Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy Buds Live - fazuľky, ktoré hrajú nad očakávania

Samsung Galaxy Buds Live - fazuľky, ktoré hrajú nad očakávania
Roman Calík
Samsung Galaxy Buds Live - fazuľky, ktoré hrajú nad očakávania
92 %
Konečne! Ak chcete kvalitný zvuk aj v Bluetooth slúchadlách do uší, nemusíte už siahnuť po veľkých modeloch na uši, ktorých doménov je nielen skvelé potláčanie okolitého zvuku, ale aj vynikajúce podanie basov. Fazuľky od Samsungu nás prekvapili. Prečo?

Výhody

  • vynikajúci zvuk a výborné podanie basov
  • funkčné potláčanie okolitého hluku
  • veľkosť a výdrž na batérie
  • prehľadná a praktická aplikácia

Nevýhody

  • nasadzovanie slúchadiel
  • ovládanie dotykom

Ak takto pôjde vývoj Bluetooth slúchadiel do uší ďalej, rozhodne jedny chcem mať aj ja doma. Novinka od Samsungu, ktorá sa narodila spolu s novými modelmi Note20 a ďalšími zaujímavými produktami výrobcu pristála v našej redakcii ešte pred ich oficiálnym predstavením. Mal som tak dostatok času slúchadlá vyskúšať. A bola to tentokrát skvelá jazda, ktorá začala už samotným rozbalením slúchadiel.

V pomerne malej predajnej krabičke nájdete kolísku, akú som už dlho nedržal v rukách. Najmä čo sa týka veľkosti. Hmotnosť pár gramov (výrobca uvádza 42 gramov) a veľkosť 5×5 centimetrov sa bežne pri podobných slúchadlách nevidí. Slúchadlá som mal na test v bielej verzii, ktorá pôsobí luxusne. K dispozícii sú slúchadlá aj v čiernej a medenej farbe. Medenú videl naživo kolega a síce ho veľmi zaujala, no som rád, že biela verzia nemá tak výrazný zrkadlový povrch.

Balenie okrem kolísky so slúchadlami obsahuje aj USB-C nabíjací kábel a ďalšie „náušníky“. Prečo náušníky v uvodzovkách? Prezradím neskôr. Samotné slúchadlá zaujmú svojím tvarom. Pripomínajú fazuľky. Doslova! Škoda, že na mieste, kde som slúchadlá testoval som nemal k dispozícii reálnu fazuľu, videli by ste tú podobnosť. Každé slúchadlo má len 5,6 gramu, čo je skutočne málo.

Z vrchnej strany nájdete na slúchadlách 2 otvory, v ktorých výrobca ukryl mikrofóny. Ďalší je z vnútornej strany, aby snímal hladinu zvuku a hluku vo vnútri ucha. Lesklú vonkajšiu časť nahradil z vnútornej strany matný tmavší plast s efektnými kovovými mriežkami pre zvuk reproduktorov. Čo je zaujímavé, slúchadlá sa nasadzujú inak, ako ste zvyknutí. Práve horná vypuklejšia časť, kde si viete vymeniť „náušníky“ bude reálne vo vrchnej časti ucha, nie v dolnej.

Sú tu ukryté aj konektory pre nabíjanie slúchadiel. Nasadenie slúchadiel nie je najjednoduchšie, chce to cvik a grif. Po takmer týždni testovania som sa ho naučil, ale ak komukoľvek slúchadlá požičiate, bude mu ich nasadenie nejakú dobu trvať. Čo sa však musí uznať, ak ich raz správne nasadíte, v ušiach držia perfektne. Môžete robiť aj prudké pohyby hlavou, bežať, slúchadlá vám nevypadnú.

Mne sa páči aj to, že v ušiach ich takmer vôbec necítite. Aj pri dlhšom počúvaní hudby som necítil potrebu vybrať ich a nechať uši oddýchnuť. Úplne super sú slúchadlá na večerné počúvanie podcastov v posteli, jednoducho môžete ležať na akejkoľvek strane, bude to stále pohodlné. Dizajn fazuľky tak nie je vôbec na škodu, naopak chválim.

Priznám sa, výdrž som nejako špeciálne nesledoval. Kolega Richard pri testovaní minulej generácie Galaxy Buds+ pripravil veľmi podrobnú tabuľku výdrže, v tejto recenzii si budete musieť vystačiť bez nej. Slúchadlá by podľa výrobcu mali vydržať 6 hodín prehrávania vďaka vstavenej 60 mAh batérii. Toľko naraz počúvať i tak nebudete, možno tak na dlhej ceste lietadlom.

