Rimac ide stavať nové sídlo firmy za viac ako 200 000 000 eur, budú v ňom ovce!

ZDROJ | Rimac

Mate Rimac, zakladateľ a CEO automobilky Rimac Automobili, oznámil svoj najnovší a doposiaľ najdrahší projekt a nie je to nový hyperšportový model. Naopak, bude to výrobňa hyperšportových automobilov. Aby som bol presný, bude to campus Rimacu s novým R&D a fabriku pre automobilku. Stáť má viac ako 200 miliónov eur.

Pozrite siRimac C_Two – beštia s 1 914 koňmi a maximálkou 415 km/h

O novom kampuse Rimacu sme počuli pred pár dňami, no Mate Rimac, CEO Rimac Automobili, predstavil nové sídlo v novej sérii videoblogov, v ktorých odhaľuje detaily o spoločnosti, ktorú vybudoval prakticky na zelenej lúke.

ZDROJ | Rimac

Nové sídlo firmy bude na mieste v blízkosti zámku Dvorac Krestinac v rovnomennej dedinke Krestinac. Dedinka je pritom na okraji Záhrebu (16 km od mesta), hlavného mesta Chorvátska a len pár kilometrov (7 km) od súčasného sídla spoločnosti Rimac (čítaj ako počuješ, nie je to anglický názov).

ZDROJ | Rimac

Campus Rimac navrhlo v súťaži architektonické štúdio 3LHD, ktoré má na svedomí aj samotný model Rimac C_Two.

Nový campus Rimacu má mať 200 000 m2, pričom vývojové R&D centrum má mať 95 000 m2. Rimac ako ekologická značka s vegetariánom na čele sa chce správať zodpovedne k svojmu okoliu a tak 35% plochy campusu má tvoriť zeleň.

ZDROJ | Rimac

Aby toho nebolo málo, o ekologické kosenie sa bude starať stádo oviec a kráv, ktoré majú žiť v campuse. Asi ten správny dôvod ale prezradil Mate až vo svojom blogu – aby zamestnanci brali živé zvieratá inak a jedli mäso menej.

ZDROJ | Rimac

Okrem toho Rimac campus nebude mať žiadne ploty, ktokoľvek bude môcť k sídlu prísť a pozrieť si ho. Navyše v campuse nemá chýbať ani múzeum, mimochodom jednej z najmladších automobiliek sveta.

ZDROJ | Rimac

Každopádne, nový campus bude pre viac ako 2 500 zamestnancov (aktuálne ich má firma okolo tisícky). Veľká množstvo z nich má byť v R&D centre, ktoré má dve centrá. V jednom je oddychová časť s interiérovou zeleňou, v druhom je vytvorené akési obrie auditórium.

V najväčšej budove capmusu bude nie len samotná výroba hyperšportových automobilov Rimac (keďže ide o malosériovú výrobu, stačí aj málo miesta), no Rimac počíta s tým, že naďalej bude rásť jeho dodávanie komponentov pre iné automobilky a práve tejto časti portfólia značky je venovaná najväčšia časť. Samozrejmosťou je pritom pokrytie celej strechy solárnymi panelmi na výrobu zelenej elektriny.

ZDROJ | Rimac

Medzi oboma budovami má byť pritom obrovská reštaurácia so zelenou strechou, v ktorej si nájde miesto každý zo zamestnancov.

ZDROJ | Rimac

Architektonické štúdio navrhlo v campuse aj pomerne veľkú testovaciu dráhu, na ktorej vraj nechýba ani obria zákruta na driftovanie.

ZDROJ | Rimac

Okrem toho bude v campuse aj ubytovanie nie len pre zamestnancov, ktorí prídu ako nováčikovia do firmy, ale aj pre zahraničných hostí automobilky. Namiesto hotela ale štúdio 3LHD navrhlo akúsi malú dedinku s množstvom malých domčekov.

Otázne je, prečo Rimac nekúpil rovno aj pomerne schátraný zámoček Krestinac a neprerobil na luxusný eco hotel práve ten.

ZDROJ | Rimac

Campus Rimac má vzniknúť okolo roku 2023, no ako Mate Rimac dodáva, v Chorvátsku všetky potrebné povolenia na stavbu trvajú dlhšie ako azda kdekoľvek inde na svete a tak 2023 nemusí byť reálny. Cenu campusu odhaduje na 100 000 000 eur iba za samotný campus, viac ako 100 ďalších miliónov má stáť vybavenie fabriky a vývojového centra.

ZDROJ | Rimac

ZdrojRimac

Komentáre k článku