Pri vysávačoch, a to je jedno či robotických, batériových ručných a batériových tyčových, podlahových, alebo káblových tyčových, výrobcovia veľmi často udávajú iba sací tlak (v Pascaloch, Pa).
Je to síce fyzikálna veličina, no je ťažké porovnávať vysávače ak niektorý výrobca udáva sací tlak a iný v tzv. Air Wattoch, teda AW. Iba jedna z týchto veličín pritom udáva reálnejší výkon vysávača.
Pre porovnanie základných parametrov je pritom lepšie poznať práve celkový výkon vysávača v Air Wattoch. Prečo? Rozdiel medzi veličinami je na prvý pohľad zanedbateľný – kým sací tlak udáva silu, ktorou vysávač nasáva vzduch, Air Watty zohľadňujú nielen sací tlak, ale aj prietok vzduchu. Vysávač a jeho kvalitu vysávania totiž ovplyvňuje aj celková stavba vysávača, sacie potrubie, nadstavce či filtrácia.
A práve stavba a sacie potrubie je dôležité hlavne v robotických vysávačoch. Totižto vysávače s malým otvorom na vysávanie môžu mať vyšší sací tlak (Pa), lebo majú práve menší nasávací otvor. Menší otvor ale zároveň znamená, že takéto vysávače majú nižší prietok vzduchu. Vo výsledku tak vysávač s malým sacím otvorom ponúkne vysoký sací tlak, ale nízku hodnotu AW a naopak, vysávač s väčším otvorom pri rovnako výkonnom motore ponúkne síce nižší sací tlak, ale vysokú hodnotu AW.
Pozor na rozdiel medzi AW a W. Air Watty udávajú aký výkonný je vysávač, Watty hovoria o elektrickej energii potrebnej na chod vysávača (príkon). Z minulosti zaužívané – čím vyšší príkon, tým lepší vysávač – nie je dnes vôbec pravda.
Vo výsledku je tak lepšie poznať Air Watty ako sací tlak v Pascaloch. Tu ale nastáva problém, pretože rozdiel medzi týmito veličinami výrobcovia poznajú a u slabších vysávačov radšej použijú vysokú hodnotu v Pascaloch. Ide prevažne o čínskych výrobcov, ktorí pri hlavne robotických vysávačoch využívajú veľmi úzky vstupný otvor na nasávanie nečistôt. To si môžete všimnúť aj sami, stačí vysávač otočiť a uvidíte aký malý otvor niektoré modely majú.
Potom sa niet čomu čudovať, že práve tie sú schopné dosiahnuť sací tlak v desiatkach tisíc Pascalov, čo vyzerá parádne v marketingových materiáloch, no výkon v Air Wattoch by bol podstatne nižší ako u konkurencie. To sa už od výrobcov ale nedozvieme. Dôvod je práve ten, že pri malom a úzkom sacom otvore vysávač nedosahuje vysoké hodnoty prietoku vzduchu a teda má chabé AW.
Ak ale poznáme túto veličinu, Air Watty si vieme veľmi jednoducho vypočítať. Stačí ich zadať do našej kalkulačky (odporúčame aj ďalšie naše unikátne kalkulačky).
AW sa pritom počíta pomocou vzorca (CFM x inH2O)/8,5, kde CFM je prietok vzduchu v kubických stopách za minútu a inH2O je tlak vyvíjaný stĺpcom vody s výškou jeden palec, pričom 1 inH2O = 249,089 Pa.
Pre veľmi zjednodušený prepočet sa zvykne používať aj vzorec sací tlak (Pa)/100 = AW pre robotické vysávače a Pa/52 pre klasické káblové vysávače.
Pre vysávanie je pritom ideálne mať vysávač s aspoň 150 AW, 200 AW už znamená veľmi dobrý vysávač a čokoľvek vyššie je už len lepšie a lepšie. Bavíme sa pritom o maximálnom výkone, ktorý vysávače nedosahujú bežne. V takomto režime totiž spotrebovávajú veľké množstvo energie, čo je negatívom pre batériové vysávače (robotické, ručné, tyčové). Vysoko výkonný vysávač ale znamená, že aj nižšie režimy budú stále dostatočne výkonné.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.