Rok 2021 sa pravdepodobne zapíše do histórie kozmonautiky ako prelomový, aj vďaka masívnemu nástupu vesmírnej turistiky – orbitálnej, na lodiach Dragon a Sojuz, aj suborbitálnej, v kapsuli New Shepard, či v raketopláne SpaceShipTwo.
Tento mesiac bolo na orbite na krátky okamih rekordných 19 ľudí, z nich osem boli súkromní občania. Ako poslední v tomto roku sa 20. decembra vrátili na palube lode Sojuz po 12-dňovom pobyte na ISS japonský miliardár Jusaku Maezawa a jeho asistent Jozo Hirano.
Rok 2021 bol na udalosti v kozmonautike mimoriadne bohatý. Spomeňme len pristátie roveru Perseverance na Marse a malý dron Ingenuity lietajúci v marsovskej atmosfére, decembrové vypustenie najvýkonnejšieho vesmírneho teleskopu všetkých čias, vesmírneho teleskopu Jamesa Webba nosnou raketou Ariane 5, či orbitálnu misiu SpaceX Inspiration4 so štyrmi amatérmi na palube.
Ak bol rok 2021 rokom vesmírnej turistiky, rok 2022 by mohol byť v znamení štartov nových silných nosičov, ktoré otvoria brány pre lety na Mesiac a neskôr aj na Mars. V budúcom roku totiž plánuje NASA vypustiť „mesačnú“ raketu SLS a spoločnosť SpaceX chystá orbitálny let kozmickej lode Starship s nosičom SuperHeavy.
Po rokoch vývoja sa NASA konečne pripravuje na vypustenie nosnej rakety Space Launch System (SLS) a kozmickej lode Orion, ktoré sú určené na návrat astronautov na Mesiac. Prvá misia s názvom Artemis I je naplánovaná na marec alebo apríl 2022 a pošle Orion bez posádky na obežnú dráhu Mesiaca.
V prípade úspechu má v máji 2024 nasledovať Artemis II, pri ktorej Orion obletí Mesiac už s astronautmi na palube. NASA dúfa, že dopraví ľudí na povrch Mesiaca do roku 2025 – pôvodný plán rátal s rokom 2024. Či sa to podarí, závisí aj od SpaceX, ktorá má dodať ako pristávací lunárny modul upravenú kozmickú loď Starship.
SpaceX na tento projekt získala od NASA kontrakt v hodnote 3 miliárd dolárov, čo bolo tŕňom v oku neúspešného konkurenta Blue Origin, ktorý sa výberové konanie pokúsil zvrátiť súdnou cestou.
Elon Musk povedal, že SpaceX by sa mohla pokúsiť o orbitálny let Starship začiatkom roku 2022. V roku 2021 sa uskutočnilo niekoľko letov Starship do výšky 10 km, pričom viacero z nich skončilo po pristátí výbuchom. Májový let však bol kompletne úspešný a orbitálny test sa mal pôvodne uskutočniť ešte tento rok.
Na rozdiel od SLS, ktorý po štarte odhodí svoj masívny 1. stupeň do oceánu, Starship je navrhnutá tak, aby bola kompletne znovu použiteľná. Po odpojení od kozmickej lode Starship sa má booster Super Heavy vrátiť späť na štartovaciu rampu, kde ho zachytí pár robotických ramien, ktoré dostali pomenovanie „Mechazilla“.
Pred pristátím astronautov plánuje NASA vyslať na Mesiac vedecké misie. Tieto by tiež mali zabezpečiť externí dodávatelia, ktorých si agentúra najala, aby pomohli študovať najbližšieho suseda Zeme a pripraviť misie s ľudskou posádkou.
Spoločnosť Intuitive Machines so sídlom v Houstone, ktorá sa zameriava na poskytovanie vedeckých experimentov, by mala štartovať začiatkom roku 2022 a opäť v priebehu roku. Druhá misia na južný pól Mesiaca by mala vŕtať so mesačného regolitu a hľadať v ňom vodný ľad. Ďalšou firmou, ktorá tiež plánuje dodávať užitočné zaťaženie na mesačný povrch na základe zmluvy s NASA, je Astrobotic so sídlom v Pittsburghu.
