Reklama

S Huawei Watch GT zabudnete kde je nabíjačka

Marek Šimunek
86 %
Keď som videl Huawei Watch GT prvý krát bol som nadšený. Prezentácia ukazovala krásne a moderné hodinky, navyše výrobca sľuboval viac ako slušnú výdrž. Na test som sa teda už dlho tešil. Teraz prišiel čas na to, aby som sa s vami podelil o moje postrehy z niekoľkých týždňov ich používania.

Výhody

  • elegantný dizajn smartfónu
  • kvalitný a veľký displej
  • vynikajúca výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • nemožnosť upraviť si ciferníky
  • pomerne jednoduché funkcie
  • chýba odpovedanie na notifikácie

To, že Huawei to v prípade svojich nových hodiniek Huawei Watch GT hrá na eleganciu prezrádza už samotné balenie. Hodinky k vám dorazia v elegantnej čiernej krabičke, po ktorej otvorení vidíte hneď najnovší prírastok do rodiny nositeľných zariadení od Huawei.

Okrem hodiniek v balení nájdete aj nabíjaciu kolísku. Je síce magnetická, ale pre pripojenie hodiniek je potrebné, aby ste hodinky správne položili na malé konektory. Magnet vám však pomôže v tom, aby ste to zvládli na prvý krát a rovnako, aby ste hodinky otočili správnym smerom.

Čo ma potešilo je, že kolíska samotná má USB-C konektor. Keď budete cestovať, nebude potrebné nosiť ďalší kábel navyše, ale využijete napríklad USB-C kábel so svojho Huawei Mate 20 Pro. Je to pohodlnejšie, keďže kolíska nemá zbytočne veľké rozmery.

Okrem toho samotné balenie obsahuje aj USB-C kábel a nabíjačku. Náhradný náramok by ste hľadali zbytočne. Huawei Watch GT však využívajú štandardné 22 mm náramky, takže nebude problém vymeniť náramok za iný. Sám som použil čierny náramok, ktorý som predtým využíval pri hodinkách Pebble.

Elegancia nadovšetko

Testovaný kúsok bol vybavený koženo-silikónovým hnedým náramkom, ktorý pôsobí kvalitne, avšak jeho farba pravdepodobne nebude vyhovovať každému. Poteší systémom rýchleho upínania k hodinkám. Výmena náramku hodiniek je tak doslova otázkou niekoľkých sekúnd.

Samotné hodinky v sebe kombinujú kov a plast. Celá predná časť je tvorená z kovu. Okolo veľkého displeja sa nachádza kovová luneta, na ktorej sú vyobrazené minúty. Bohužiaľ prostredníctvom nej nie je možné hodinky ovládať.

Spodná strana je tvorená z plastu a obsahuje snímač pre meranie srdcového tepu a tiež dvojicu pinov pre pripojenie nabíjacej kolísky. Samotné telo hodiniek nie je zbytočne hrubé. Hodinky tak na ruke neodstávajú a nosia sa pohodlne.

Čo sa však ich veľkosti týka, tak so svojím priemerom 46,5 mm sa až tak nehodia na tenké, alebo dámske ruky. Jednoducho sú to viac hodinky pre pánov, ako pre dámy. Je to daň za 1,39“ AMOLED displej, ktorým sú hodinky vybavené.

Ten mimochodom vyzerá naozaj veľmi dobre a aj na priamom slnku nie je problémom jeho čitateľnosť. Poskytuje vskutku štedré rozlíšenie 454 x 454 px a jedná sa o AMOLED displej, takže sa nebudete musieť obávať kostrbatého písma. Jemnosť a zobrazenie displeja je jednou z hlavných výhod týchto hodiniek.

Jednoducho tak, či tak po stránke dizajnu sú to naozaj viac, ako vydarené hodinky a ich spracovanie je doslova príkladné. Poteší aj ich vodeodolnosť do hĺbky 50 m, takže plávanie, alebo sprchovanie nebude pre používateľov Huawei Watch GT problémom.

Vydržia skutočne dlho

Ešte predtým, ako sa dostanem k samostatnému systému, nedá mi, aby som nespomenul to najlepšie, čo som si na týchto hodinkách okamžite zamiloval. Okrem dizajnu, ktorý sa mne osobne pozdáva veľmi, disponujú tieto hodinky aj vynikajúcou výdržou na jedno nabitie.

