Reklama

Robotický pes od Boston Dynamics stráži sociálny dištanc v Singapure

Zdroj | Boston Dynamics
Michal Spiegel
Zdroj | Boston Dynamics
Zdroj | Boston Dynamics

Roboti od Boston Dynamics nám naháňajú hrôzu už pár rokov. Najnovšie vypustili robotického psa do parku v Singapure, kde dáva pozor na dištanc medzi ľuďmi.

Nie, toto nie je žiadne sci-fi. Kým doteraz sa títo roboti ukazovali väčšinou v priestoroch spoločnosti Boston Dynamics, najnovšie firma ukázala ich využitie v reálnom živote medzi bežnými ľuďmi. Podľa portálu Straits Times bol robotický pes nasadený na hliadkovanie singapurského parku Bishan-Ang Mo Kio.

Pozrite si

Polícia testuje robotické psy Boston Dynamics

Konkrétne ma dohliadať na dodržiavanie sociálneho dištancu, čiže rozstupov medzi ľuďmi kvôli koronavírusu. Počas „pochôdzky“ robot vydáva zvuk „udržme Singapur zdravý, prosím kvôli vašej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných dodržiavajte aspoň metrové rozostupy„.

Ide o prvý pokus nasadenia tohto robota na takýto účel. Boston Dynamics chce robota vyskúšať na dvojtýždňové obdobie.

Robot je taktiež vybavený kamerami, ktoré sú napojené na analytické centrum, ktoré takýmto spôsobom môže monitorovať počet ľudí v parkoch. Neznamená to však, že kamery dokážu sledovať konkrétnych ľudí či zbierať osobné dáta.

Počas skúšobnej doby bude robot sledovať 3-kilometrový úsek a vždy bude sprevádzaný aspoň jedným zamestnancom parku.

Zdroj | Boston Dynamics
Pozrite si

9 najbláznivejších robotov Boston Dynamics, ktoré naháňajú hrôzu

Ak bude tento pilotný pokus úspešný, uvažuje sa o nasadení robotických psov aj do ostatných singapurských parkov. Aj vám to znie ako epizóda zo seriálu Black Mirror? Netreba sa báť, roboti od Boston Dynamics nie sú vybavení zbraňami a majú na sebe senzory, ktoré umožnia sa vyhnúť kolízii s ostatnými ľuďmi.

V časoch koronavírusu však ide o užitočný nástroj, ktorý šetrí financie na pracovníkov parku a tiež umožňuje bezpečne monitorovať aktivitu v nich. Singapur je v podobných projektoch značne pokrokový. Okrem robotov zavádza tiež dronov, ktoré budú parky monitorovať. Podobní pomocníci by sa zišli aj nášmu premiérovi, čo myslíte?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.