Kým ESA a Roskosmos vyslanie svojej marsovskej misie ExoMars s roverom Rosalind Franklin odkladá na rok 2022, NASA tohtoročné štartové okno zmeškať nehodlá.
V plánovanom termíne (štartovacie okno trvá 17. júla až 5. augusta 2020) vyšle prostredníctvom rakety Atlas V 541 k Marsu nový rover Perseverance (Vytrvalosť). Plánovaný termín pristátia v oblasti krátera Jezero je 18. február 2021.
Rover, ktorý je do veľkej miery kópiou svojho staršieho súrodenca Curiosity, úspešne operujúceho na Marse od 6. augusta 2012, je unikátnym zariadením v dejinách robotického prieskumu planét.
Perseverance nesie na palube sedem vedeckých prístrojov na štúdium povrchu Marsu, celkovo až 23 kamier (Curiosity ich má 17) a dva mikrofóny. Zároveň sa však od Curiosity líši unikátnym prvkom výbavy. Jej súčasťou je totiž špeciálny vrtuľník Mars Helicopter, ktorý pomôže roveru vyhľadávať miesta na výskum.
V týchto dňoch je NASA v záverečných fázach prípravy Perseverance pred odletom na červenú planétu. Vedci v Jet Propulsion Laboratory (JPL) počas uplynulého týždňa skompletovali stroj, vykonali potrebné testy a naplnili jeho nádrže palivom. Pripevnili tiež na palubu roveru Mars Helicopter a jeho nabíjací systém, aby sa ubezpečili, že je pripravený lietať na marťanskej oblohe. Otestovaná bola aj schopnosť vysielať a prijímať dátové prenosy medzi dronom a roverom, ako aj schopnosť vrtuľníka dobíjať energiu z roveru.
Komunikácia s roverom bude prebiehať prostredníctvom technológie Zig-Bee v pásme 900 MHz a komunikačný systém zaistí prenos dát rýchlosťou 250 kbit/s na vzdialenosť do 1 000 m.
NASA už vlani otestovala tento dron s hmotnosťou 1,8 kg vo vesmírnom simulátore JPL. Vedecký tím v ňom napodobnil marťanskú atmosféru a gravitáciu v podtlakovom valci, kde sa vrtuľník vznášal niekoľko centimetrov nad zemou. Na Marse bude mať náročnejšie poslanie.
Keďže atmosféra Marsu je extrémne riedka, vzlet zabezpečujú dva protichodné rotory o dĺžke 1,2 metra, otáčajúce sa rýchlosťou 1 900 až 2 800 ot/min. Mars Helicopter bude schopný vzlietnuť do výšky 10 metrov a lietať do vzdialenosti 300 metrov od roveru. Vybavený je kamerou s vysokým rozlíšením, ktorá slúži na prieskum aj na navigáciu.
NASA plánuje vykonať celkovo 5 letov v priebehu tridsiatich dní. Prvý let sa má uskutočniť asi dva a pol mesiaca po pristátí Perseverance. Vtedy by sa mal rover nachádzať asi 100 metrov od miesta pristátia.
Experiment s Mars Helicopter otestuje možnosti využitia dronov na prieskum terénu pre budúce generácie roverov na iných planétach. S ich pomocou dokážu rovery prekonať na Marse za deň (respektíve marsovský sol) až 3x väčšiu vzdialenosť ako doteraz. O helikoptére uvažuje NASA aj pri výskume saturnovho mesiaca Titan.