Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tablet od Samsungu je už pripravený na diagnostiku Alzheimerovej choroby

Tablet od Samsungu je už pripravený na diagnostiku Alzheimerovej choroby
Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Tablet od Samsungu je už pripravený na diagnostiku Alzheimerovej choroby
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Alzheimerova choroba je najrozšírenejším typom demencie. Toto progresívne ochorenie začína miernou stratou pamäti a môže viesť až k strate schopnosti viesť rozhovor a reagovať na okolie. Neurodegeneratívna choroba zahŕňa časti mozgu, ktoré kontrolujú myslenie, pamäť a jazyk.

Je príčinou 60 až 70 % prípadov demencie, takže nie je prekvapením, že slovo Alzheimer vzbudzuje obavy a strach, zvlášť ak vieme, že sa nedá vyliečiť. Dá sa však spomaliť a tu prichádzajú na pomoc moderné technológie.

Médiá často prinášajú informácie o tom, ako pomohli inteligentné hodinky odhaliť nastupujúcu chorobu. Nie je to však jediné smart zariadenie, ktoré dokáže pomôcť. Najnovším príkladom je Samsung, ktorý nadviazal spoluprácu s Bottneuro AG, švajčiarskym startupom MedTech.

Obsah pokračuje pod reklamou

Požiadavku Bottneuro na hardvér najlepšie spĺňal tablet Samsung Galaxy Tab S8+ 5G Enterprise Edition. Ten si spoločnosť vybrala na ukladanie a zaznamenávanie terapeutických údajov v riešení Bottneuro. Samsung Galaxy Tab S8+ tak podporuje digitálnu diagnostiku Alzheimera a pomáha medicínskemu pokroku.

Ako to funguje?

Galaxy Tab S8+ 5G Enterprise Edition prináša výkonné zariadenie, v ktorom je nainštalovaná technológia od Bottneuro. Tá identifikuje oblasť mozgu, kde sa Alzheimer vyskytuje. Pomocou 3D MRI (magnetická rezonancia) a PET údajov (pozitrónová emisná tomografia) vykonáva liečbu elektrickým terčom cez neurostimulátor MiaMind.

Tablet sa používa na ovládanie neurostimulátora a prenos údajov o liečbe. Tento vývoj robí včasnú diagnostiku oveľa jednoduchšou a dostupnejšou, čo je dôležité pre nasadenie skorej liečby a spomalenie postupu choroby.

Zdroj | Samsung

Neurostimulátor Miamind sa napája priamo z Galaxy Tab S8+, diagnostické a liečebné dáta sa po skončení odosielajú priamo na server pomocou 5G siete, takže pacienti môžu ostať vo svojich domovoch. Vďaka nástroju Samsung Knox ostanú citlivé údaje a lekárske záznamy v súkromí a veľmi dobre chránené.

Horšou správou je, že toto riešenie sa bude poskytovať len klinickým pacientom v nemocniciach vo Švajčiarsku. Samsung v rámci tohto projektu dodá v júni 100 modelov Galaxy Tab S8+, do konca tohto roka to bude spolu 2 500 kusov. Ak pôjde všetko podľa plánu, na budúci rok sa rozšíri ponuka produktov do rôznych regiónov vrátane Európy.

Pozrite si

Nová éra tabletov rodiny Samsung Galaxy Tab S8

Využitie digitálnej diagnostiky sa stáva čoraz dôležitejším, svetová populácia starne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je v aktuálne zhruba 50 miliónov ľudí s demenciou, Alzheimerova choroba je najčastejšou formou. Ak sa to niekomu zdá málo, máme ešte horšiu prognózu. Očakáva sa totiž, že tento počet sa do roku 2050 strojnásobí na 139 miliónov.

Oblasti techniky a zdravotníctva sú tradične úzko prepojené. Pokrok dosiahnutý vo vede tvorí základ modernej medicíny – od liečenia chorôb a uľahčenia operácií až po kľúčovú úlohu pri včasnej diagnostike.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Zdroj