Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy Note20 je väčší, krajší a výkonnejší, aj vo verzii Ultra

Samsung Galaxy Note20 je väčší, krajší a výkonnejší, aj vo verzii Ultra
Stanislav Vinc
Samsung Galaxy Note20 je väčší, krajší a výkonnejší, aj vo verzii Ultra

Obľúbená rodina smartfónov Samsung Galaxy Note špecifická dotykovým perom S Pen pokračuje novou sériou aj tento rok. Najnovší Samsung Galaxy Note20 po vzore série Galaxy S20 doplní ešte lepšie vybavený model Galaxy Note20 Ultra. Okrem produktivity pri práci sa nová séria zameriava tentokrát aj na hry.

To, čo odlišovalo sériu Galaxy Note od bežných smartfónov, bolo vždy dotykové pero S Pen priamo zabudované do tela týchto smartfónov. Inak to nie je ani v prípade najnovšej série Samsung Galaxy Note20, ktorá posúva s novým perom S Pen zážitok z písania a kreslenia rukou opäť na vyššiu úroveň.

Hlavný podiel na tom majú nové obrazovky, ktorých sa dvojica smartfónov dočkala. Od minulej generácie tak „základnému“ modelu Note, teda Note20, narástla obrazovka z pôvodných 6,3“ na 6,7“. Tentokrát pôjde o plochý Full HD+ panel s pomerom strán 20:9 a 60 Hz obnovovacou frekvenciou.


Samsung Galaxy Note20 Ultra, ktorý nadväzuje na minuloročný Galaxy Note10+, dostáva namiesto 6,8“ obrazovky nový 6,9“ WQHD+ panel so zahnutými okrajmi, pomerom strán 19,3:9 a najmä adaptívnou 120 Hz obnovovacou frekvenciou obrazovky. Jej plynulosť sa má okrem sledovania obsahu prejaviť aj pri používaní spomínaného dotykového pera S Pen, ktoré má poskytovať až o 40 % rýchlejšiu odozvu.

Samsung znížil odozvu pera S Pen na 9 milisekúnd aj za pomoci umelej inteligencie, ktorá dokáže predpovedať nasledujúce pohyby. Písanie pomocou dotykového pera na displeji by tak malo mať pocitovo o niečo bližšie k písaniu perom na bežný papier.

Po softvérovej stránke schopnosti pera S Pen doplnia tzv. Air actions, resp. gestá, ktoré slúžia na pohyb v systéme, rýchle spúšťanie aplikácií a ovládanie špecifických funkcií v podporovaných aplikáciách. Primárne nové funkcie pre S Pen prináša aktualizovaná aplikácia Samsung Notes.

Nová verzia okrem dostáva možnosti ručnej úpravy PDF súborov, nových vzorových dokumentov či možnosti exportu poznámok ako PDF, Word či PowerPoint, aj zaujímavé zvukové poznámky, v rámci ktorých je možné si zároveň robiť ručne písané poznámky. Hlasová nahrávka sa následne s písanými poznámkami časovo zosynchronizuje, čo sa hodí najmä pri spätnom hľadaní špecifickej pasáže v nahrávke.

Písané poznámky po novom automaticky vyrovná a skrášli funkcia Auto Straighten, ktorá sa naučí špecifiká rukopisu, aby boli aj rýchlejšie, teda menej elegantne napísané poznámky pre ostatných ľahšie čitateľné.

Pozrite si

Čo ponúkajú smarthodinky Samsung Galaxy Watch3?

V prípade oboch modelov je pod povrch obrazovky zabudovaný ultrazvukový snímač odtlačkov prstov a do drobnej dierky v strede vrchnej časti vložený selfie fotoaparát s rozlíšením 10 Mpx, clonou f/2.2 a 1.22 μm pixelmi. Minimálne po stránke papierových špecifikácií sa tak na prednom fotoaparáte nič zásadné nemení.

Väčší posun nastal na pri zadných fotoaparátoch, v ktorých sa od seba nové modely výraznejšie líšia. Menší Samsung Galaxy Note20 využíva ako hlavný fotoaparát 12 Mpx senzor s clonou f/1.8, optickou stabilizáciou obrazu a 1.8 μm pixelmi. Spoločnosť mu v podobe 3-násobného hybridného priblíženia aj s optickou stabilizáciou bude robiť 64 Mpx senzor s clonou f/2.0 a 0,8 μm pixelmi. O ultraširokouhlé zábery sa postará 12 Mpx senzor (f/2.2, 1,4 μm).