Výrobca počas prezentácie udával hodnotu 14 dní bežného používania a ja musím po niekoľkých týždňoch používania túto hodnotu len potvrdiť. Naozaj budete hodinky pri bežnom využívaní na notifikácie, sledovanie denných aktivít a podobne nabíjať len raz za dva týždne.

Pozrite si

Huawei Watch GT – 14-dňová výdrž, GPS, AMOLED a skvelá cena

Potom, ako som dlhodobo používal Apple Watch, ktoré pri maximálnej snahe a minimálnom využívaní ledva vydržia dva dni sledovania aktivít a monitorovania denných činností sú hodinky Huawei Watch GT doslova zázrakom.

Doposiaľ bolo pre mňa nepredstaviteľné, aby počas dňa ubudlo skutočne len niekoľko jednotiek percent batérie. Budete si teda musieť dávať veľký pozor na to, kde položíte svoju nabíjačku, lebo sa môže ľahko stať, že po dvoch týždňoch od posledného nabitia ju budete doslova hľadať.

Systém by ešte potreboval trochu práce

Bohužiaľ veľká výdrž na jedno nabitie má svoju daň. Tou je použitie vlastného operačného systému LiteOS. Hodinky totiž nepoužívajú operačný systém od Google, ale vlastný systém, ktorý Huawei vyvinul práve pre tieto hodinky.

Pre ovládanie v prostredí operačného systému tak budete využívať samozrejme samotný dotykový displej, pričom pre rýchly prístup k niektorým funkciám nájdete na boku hodiniek ešte dvojicu hardvérových tlačidiel.

To horné slúži na to, aby ste sa dostali do zoznamu aplikácií a jeho dlhým podržaním vyvoláte menu pre vypnutie, alebo reštart hodiniek. Spodné tlačidlo vás zas dostane do menu pre sledovanie športových výkonov.

Základnou obrazovkou je ciferník. Aktuálne nájdete v hodinkách 14 ciferníkov, z ktorých si môžete vyberať. Bohužiaľ sa budete musieť spoľahnúť len na tie, ktoré vám pripravil priamo výrobca. Chýba totiž akákoľvek možnosť doplnenia vlastných ciferníkov, alebo možnosť upraviť ciferníky, ktoré v hodinkách nájdete.

Sklamaním pre mňa bolo aj to, že nie je možné priamo z ciferníka pristupovať k zobrazovaným údajom. Napríklad som veľmi rád používal ciferník Simple tech, ktorý zobrazuje kroky, spálené kalórie, srdcový tep a podobne. Kliknutím na jednotlivé údaje sa však nič nestane.

Za to, ak posuniete obrazovku doľava dostanete sa k widgetom, ktoré zobrazujú niektoré doplnkové informácie. Prvým je widget pre zobrazenie aktuálnej tepovej frekvencie, ako aj histórie tepovej frekvencie za posledných 24 hodín, alebo jej najvyššiu a najnižšiu hodnotu.

Ďalším widgetom je počasie, ktoré zobrazuje aktuálnu teplotu podľa toho, kde sa práve nachádzate, či maximálnu a minimálnu hodnotu teploty pre daný deň. Žiadnu predpoveď na nasledujúce dni však na tomto mieste nenájdete.

Pozrite si

Huawei Watch 2 – tak tieto hodinky budete chcieť!

Na poslednom treťom widgete si môžete nechať zobraziť priebeh vašej aktivity prostredníctvom trojice kruhov. Ich grafické spracovanie sa podobá na to, ktoré nájdete napríklad na Apple Watch, alebo v aplikácii Google Fit.

Pomocou jednoduchej grafiky zobrazujú počet absolvovaných krokov, minúty vášho tréningu, alebo počet hodín v stoji. Bohužiaľ ani v tomto prípade nedostanete žiadne podrobnejšie informácie a tiež chýba možnosť vstúpiť priamo do spomínaných aplikácií.

