dotykového pera S Pen, ktoré sa bude na tomto mieste aj nabíjať. Oproti minulým generáciám Samsung znížil jeho odozvu z 9 milisekúnd až na 2,8 milisekundy, vďaka čomu by malo byť písanie rukou na displej smartfónu citeľne realistickejšie.

Pod plynulý dojem by sa mala podpísať aj 120 Hz obnovovacia frekvencia 6,8“ Edge QHD+ Dynamic AMOLED 2X displeja, ktorý poteší aj hráčov špeciálnym herným režimom, v ktorom bude displej spracovávať dotyk pri frekvencii 240 Hz. Čítačka odtlačkov prstov bude už tradične ukrytá pod povrchom obrazovky, kde Samsung stavil na ultrazvukový snímač.

Dotykové pero bude možné využívať nielen na kreslenie, ale aj písanie poznámok, ktoré bude smartfón schopný prekonvertovať do textovej formy. Pri rozpoznávaní textu podporuje Samsung už 88 jazykov vrátane slovenčiny a češtiny. Poradiť si pritom má aj so „škrabopisom“, čo si radi overíme v praxi počas testovania.

Vstavaná aplikácia Samsung Note sa tiež dočkala novej funkcie Quick Note, ktorá vám umožní rýchlo premeniť webový odkaz či iný obsah aplikácie na upraviteľnú poznámku. Majiteľov tabletov Galaxy Tab S8 tiež poteší nová funkcia Collaboration View, ktorá slúži na ovládanie nastavení stylusu tabletu pomocou smartfónu na spôsob externého ovládacieho panelu.

Zdroj | Samsung

Ešte inteligentnejšie fotoaparáty

Jedným z hlavných pilierov série Galaxy S sú aj fotoaparáty a inak to nie je ani v tomto prípade. Na zadnej strane bude mať Samsung Galaxy S22 Ultra štvoricu fotoaparátov, ktoré prepoja vlajkový hardvér s umelou inteligenciou.

Hlavnú úlohu v zadnej zostave bude zohrávať 108 Mpx širokouhlý (85°) fotoaparát s clonou f/1.8 a technológiou Dual Pixel AF, pri ktorom bude Samsung využívať jeho vysoké rozlíšenie a spájanie 9 susediacich pixelov do jedného (tzv. nona-binning) na dosiahnutie ešte kvalitnejších záberov, najmä tých nočných.

Pozrite si

Nová éra tabletov rodiny Samsung Galaxy Tab S8

Nočný režim a režim Super Resolution už mimochodom bude so sériou S22 natívne podporovať viacero aplikácií tretích strán, ktoré sa doteraz spoliehali iba na tvorbu snímok obrazovky či povrchové preberanie dát z fotoaparátov. Ako prvá sa tejto funkcie dočká aplikácia Snapchat, ďalšie by mali postupne pribúdať.

Samsung bude pri vylepšovaní fotografií do veľkej miery využívať umelú inteligenciu. Platí to napr. aj pri tvorbe portrétových fotografií, kde sa AI postará o detailnejšie oddelenie fotografovaného objektu od pozadia. Samsung Galaxy S22 Ultra by si mal vďaka tomu vedieť poradiť aj so zaostrením vlasov či chlpov vašich domácich miláčikov, ktorí robili doterajším smartfónom problémy.

Portrétový režim bude fungovať aj v noci a taktiež aj v režime snímania prednou kamerou, ktorá ponúkne rozlíšenie 40 Mpx s clonou f/2.2 a 80° záberom. Zaujímavý je tiež nový efekt štúdiového osvetlenia, pri ktorom si bude možné nastaviť ľubovoľný smer, z ktorého vám má na tvár dopadať umelé osvetlenie.

Pozrite si

Samsung Galaxy S21 FE – skvelá klasika s fádnym vzhľadom

Umelá inteligencia sa podpíše aj pod vylepšenú stabilizáciu videa, ako aj novú funkciu Auto Framerate, v rámci ktorej smartfón deteguje okolité osvetelnie, ktorému prispôsobí finálne snímkovanie videa.

Ultra-širokouhlé fotografie so záberom až 120° zabezpečí 12 Mpx fotoaparát s clonou f/2.2. O priblíženie záberov sa naopak postará 10 Mpx snímač s 3-násobným optickým priblížením, po ktorom pri 100-násobnom hybridnom priblížení preberie štafetu posledný 10 Mpx snímač s 10-násobným optickým zoomom.

Pre tých najnáročnejších si Samsung prichystal vylepšený režim Pro, ako aj možnosť zachytávania fotografií v novom 16-bitovom RAW formáte, ktorý bude schopná otvárať nedávno vydaná aplikácia Expert RAW. Tieto zábery budú zložené z viacerých snímok, čo by malo skúsenejším fotografom umožniť vytiahnuť z nich ešte viac detailov pri ich post-produkcii.

Prechod na 4-nm čipset

Nová vlajková loď si pýta vlajkový hardvér. Samsung Galaxy S22 Ultra tak dostáva do výbavy nový 4-nm čipset. Samsung síce bližšie nešpecifikuje jeho názov, no v prípade globálnej verzie by malo ísť o jeho vlastný čipset Exynos 2200. Do USA a Číny zamieri Galaxy S22 Ultra s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1.

Tento čipset Samsung spáruje s celkovo štyrmi rôznymi kombináciami pamätí. Základná verzia bude začínať s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom, ostatné verzie ponúknu 12 GB RAM v kombinácii s 256 GB, 512 GB alebo až 1 TB interným úložiskom.

 

Samozrejmosťou pri tomto hardvéri je už podpora 5G sietí, Wi-Fi 6/6E a technológie Bluetooth 5.2, ako aj prítomnosť NFC pre bezkontaktné platby a technológia UWB využívaná najmä pre lokalizáciu príveskov Galaxy SmartTag. Celé telo ponúka odolnosť voči vode a prachu na úrovni certifikácie IP68.

Ako sme už spomínali, smartfón aj napriek integrovanému peru S Pen ponúkne batériu s kapacitou 5 000 mAh. Nabíjať ju bude možné káblom maximálnym výkonom 45 W či bezdrôtovo s maximálnym výkonom 15 W. Dostupné tu bude aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Nabíjačka však prítomná v balení nebude.

Na tomto hardvéri pobeží v prípade všetkých troch modelov najnovší operačný systém Android 12 s nadstavbou OneUI 4.1. Samsung zároveň potvrdil, že u vybraných modelov počnúc touto novou sériou ponúkne až štyri nasledujúce aktualizácie pre Android a až 5 rokov bezpečnostných aktualizácií. Táto novinka sa týka aj série Galaxy Z, budúcich modelov série Galaxy A a tabletov Galaxy Tab S8 a novších.

Samsung Galaxy S22 Ultra bude na našom trhu dostupný od 25. februára 2022 s možnosťou jeho predobjednania už dnes. Na našom trhu bude dostupný v čiernej, bielej, zelenej a vínovej verzii, pričom v rámci pamäťových verzií bude začínať na variante s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom, ktorý bude u nás dostupný za cenu od 1 249 €. Verzia s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom bude stáť 1 349 € a verzia s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom bude dostupná od 1 449 €.

Pokiaľ si novinku stihnete predobjednať v období od 9.2.2022 do 24.2.2022 (vrátane), ako bonus dostanete bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro v hodnote 229 € len za 1 €, ako aj možnosť odpredania vášho starého zariadenia s výkupným bonusom až do 200 €. Všetky informácie o tejto akcii nájdete aj na webovej stránke www.samsung.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.