Súkromná spoločnosť Rocket Lab plánuje vypustenie malého satelitu Mesiaca, ktorý bude slúžiť na testovanie obežnej dráhy pre budúcu lunárnu orbitálnu stanicu Gateway. Rocket Lab chce tiež zachytávať v budúcom roku prvý stupeň svojej rakety Electron. Ale na rozdiel od SpaceX, ktorá vracia prvé stupne rakiet Falcon 9 na miesta štartu na zemi, alebo (častejšie) na plávajúce morské plošiny, Rocket Lab chce chytať svoj relatívne malý booster pristávajúci na padáku pomocou helikoptéry.
V roku 2022 je očakávaná premiéra viacerých nových rakiet, vrátane rakety Vulcan od United Launch Alliance (ULA), ktorú by Pentagon používal na vypúšťanie vojenských satelitov. Z Cape Canaveral by v najbližších mesiacoch mala štartovať aj raketa Terran 1 spoločnosti Relativity Space, vyrábaná pomocou 3-D tlače.
V roku 2022 by sa mohla skončiť aj reťaz neúspechov firmy Boeing s pilotovanou kozmickou loďou Starliner. V roku 2021 sa mal uskutočniť odložený skúšobný let kozmickej lode Starliner k ISS (bez posádky),ale opäť prišli problémy. Na konci roku 2019 mal Starliner problémy so softvérom, ktoré prinútili Boeing skrátiť testovací let bez pripojenia sa k ISS. V lete 2021 sa loď vrátila na štartovaciu rampu, no neodštartovala.
Tentoraz boli príčinou hardvérové problémy – 13 ventilov v servisnom module sa zaseklo, čo prinútilo presunúť kozmickú loď späť do výrobného zariadenia. Boeing neskôr oznámil, že bude musieť vymeniť celý servisný modul a testovací let by sa mohol uskutočniť v máji 2022.
Konkurenčná SpaceX, ktorá v roku 2021 dopravila na vesmírnu stanicu dve posádky astronautov na palube lode Crew Dragon, bude pokračovať v doprave astronautov aj v roku 2022. Okrem toho by mala letieť tiež minimálne jedna misia pre Axiom Space. V rámci nej by leteli súkromní astronauti a za 55 miliónovú dolárovú letenku by na stanici ISS strávili niekoľko dní.
K ISS sa v roku 2022 chystá aj malý raketoplán Dream Chaser od Sierra Space. Aktuálne má zmluvu s NASA na doručovanie nákladu a zásob na vesmírnu stanicu, ale dúfa, že časom by prepravovala aj posádku.
V roku 2022 plánujú rozvinúť svoj biznis s „vesmírnou“ turistikou aj „suborbitálni srandisti“. Blue Origin Jeffa Bezosa, ktorý v roku 2021 absolvoval tri cesty na okraj vesmíru, plánuje v roku 2022 uskutočniť šesť, prípadne viac suborbitálnych letov. Virgin Galactic Richarda Bransona dúfa, že dokončí svoju testovaciu kampaň a takisto začne ponúkať komerčné služby na svojom suborbitálnom raketopláne SpaceShipTwo pre platiacich vesmírnych turistov.
Kým tieto súkromné spoločnosti chystajú niekoľkominútové výlety na hyperbolickú dráhu s vrcholom vo výške zhruba 80 – 105 km, vedci a inžinieri z NASA, ESA a CSA budú mať plno práce s vesmírnym teleskopom Jamesa Webba v omnoho väčšej vzdialenosti. Teleskom JWST od 25. decembra smeruje do svojej cieľovej destinácie v libračnom bode L2 sústavy Slnko-Zem vo vzdialenosti zhruba 1,5 milióna kilometrov od Zeme.
Teleskop JWST sa počas asi štvortýždňovej cesty rozvinie a následne sa budú kalibrovať segmenty zrkadla. Kým sa to podarí (ak sa to podarí vôbec), budú vedci zažívať nemálo stresových situácií. Aktuálny stav teleskopu JWST môžete sledovať na tejto stránke.
NASA hovorí, že existuje 344 potenciálnych „jednobodových porúch“. Ak sa niečo pokazí, na rozdiel od Hubbleovho teleskopu, ktorý je na nízkej obežnej dráhe Zeme, neexistuje spôsob, ako poslať opravárov. Nezaškodí preto držať tomuto impozantnému projektu palce. Ak bude fungovať, pomôže nám nahliadnuť do histórie vesmíru až tesne po jeho vzniku pred cca 13 miliardami rokov.