Priznajme si, upratovanie je slovo, ktoré v mnohých z nás evokuje skôr povzdych než nadšenie. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky.
Kedysi to bola drina s metlou, handrou a boľavým chrbtom. Dnes? Dnes žijeme v dobe, kedy nám technológie sľubujú uľahčenie takmer všetkého. Už aj obyčajný vysávač nahrádza vo viac a viac rodinách robot.
Obsah pokračuje pod reklamouPozrite si aj ďalšie časti nášho špeciálneho seriálu smart|nesmart.
Je ale robotický vysávač tým pravým orechovým? Oplatí sa doň investovať? Je tento smart prvok domácnosti naozaj taký smart za aký sa zväčša sám považuje? Je to ďalší kandidát na titul „nevyhnutný domáci spotrebič“, tak ako práčka, chladnička a dnes už pre mnohých aj umývačka riadu či sušička?
Alebo je to len ďalší drahý gadget, ktorý po počiatočnom nadšení skončí zabudnutý v kúte, lebo jeho reálny prínos nezodpovedá očakávaniam či cene? Tá predstava automatického upratovania, kedy prídete domov a podlahy sú čisté bez toho, aby ste pohli prstom, je nesmierne lákavá. To sa musí nechať.
Zároveň sa vynárajú otázky: Naozaj to funguje? Oplatí sa do toho investovať stovky eur? A nie je lepšou voľbou napríklad moderný tyčový akumulátorový vysávač, ktorý je vždy poruke a zvládne viac než len podlahy?
V tomto článku sa nechceme ponoriť hlboko do sveta robotických vysávačov. Na to sme tu mali pred rokmi megasúboje robotických vysávačov, lacných robotických vysávačov a robotických vysávačov s mopmi, v ktorých sme na všetky možné i nemožné nástrahy upozornili.
Pre pripomenutie – ako funguje robotický vysávač? Základný princíp je pomerne jednoduchý. Robot sa pohybuje po podlahe pomocou dvoch nezávislých motorizovaných kolies a pomocou systému kief (bočnej a hlavnej) zmetá nečistoty smerom k saciemu otvoru, odkiaľ sú nasávané do zbernej nádoby.
Sací výkon je v tomto prípade ale veľmi dôležitý. Vo všeobecnosti sa udáva v AW, no mnohí výrobcovia ho udávajú v Pa, teda Pascaloch. Táto jednotka síce patrí do jednotiek Si, no nie je tlak ako tlak. Hlavne ak niekto meria sací výkon inde ako niekto iný. Potom niektorí výrobcovia pokojne napíšu, že sací výkon je 15 000 Pa, čo ale prakticky nič neznamená v spojitosti s celkovým vysávaním.
Na číslo pred jednotkou Pa od výrobcu sa teda veľmi nespoliehajte. Overte si radšej čo na sací výkon hovoria recenzenti a zákazníci. Čo najvyššie čísla totiž predávajú. Vedia to aj marketéri, ktorí radi na krabicu či do popisu napíšu číslo, ktoré je v praxi absolútne nereálne.
Samozejmosťou vysávača sú aj mnohé senzory, či najnovšie aj kamery či LiDAR senzory. Pomocou nich sa robot v priestore orientuje. Samozrjeme, potrebuje aj softvér, ktorý ho riadi. Tie najlacnejšie roboty tak veľmi navigáciu neriešia a chodia ako im vyjde, dnes už zväčša v štýle cykcak. Tie najvybavenejšie roboty vedia a vidia prakticky všetko okolo nich, vedia sa vyhýbať prekážkam či dokonca ich aj posúvať vďaka robotickému ramenu.
Prečo sa robot oplatí?
Najväčším a najčastejšie skloňovaným benefitom je bezpochyby obrovské pohodlie a úspora času. Predstavte si, že prídete domov z práce a podlahy sú čisté. Alebo že si môžete užívať víkend s rodinou namiesto toho, aby ste behali po byte s vysávačom.
Robotický vysávač dokáže upratovať úplne samostatne, aj keď ste v práci, na nákupe, alebo jednoducho oddychujete na gauči. Koniec namáhavému ťahaniu ťažkého klasického vysávača, zakopávaniu o káble a ohýbaniu sa pod nábytok. Pre mnohých ľudí je už len toto dostatočný dôvod na investíciu.
Robotický vysávač nie je primárne určený na veľké, jednorazové upratovanie veľmi znečistenej domácnosti. Jeho sila spočíva v pravidelnom udržiavaní čistoty. Tým, že ho môžete naprogramovať na vysávanie každý deň alebo niekoľkokrát do týždňa, zabraňuje hromadeniu prachu, omrviniek, vlasov a chlpov.
Výsledkom je pocitovo čistejšia domácnosť s minimálnou námahou z vašej strany. Toto ocenia nielen pedanti na poriadok, ale najmä alergici a majitelia domácich zvierat, pre ktorých je pravidelné odstraňovanie alergénov a chlpov kľúčové.
Vďaka svojej nízkej konštrukcii (často s výškou 8-10 cm ) sa robotické vysávače dostanú na miesta, ktoré pri bežnom vysávaní často obchádzame alebo sa k nim len ťažko dostávame. Hovoríme najmä o priestoroch pod posteľami, sedačkami, skrinkami či iným nábytkom. Robot tam systematicky zájde a povysáva prach, ktorý by sa tam inak hromadil.
Pre mnohých sú určite výhodou aj tzv. no-go zóny, ktoré si nastavíte cez aplikáciu v smartfóne. Sú to zóny, kde robot nikdy nebude vysávať či mopovať. Môže to byť miesto okolo chúlostivého nábytku, alebo len miesto s miskami pre žrádlo domácich miláčikov.