Samotné menu aplikácií, do ktorého sa dostanete prostredníctvom horného tlačidla je tvorené zoznamom položiek s veľkými ikonami. Podľa nastavenej veľkosti zobrazenia môžete mať na jednej obrazovke zobrazené maximálne tri aplikácie.

Medzi aplikáciami nájdete základné funkcie, ako je napríklad budík, časovač, stopky, barometrer, kompas, sledovanie spánku, či iné športové aktivity. Osobne sa mi zdá menu až prehnane jednoduché a rovnako sú na tom aj aplikácie.

Zobrazujú síce všetky potrebné údaje, ale privítal by som, ak by bola možnosť prepnutia sa do detailnejšieho zobrazenia. Ak by som sa na zloženie menu a aplikácii pozrel prvý krát, označil by som ho za betu verziu niečoho, čo Huawei ešte len plánuje predstaviť.

Neberte to za zlé. Huawei Watch GT sú naozaj vynikajúce hodinky, ktoré ponúknu množstvo informácií, ale vzhľadom na to, že máme napríklad spomínané Apple Watch, alebo pre Android používateľov Samsung Galaxy Watch, majú Watch GT ešte čo dobiehať.

Napríklad už len v takej základnej úlohe, ako je možnosť reagovania na notifikácie. Watch GT ich síce zobrazia a vy si aj v nastaveniach viete vybrať, ktoré sa majú zobraziť, ale odpovedať na ne neviete nijakým spôsobom.

Verím však, že veľa vecí Huawei v prípade hodiniek Huawei Watch GT ešte postupne aktualizáciami vylepší. Je vidieť, že na nich pracujú vývojári pravidelne. Už počas testovania som totiž na hodinky dostal niekoľko aktualizácií, pričom každá z nich priniesla viacero vylepšení.

Beháte? Watch GT sa vám zapáčia

Aj napriek tomu, že testované Huawei Watch GT pôsobia najmä ako elegantné hodinky, budú vašim pomocníkom aj pri športe. Dokážu totiž sledovať niekoľko rôznych športových aktivít a podať vám tak podrobnejšie informácie o vašich výkonoch.

Do menu športových aktivít sa dostanete stlačením spodného tlačidla, pričom okamžite máte na výber niekoľko druhov behu, chôdze, lezenia, bicyklovanie, plávania a iných aktivít. Potom, ako si vyberiete svoju aktivitu, nastavíte si cieľ a môžete začať športovať. Je to jednoduché.

Navyše pri behu, bicyklovaní a chôdzi určite oceníte aj presné GPS, ktoré je zabudované priamo v hodinkách. Nemusíte sa tak spoliehať na váš smartfón a ten môžete nechať doma. Teda, ak z jeho nechcete počúvať hudbu, lebo tú vám Huawei Watch GT neprehrajú.

Veľkou výhodou hodiniek je však aj automatické sledovanie spánku. Keďže majú naozaj veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie, nemusíte sa starať naozaj o nič. Hodinky automaticky budú zaznamenávať váš spánok a ponúknu vám ráno jeho bodové zhodnotenie, ako aj presné údaje o tom, koľko času ste strávili v určitej spánkovej fáze.

Okrem toho potešia Huawei Watch aj budíkom, ktorý sleduje váš spánok a je schopný vás zobudiť v tom najlepšom čase na to, aby ste sa ráno cítili oddýchnutí. Ak si napríklad nastavíte budík na 6:00, namiesto toho, aby zvonil budík presne o 6:00, bude sledovať váš spánok už 30 minút pred týmto časom a zobudí vás, keď budete v ľahkej fáze spánku. Vy sa tak ráno zobudíte oddýchnutí.

Verdikt

Huawei Watch GT sú, ako som napísal v úvode šperkom. Vyzerajú nádherne a najmä v testovanej verzii budú skvelým doplnkom nejedného muža. Zaslúžia si veľkú pochvalu najmä za výdrž. Hodinky, ktoré nemusíte dva týždne nabíjať si určite zamilujete. Škoda však pomerne jednoduchého operačného systému, ktorý postráda možnosti personalizácie poskytované konkurenčnými hodinkami. Na druhú stranu práve vďaka systému sú hodinky po posledných aktualizáciách rýchle a ponúkajú naozaj veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie.

Inteligentné hodinky Huawei Watch GT si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.