Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S cyklopočítačom Garmin Edge 1040 Solar neskĺznete na šikmý chodníček

S cyklopočítačom Garmin Edge  1040 Solar neskĺznete na šikmý chodníček
TECHBOX
S cyklopočítačom Garmin Edge  1040 Solar neskĺznete na šikmý chodníček

Ak to s bicyklovaním myslíte vážne a radi sa púšťate aj na dlhšie tripy, určite poznáte slovo cyklopočítač. Zjednodušene povedané, ide o cyklistický počítač, ktorý meria množstvo údajov. Cyklistovi na displeji ukazuje prejdenú vzdialenosť, dobu trvania jazdy, okamžitú aj priemernú rýchlosť a ďalšie údaje. Pokojne si pod tým môžete predstaviť GPS navigácie do auta, ktoré sme si pred príchodom smartfónov vkladali na prístrojové dosky.

Garmin má tento segment veľmi dobre podchytený a doslova tvorí referenčné produkty. A tak aj nový model Edge 1040 Solar patrí medzi špičku. Sme radi, že sme dostali možnosť vyskúšať si práve toto zariadenie.

Garmin Edge 1040 Solar je prvý cyklopočítač spoločnosti, ktorý má solárne nabíjanie, ale i viacpásmové GNSS, čím sa podstatne zlepšuje presnosť stôp GPS. Oceníte to v náročných podmienkach.

Obsah pokračuje pod reklamou

Z vysokého štandardu výbavy môžeme spomenúť nové prepracované funkcie fyziologických metrík. Real-Time Stamina vám umožní sledovať úroveň vyčerpania v reálnom čase, Power Guide poskytne lepší náhľad na dosahované a dosiahnuteľné výkonnostné ciele s pripojeným wattmetrom. Vďaka nim môžete dynamickejšie plánovať vaše cyklistické ciele.

Ako to funguje?

Keď rozbalíte Edge 1040, stačí ho spárovať s aplikáciou Garmin Connect Mobile na vašom smartfóne. Pokiaľ už máte existujúce zariadenie Garmin Edge, prenesú sa cez športový profil vaše údaje, nastavenia, ako i všetky spárované senzory. Na náš trh je zariadenie dodávané s plnou lokalizáciou, to znamená, že v slovenčine je ovládanie, aplikácia, ako aj používateľská príručka.

Výdrž na jedno nabitie sa pohybuje od 35 hodín do 180 hodín, samozrejme, je to možné vďaka pomoci solárneho nabíjania. Nikoho zrejme neprekvapí, že Edge 1040 môžete využívať v akomkoľvek počasí. Certifikát IPX7 sa stará o odolnosť voči dažďu, snehu alebo potu. Telo zariadenia je síce miniatúrne, ale príjemne vás prekvapí hmotnosťou, ktorá naznačuje aj mechanickú odolnosť.

Dotykový transflektívny farebný displej má 3,5 palcov s rozlíšením 282 x 470 px, chráni ho mimoriadne odolné sklíčko Power Glass a ovládať ho môžete aj v rukaviciach, čo je mimoriadne praktické. Samostatnou kapitolou sú solárne panely. Povieme vám prečo. Výrobca ich umiestnil v hornej a dolnej časti displeja. Okrem toho je však na samotnom displej tretí solárny panel, ktorý sa má postarať o 15 % dobíjania. Počas jazdy na slnku máte k dispozícii údaje o slnečnej energii. Tá zobrazuje presnú solárnu energiu, ktorú ste získali (v minútach a sekundách), priemernú slnečnú intenzitu počas jazdy, ako i graf zobrazujúci solárnu energiu.

Okrem displeja tu nájdete tri fyzické tlačidlá. Vzadu sa nachádza hliníkový držiak, ten sa pripevní na stojan. Garmin ich v balení ponúka viacero, s rôznymi adaptérmi, takže by ste nemali mať problém s uchytením zariadenia na rám akéhokoľvek bicykla. Na spodnej strane je pod krytom schovaný nabíjací USB-C port.