Samsung Galaxy Note20 Ultra trochu premiešava karty a ako hlavný fotoaparát využíva 108-Mpx senzor s identickou optikou, akú využíva aj Galaxy Note20. Teleobjektív v tomto prípade s rozlíšením 12 Mpx poskytne až 5-násobný optický zoom aj za pomoci optickej stabilizácie obrazu (f/3.0, 1,0 μm). Trojicu uzatvára 10-Mpx ultraširokouhlý snímač s clonou f/2.2 a 1,22 μm pixelmi.

Novú sériu poháňa 7-nm mobilná platforma Samsung Exynos 990, ktorého súčasťou je aj Exynos Modem 5123 s podporou 5G sietí. Pri veľkosti operačnej pamäte začínajú nové modely na kapacite 8 GB, no model Galaxy Note20 Ultra ponúkne vo vyššom variante aj 12 GB RAM (LPDDR5).

Podobne to platí aj pri internom úložisku, kde je základom 256 GB pamäť. Internú pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty, no iba v prípade modelu Galaxy Note20 Ultra, ktorý bude sám o sebe dostupný aj vo vyššej verzii s interným úložiskom o veľkosti 512 GB.

Vďaka užšej spolupráci spoločností Samsung a Microsoft sa do novej série Galaxy Note20 okrem synchronizácie poznámok s programom Microsoft OneNote a užšieho prepojenia smartfónu s operačným systémom Windows 10 dostáva aj herná streamovacia služba Game Pass.

Pozrite si

Halo, Fable či nová Forza. Xbox Series X dostáva nálož exkluzívnych titulov

Na nových smartfónoch Samsung Galaxy Note20 a Note20 Ultra tak bude možné hrať viac ako 100 známych titulov z herných konzol Xbox One a pripravovanej konzoly Xbox Series X. Potrebné je k tomu iba stabilné internetové pripojenie a v prípade niektorých titulov aj herný ovládač. Služba bude na nových smartfónoch dostupná aj na Slovensku už od 15. septembra.

Silnou stránkou novej série bude zrejme aj výdrž batérie. Kapacita batérie modelu Galaxy Note20 Ultra sa oproti modelu Note10+ zvýšila o 5 % na 4 500 mAh a v prípade modelu Note20 oproti modelu Note10 až o 23 % na 4 300 mAh. Vďaka podpore rýchleho nabíjania sa navyše dokážu obe batérie nabiť na 50 % už v priebehu 30 minút na nabíjačke.

Pozrite si

Samsung Galaxy Tab S7 a S7+ sú ideálne tablety na prácu z domu

Samsung Galaxy Note20 bude na Slovensku dostupný v 4G verzii vo farbách Mystic Bronze, Mystic Green a Mystic Grey za cenu od 949 € a vo verzii 5G vo farbách Mystic Grey a Mystic Bronze za cenu od 1 049 €, v oboch prípadoch s 8 GB RAM a 256 GB interným úložiskom.

Samsung Galaxy Note20 Ultra bude na našom trhu dostupný priamo v 5G verzii s 12 GB RAM vo farbách Mystic Bronze a Mystic Black za cenu od 1 299 €. Variant s 512 GB internou pamäťou bude dostupný iba vo farbe Mystic Black za cenu od 1 399 €.

Samsung spúšťa pri príležitosti predstavenia novej série Galaxy Note20 aj predpredaj, ktorý začína už dnes po 16. hodine a končí 20. augusta o 23.59. V rámci predpredaja je možné k novým smartfónom Galaxy Note20 a Note20 Ultra možné získať špeciálne bonusy.

Pri objednávke modelu Galaxy Note20 v rámci predpredaja môžete získať herný ovládač MOGA XP5-X v hodnote 69,90 €, bezdrôtovú nabíjačku N5105 v hodnote 49,90 € a 3-mesačné predplatné GamePass v hodnote 12,99 €, alebo slúchadlá Galaxy Buds+ v hodnote 169 €.

Podobná ponuka platí pri modeli Galaxy Note20 Ultra 5G, s ktorého kúpou v rámci predpredaja získate spomínaný herný ovládač, 3-mesačné predplatné Game Pass a bezdrôtovú nabíjačku N5200 v hodnote 59,90 €, alebo slúchadlá Galaxy Buds Live v hodnote 189 €.

Pozrite si

Samsung Galaxy Buds Live s tvarom fazule chcú zaujať prémiovým zvukom

Podmienkou pre využitie akcie je samotné vytvorenie predobjednávky a následná registrácia na stránke samsung-bonus.eu v období od 5. augusta do 20. augusta. Oficiálny predaj nových modelov začína deň po skončení predpredaja, teda 21. augusta.