Reklama

Ruská invázia nezvýšila len ceny, ale i silu kyberútokov

Muž s kapucňou používajúci notebook v serverovej miestnosti.
Zdroj | unsplash/getty images
Richard Pliešovský
Muž s kapucňou používajúci notebook v serverovej miestnosti.
Zdroj | unsplash/getty images
Zdroj | unsplash/getty images

Je tomu takmer rok, čo začala ruská invázia na Ukrajinu. ESET vydal správu Threat Report T3 2022 sumarizujúcu kľúčové štatistiky z jej detekčných systémov. Potvrdilo sa rozšírenie ransomvéru, ktorý nabral na sile. Zločinci vo veľkom využívajú jeho svoje deštrukčné schopnosti.

Správa sa zameriava na obdobie od októbra do decembra 2022 a zameriava sa na dôsledky vojny na Ukrajine. Ruská invázia vplýva na ceny energií, infláciu, ale i na kybernetické hrozby. 

ESET zároveň odhalil v tretej tretine roka 2022 niekoľko wiperov súvisiacich s vojnou, ktoré sa vydávali za ransomvér a cielili na ukrajinské objekty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vojna taktiež ovplyvnila útoky hrubou silou zamerané na RDP, teda na protokoly určená pre vzdialenú správu. Aj napriek tomu, že počet takýchto pokusov v roku 2022 klesol, hádanie hesla naďalej zostáva najobľúbenejším sieťovým vektorom útoku. Zraniteľnosti knižnice Log4j naďalej patrí druhé miesto vo vektoroch vonkajšej infiltrácie, aj napriek tomu, že záplaty sú k dispozícii už od decembra 2021, počet pokusov o zneužitie tejto zraniteľnosti vzrástol o 9 %.

Vojna vplýva aj na na kurz kryptomien – najmä zvyšujúcou sa cenou za energie, ale i rôznymi hrozbami zameranými na ne. V tejto súvislosti zažívajú „zlaté časy“ podvody súvisiace s digitálnou menou. Len počet phishingových stránok zameraných na kryptomeny, ktoré zablokovali produkty od ESET-u, vzrástol o 62 %! FBI dokonca vydala varovanie pred pribúdajúcimi schémami na investovanie do kryptomien. Celkové detekcie infostealerov mali v sledovanom období klesajúci charakter s výnimkou bankového malvéru. Jeho počet sa v medziročnom porovnaní zdvojnásobil. 

Medzi ďalšie zaznamenané trendy patrí nárast phishingových hrozieb zameraných na on-line nakupovanie pred sviatkami. Pred Vianocami bol zaznamenaný nárast detekcií Android advérov, o tie sa postarali škodlivé verzie mobilných hier v obchodoch tretích strán.

„Pri platforme Android sme tiež zaznamenali počas roka zvýšené detekcie spyvéru. Tieto nástroje sú ľahko dostupné na rôznych online fórach a tak ich používajú aj útočníci – amatéri,“ hovorí Roman Kováč, Chief Research Officer ESET-u. 

ESET odhalil spearphishingovú kampaň skupiny MirrorFace. Cielila na vysokopostavených japonských politikov. Pozornosti neušiel ani nový ransomvér RansomBoggs, ktorý sa zameriaval na rôzne organizácie na Ukrajine a nesie rukopis skupiny Sandworm. Výskumníci z ESET-u tiež odhalili cielenú kybernetickú kampaň z dielne skupiny Lazarus, tá sa na svoje obete zamerala prostredníctvom falošných pracovných ponúk. V oblasti útokov na dodávateľský reťazec našli experti nový wiper aj s nástrojom na jeho spustenie, ktorý pripísali APT skupine Agrius. Išlo o útok na izraelský softvér, ktorý sa používa v diamantovom priemysle. 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.