Svätým grálom Garmin Edge 1040 sú jeho navigačné funkcie. V hornej časti nájdete svoje profily aktivity a jazdy. Môžete vytvoriť jeden pre cestnú cyklistiku, jeden pre horskú cyklistiku, jeden pre dochádzanie. Každé z nich môže mať úplne iné nastavenia, od nastavení mapy (navigácie), cez časovače, notifikácie či konfigurácie GPS. Pomocou Garmin Connect IQ si dokážete stiahnuť aj aplikácie tretích strán.

V zariadení máte zabudované podrobné cyklomapy Európy, v ktorých sa dá veľmi dobre orientovať. S podporou automatického prepočtu optimálnej trasy (autorouting) a vyhľadávania bodov záujmu máte podporu pre akýkoľvek typ cyklistiky. Po zapnutí navigácie sa GPS systémy rýchlo načítajú, takmer okamžite sa pripoja aktivované senzory. Vám stačí vybrať profil a stlačiť štart. Nový model cyklopočítača vás v porovnaní so staršou generáciou poteší výrazne rýchlejšími časmi výpočtov.

Veľmi obľúbenou funkciou je ClimbPro. Umožňuje vám uvidieť presné detaily stúpania v reálnom čase, vrátane podrobností o vzdialenosti, stúpaní a stupni zostávajúcom do cieľa. Edge 1040 zvýrazni sfarbenie ClimbPro, vďaka čomu uvidíte viac detailov, vrátane rôznych gradientov, tie sú v novom modeli zreteľnejšie zobrazené počas stúpania.

Najmä vďaka prepracovanému rozhraniu a správe dát s podrobným nastavením zobrazovania údajov budete s Edge 1040 Solar okamžite pripravení na jazdu. Bez zbytočného zdržiavania.

Edge 1040 ponúka optimálny stupeň výbavy pre jazdu a tréning počas celého roka na cestnom i horskom bicykli s profilom pre stacionárny tréning s predinštalovanými dátami z aplikácii ako Trailforks & Training Peaks. Zariadenie je možné rozšíriť aj o ďalšie ANT+ doplnkové príslušenstvo zo série Varia, ktorá prispieva k aktívnej bezpečnosti pri jazde na bicykli.

Edge 1040 môžete dokonca použiť aj na výpočet odhadovanej hodnoty VO2 max, špecificky určený pre cyklistiku. Pripomíname, že VO2 max je objektívny ukazovateľ fyzickej kondície kardio-respiračného zdravia a kapacity aeróbneho výkonu. Funkcia pre odhad VO2 max je poskytnutá a podporovaná spoločnosťou Firstbeat, na výpočet potrebujete mať pripojený wattmeter zo série Rally.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokročilé cyklistické metriky zobrazujú kompletnú výkonnostnú metriku, poskytujú grafický výstup s informáciami o čase strávenom v sedle, postoji, fázach výkonu, silových fázach, stredovom vyvážení plochy pedálov či funkčného prahového výkonu. Takto zistíte maximálnu intenzitu, pri ktorej je váš organizmus schopný udržiavať rovnováhu medzi tvorbou a odstraňovaním krvného laktátu.

https://youtu.be/j6aMh6wCKkY

Naše skúsenosti s Garmin Edge 1040 potvrdili auru, ktorá obklopuje výrobcu. Všetko fungovalo na prvýkrát, či už proces párovania s aplikáciou, alebo prepájanie so smart hodinkami. Bohaté montážne príslušenstvo zaistí, že si cyklopočítač pripevníte na akýkoľvek typ rámu, presne tak, ako vám to vyhovuje. Ak to s bicyklovaním myslíte vážne, určite sa zamyslite práve nad týmto modelom. Solárne nabíjanie je povestnou čerešničkou na torte, ktorá pomôže aj zatiaľ nerozhodnutým športovcom.

A koľko za novinku zaplatíte? Garmin Edge 1040 vás vyjde na 749,99 €.

Ak vás zaujíma, ako využijete možnosti Garmin Edge 1040 ešte viac, určite si pozrite aj druhý diel nášho nového seriálu, ktorý sme odštartovali práve týmto článkom. Ukážeme vám, čo dokáže v kombinácii s radarom Garmin Varia RCT715, ktorý výrazne zvýši vašu bezpečnosť na cestách.

Zdroj