Hovorilo sa o tom dlho až sa plány stali skutočnosťou. Ruská federácia začala s testovaním autonómneho internetu, ktorý má fungovať nezávisle na svetovom internetovom pripojení.
Oficiálnou príčinou má byť alternatíva k bežnému internetu, ktorý bude môcť fungovať bez ohľadu na to, či bude fungovať internet vo zvyšku sveta. Neoficiálnych príčin je celá kopa, no tá hlavná pravdepodobne bude obmedzenie slobody slova na internete.
Už teraz ruské štátne orgány blokujú niektoré stránky na internete, do ktorých nepatrí iba nevhodný obsah, ale aj stránky politickej opozície. Rovnako to platí aj o YouTube, kde sú politicky-citlivé videá odoberané z trendov a je im znižovaný počet lajkov.
Ruský autonómny internet Runet bude pravdepodobne fungovať ako interná sieť, ktorá bude potrebná na pripojenie kritickej infraštruktúry, ktorá je už teraz závislá od pripojenia k internetu.
Ruský prezident Vladimír Putin sa vyjadril, že „tento krok je zameraný výhradne na zabránenie dôsledkov globálneho odpojenia od internetu, ktorý je ovládaný zväčša zo zahraničia„.
Niektoré médiá tiež informujú, že ruský autonómny internet je testovaný na zraniteľnosti Internetu vecí (IoT). Napriek vývoju takéhoto internetu nie zatiaľ prakticky možné jeho celkové odpojenie. Stále existujú služby ako VPN, ktoré umožňujú pripájať sa na blokované stránky.
Na plnohodnotnú „nezávislosť“ od globálneho pripojenia by bol potrebný separátny DNS systém a tiež fyzická infraštruktúra, na ktorej by boli zálohované stránky a dáta.
Treba pripomenúť, že Rusko nie je prvou krajinou na svete, ktorá sa snaží o podobný krok. V Číne už niekoľko rokov funguje tzv. Great Firewall of China, virtuálna stena, ktorá blokuje viacero zahraničných stránok vrátane Google či Facebooku. Internet funguje v obmedzenom režime aj v Iráne. Uvidíme, ako to nakoniec s ruským internetom dopadne a či bude mať tento krok aj nejaký reálny zmysel.