Pozrite si

Samsung Galaxy Buds Live s tvarom fazule chcú zaujať prémiovým zvukom

Výhodou je, že kolíska obsahuje ďalšiu 472 mAh batériu a vždy keď slúchadlá do kolísky vložíte, budú sa nabíjať. Priebežne by ste tak mali slúchadlá nabiť na celkových 21 hodín prehrávania. Jednoduchá matematika ukáže, že slúchadlá by mali vydržať kľudne celý deň a výhodou je, že cez nový USB-C konektor kolísku rýchlo nabijete kľudne aj z externej batérie. O výdrž by som sa neobával. Počas takmer týždňa som slúchadlá nabíjal len raz, a to som denne počúval niekoľko hodín.

Spárovanie slúchadiel so smartfónom je otázkou pár sekúnd. Slúchadlá majú k dispozícii aplikáciu, kde vidíte aký je stav jednotlivých batérií a taktiež môžete slúchadlá podrobne nastaviť. K dispozícii je aj prehľadný ekvalizér, v ktorom si vyberiete váš obľúbený režim zvuku. Na výber máte 6 prednastavených možností vrátane zvýraznenia výšok či basov. Ak ste na zvuk zvedaví, poviem vám, budete nadšení! Slúchadlá hrajú vynikajúco, nie nadarmo sú tu osadené 12 mm AKG meniče.

Na moje veľké prekvapenie, užil som si dokonale aj moje obľúbené house a trance skladby, kde sú basy a ticho nesmierne dôležité. Využíval som teda najčastejšie režim zvýraznenie basov, ale dobre sa skladby počúvajú aj v režime Dynamickom. Nepamätám si slúchadlá do uší, ktoré by hrali lepšie. Nikdy som si nemyslel, že moje AKG N700NC či Sony VH-1000XM2, ktoré rád používam, môžem nechať doma.

Môže za to nielen zvuk, ktorý je krištálovo čistý, môžem si ho prispôsobiť podľa vlastného vkusu, ale aj aktívne potláčenie hluku. A to sa v Bluetooth slúchadlách do uší len tak nevidí. Kľudne si ležíte na pláži a na šum mora a okolitý ruch úplne zabudnete (Ok, priznávam tieto zvuky zase nie sú veľmi rušivé. Iné je to v lietadle). Zapnete si ANC a užívate si vaše obľúbené skladby naplno so všetkými pasážami, tak ako to chceli ich tvorcovia.

Výhodou je, že aktívne potlačenie hluku viete aktivovať a deaktivovať aj priamo na slúchadlách. Stačí ak si v dotykovom ovládaní zvolíte pre režim dotyku a podržania práve Aktívne potačenie hluku. Ak tak urobíte na oboch slúchadlách, ľavom a pravom – je jedno, na ktorom z nich si funkciu zapnete a vypnete. Týmto gestom však môžete zadávať aj hlasové príkazy či znížiť hlasitosť, stačí si to osobitne pre jedno alebo druhé slúchadlo nastaviť v aplikácii.

Dotykom viete ovládať viacero funkcií. Ťuknutím spustíte alebo pozastavíte skladbu, dvojitým ťuknutím prehráte nasledujúcu skladbu či príjmete alebo ukončíte hovor. Trojité ťuknutie umožní prehrať predchádzajúcu skladbu. Ovládanie na slúchadlách však nebolo silnou stránkou novinky. Nájsť správny grif sa mi v tomto prípade nepodarilo počas celej doby testovania a slúchadlá ma skôr neposlúchali ako poslúchali. Navyše chýba na slúchadlách možnosť zvýšiť a znížiť hlasitosť, škoda.

Pozrite si

Slúchadlá Samsung Galaxy Buds+ vás v štichu nenechajú

Funkcie slúchadiel sú bohaté. Viete si ich dokoncna vyhľadať cez smartón, začnú vydávať zvuk, podľa ktorého ich ľahko nájdete. Samozrejmosťou je telefonovanie, pričom slúchadlá sú vybavené aj systémom Voice Pickup Unit, ktorý zabezpečuje dobrý prenos hovoreného slova pomocou kostí v sánke.

Sú to dobré slúchadlá. Pre kúpu rozhodne hovorí veľkosť, resp. minimalizmus s akým Samsung prišiel. Oceníte aj výborné držanie v ušiach, skutočne nádherný čistý zvuk, ktorý by ste od slúchadiel do uší v tejto cene nečakali a poteší prepracovaná aplikácia či také maličkosti ako prihlásenie sa slúchadiel ak je v blízkosti smartfón Samsung.

Obrovskou výhodou je naozaj funkčné potláčanie okolitého hluku. Musíte sa však naučiť slúchadlá nasadzovať a ovládať dotykom. Napríklad pri ich nasadzovaní alebo snímaní z uší som často omylom zastavil či spustil prehrávanie skladieb.

Ak sa vám slúchadlá páčia, ich kúpu rozhodne odporúčam, cena je 189 eur. Ak si však plánjete kúpiť Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G, tak slúchadlá Samsung Galaxy Buds Live môžete získať v predobjednávke grátis. Akcia platí do 20. augusta 2020, takže máte nad čím určite rozmýšľať.

Novinka si zaslúži náš TIP redakcie.