Rovnako má byť plusom aj tzv. zónové vysávanie, kedy napríklad robotu prikážete denne vysávať iba určité priestory a miesta, kde aj tak nechodíte príliš často vysáva menej často. Príp. si zónu viete vytvoriť aj okolo kuchynského stola či linky a naprogramovať robota na vysávanie aj po každej večeri.
Všetko však závisí od kvality robota, ktorého si zadovážite. Nie všetky roboty sú tak múdre. Okrem výkonu a kvality vysávania tak musíte dbať aj na tieto aspekty. Je teda obrovský rozdiel medzi 150-eurovým a 500+ eurorovým robotom.
Kde sú limity?
Aj keď robotické vysávače ponúkajú mnoho výhod, nie sú dokonalé. Majú svoje obmedzenia a vyžadujú si istú mieru spolupráce a pochopenia z vašej strany. Ignorovanie týchto limitov môže viesť k frustrácii a pocitu, že investícia nebola správna. Čo teda treba vedieť?
Aj ten najinteligentnejší robot môže mať problém, ak mu do cesty postavíte nečakané prekážky. Pred spustením upratovania je často potrebné pripraviť priestor, čo znamená, že musíte mať odložené hračky a čo najmenej predmetov na podlahe.
Samozrejme, výrobcovia vám budú sľubovať, že ich vysávač s tým nebude mať problém. Bude. Akýkoľvek, aj ten najdrahší model bude mať s hračkami, káblami, stoličkami blízko seba či inými predmetmi problém. Síce to nich možno nenarazí a nechá ich na pokoji, no pod a okolo nich ostane značná časť podlahy nepovysávaná. Navyše je pre robota energeticky omnoho náročnejšie a zdĺhavejšie obchadázať všetky možné prekážky. Nakoniec tak nemusíte mať vyčistenú ani len všetku podlahu, pretože robot minul všetku energiu na obchádzanie predmetov a musel sa ísť nabíjať.
Robot tiež nikdy nepovysáva rohy miestností. Nerobia to ani okrúhle ani roboty v tvare písmena D. Snažia sa, ale vždy v rohu čosi ostane. Ani jeden robot na svete nevie tiež vysávať soklové lišty. A ani schody. Ak máte poschodie, buď potrebujete dva roboty, alebo robota musíte prenášať. Pozor tiež na vysoké prahy, čierne koberce (vysávač si môže myslieť, že ide o dieru v podlahu a obíde ho), koberce s vysokým vlasom (a to už od cca 2 cm).
O robota sa treba starať. Aj keď je moderné mať dockovaciu stanicu s automatickým všetkým možným, aj tak sa musíte o robota starať. Minimálne raz mesačne musíte skontrolovať a príp. vyhodiť sáčok na odpad, aspoň raz týždenne vylievať znečistenú vodu (ak takú možnosť ten váš ponúka), inak bude neuveriteľne zapáchať.
Kontrolovať musíte aj kefy, hlavnú i bočnú, kolieska či iné časti robota, ktoré môžu byť napríklad od pavučín a tie budú znemožňovať výhľad kamere či senzorom. Čistiť je potrebné aj dockovaciu stanicu a ak má váš robot aj mop, položky treba pravidelne prať a meniť.
Keď už o mopovacej časti. Ani tu nečakajte, že po čistiacom procese budete mať podlahu čistú ako z katalógu. Na trhu je len promile robotov, ktoré podlahu naozaj čistia, mopujú, no ani tie nemusia zanechať podlahu dokonale čistú. Ostatné iba stierajú prach vlhkou handričkou. Nehovoriac o tom, že lacné kúsky majú absolútne základnú mopovaciu časť a bez problémov vám vytrú všetky nečistoty nazbierané na mopovacej handričke na koberec, na ktorý vylezú.
A aby sme nezabudli. Aj keď sa roboty na propagačných videách tvária ako tichí spoločníci, tichí nie sú ani náhodou. Viac-menej zabudnite na to, že necháte robota vysávať napríklad počas vášho homeofficu alebo nebodaj počas spánku dieťaťa v kolíske.
A to je len začiatok, najrôznejšie problémy vznikajú až pri reálnom používaní. Nemusia byť nijako závažné, no môžu vytvárať ďalšie a ďalšie vrásky. Napríklad ak sa vám bude robot neustále zasekávať pod nejakým kusom nábytku či toaletnou misou. To vám vôbec nepomôže ak budete nechávať robota čistiť domácnosť, keď ste mimo. Rovnako roboty môžu spúšťať alarm, pretože vaše snímače môžu byť nastavené na vyššiu citlivosť. A takýchto problémov môžete mať neúrekom.
Do budúcna je nutné počítať aj so servisom. Nemyslíme záručný servis, ale váš servis v podobe dokupovania výmenných sáčkov do dockovacej stanice, výmenu hlavnej a bočnej kefy, filtrov a nakoniec aj batérie, ktoré má tiež svoju životnosť. Z dlhodobých testov vieme, že bežne vydrží 3 roky, potom začne buď štajkovať alebo „umrie“ kompletne.
Ak teda chcete robotický vysávač, zvážte si všetky tieto plusy a mínusy. Ak prídete na viac mínusov, odporúčame napríklad tyčový batériový vysávač, s ktorým síce musíte vysávať vy, no tomuto nerobia problém soklové lišty, rohy, nábytok, sedacie súpravy, dokonca ani auto apod. O tom ale až inokedy.
Otázka teda neznie, či sa oplatí mať robotický vysávač všeobecne. Otázka znie: Oplatí sa práve vám? A na túto otázku si musíte odpovedať iba vy sami.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.