Porsche má v pláne pokoriť Teslu na celej čiare! Kupuje ďalší podiel v Rimacu

ZDROJ | Rimac Automobili

Chorvátska automobilka Rimac (čítaj Rimac) oznámila, že nemecká automobilka Porsche zvýšila podiel vo firme za ďalších 70 miliónov eur na až 24%. Má Porsche v pláne využiť chorvátske technológie na pokorenie americkej Tesly? Možno.

ZDROJ | Rimac

Porsche nedávno predstavilo už svoj druhý elektromobil, Taycan Cross Turismo, ktorý je ešte viac rodinný, ako predošlý model Taycan. Porsche je však známe vďaka svojim športovým automobilom, nie sedanom či GT-čkam. A práve športový elektromobil automobilka zatiaľ ani len nepredstavila, nie to ešte aby ho mala vo výrobe.

Rimac na druhej strane budoval a buduje svoje elektromobily ako prísne športové automobily, tzv. hyperšporty. Aktuálny model C_Two, ktorý sa chystá pomaly do výroby, ponúkne takmer 2 000 koní výkonu a rýchlosť cez 400 km/h. To sú parametre, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani Porsche.

A to je možno práve dôvod na to, že nemecká automobilka do Rimacu investovala už tretíkrát za posledné 3 roky. Najskôr to bolo kúpou 10% akcií Rimacu v roku 2018 tesne po tom, čo Rimac predstavil C_Two, neskôr automobilka kúpila ďalších 5,5% akcií v roku 2019 a aktuálne Porsche dokúpilo ďalších 8,5% akcií za 70 miliónov eur.

Hodnotu Rimacu je tak možné odhadnúť na vyše 823 miliónov eur. Povedali by ste to pred 5 rokmi, kedy sme o Rimacu písali prvýkrát?

ZDROJ | Rimac

Každopádne, Rimac si všetko vyrába sám, vrátane unikátneho pohonného ústrojenstva. Vďaka miliónovej investícii vie rozšíriť svoj výskum, no zároveň otvára Porsche možnosť nakuknúť do kuchyne a navyše si z nej aj „odniesť čo potrebuje“. Samozrejme, nie doslova, no vďaka masívnej investícii môže Porsche čerpať z vedomostí Rimacu.

ZDROJ | Rimac

Je tak viac ako pravdepodobné, že Porsche v najbližšom čase predstaví hyperšportové a superšportové elektromobily s technológiou Rimacu. Keď to aj nebudú hneď beštie s 2 000 koňmi pod kapotou, môžeme sa tešiť na vozidlá typu 911, príp. modely v štýle 919.

Porsche je už dnes veľkým konkurentom pre Teslu a jeho Model S. Taycan a Taycan Cross Turismo sú modely, po ktorých sa určite pozerajú tí, ktorí mali alebo majú v pláne kúpu Modelu S. Keď príde Tesla na trh s modelom Roadster, Porsche bude snáď už pripravené so svojim superšportom, ktorý osloví opäť prípadných zákazníkov Roadsteru. Do zbierky ešte chýba luxusné elektrické SUV, ale na to už tiež asi nebudeme dlho čakať.

ZDROJ | Rimac

 

ZdrojRimac

Komentáre k článku