Boli sme sa pozrieť, ako to vyzerá v Science Parku v Tainane, ktorý je orientovaný výlučne na High-tech. V areáli sa nachádzajú najmä továrne na výrobu optických zariadení, zdravotníckych potrieb a pomôcok alebo „zelenej energie“. Slovensko by si mohlo zobrať príklad, čítajte a zistíte, prečo!
Taiwan je celosvetovo známy tým, že je veľmi silný hráč vo výrobe IT technológii. Okrem toho, že patrí medzi najväčších svetových výrobcov komponentov najrôznejšieho druhu, má aj ďalšiu devízu.
Či už ide o výrobu pre rôzne svetové značky alebo domáce, kvalitou nezaostáva za konkurenciou. Precízna práca a skvelá geografická poloha ostrova predurčila túto krajinu k tomu, aby zásobovala celý svet tým najkvalitnejším High-tech tovarom. Na tomto ostrove, rozmerov menších ako Slovensko, sa zrodilo hneď niekoľko globálne známych značiek.
Nachádza sa tu však aj mnoho tovární zo zahraničia, ďalšie sú domáce a v niektorých z nich má „prsty namočené“ priamo aj Taiwanská vláda.
Tá vybudovala veľké vedecké parky, kde si svoje továrne môžu postaviť rôzni investori. Na to aby zaujali v radoch investorov vynaložili nie len nemalé úsilie, ale aj náklady. Na pôde o rozmere cca. 1 043 ha je už vybudovaných niekoľko funkčných fabrík.
K tomu, aby boli podmienky čo najviac lákavé, prispieva dôsledne vypracovaný plán. Parky sú kompletne zásobované všetkými energiami. Spojenie s infraštruktúrou je na najvyššej úrovni vo všetkých smeroch, či už je to cestná, vlaková, letecká alebo lodná doprava.
Ďalším lákadlom je aj daň pri exporte z krajiny, od ktorej sú firmy oslobodené! Jeden z takýchto komplexov, ktorý je súčasťou Southern Taiwan Science Parku (STSP), sa nachádza na okraji mesta Tainan.
Jeho strategická poloha ho predurčila k tomu, aby tu Taiwanská vláda mohla park vybudovať. Okrem spomínaného tainanského sú na ostrove ešte aj ďalšie parky. Takisto veľmi strategické. Hlavný rozdiel je v tom, že sa jedná buď o industriálny alebo vedecký.
Po mojej poslednej návšteve továrne na severe Taiwanu som bol nastavený na „továrenskú atmosféru“. Avšak už samotný príchod do Tainan Science Park bol iný, ako som si myslel.
Na periférii mesta za malými roľníckymi políčkami sa postupne začali zbiehať viaceré prúdy príjazdových ciest. Dostupnosť tohto objektu je vymyslená precízne.
Okolo vedú hlavné diaľničné ťahy, z ktorých sa napájajú dvojprúdové cesty priamo k samotným továrňam. Takisto tu nechýba železnica, ale ani dráha pre rýchlovlak, ktorým je spojené celé západné pobrežie Taiwanu.
Tainan takisto disponuje aj menším letiskom. V susednom meste, ktoré je vzdialené pár desiatok kilometrov je aj medzinárodné.
Science Park v Tainane je orientovaný výlučne na High-tech. V areáli sa nachádzajú najmä továrne na výrobu optických zariadení, zdravotníckych potrieb a pomôcok alebo „zelenej energie“. Spoločnosti, ktoré tu majú svoj závod nie sú len z Taiwanu.
Najviac zahraničných firiem je z Japonska. Okrem nich sa tu nachádzajú aj spoločnosti z krajín ako USA , Singapur, Južná Kórea, Holandsko, Nemecko alebo Hongkong. Nájdete tu divízie Canon, Nikon, Hitachi, Universal Photonics, 3M, Motech alebo Genesis Photonics.
Tainan Science Park je lákavý nie len pre zahraničných investorov, ale aj pre domácich. Každý z nich môže čerpať viaceré benefity.
Od podnikateľskej dane sú oslobodené tie spoločnosti, ktoré produkujú tovar alebo službu exportovanú rezidentnou firmou. Významnú súčasť tvorí aj vedecký inkubátor, kde sa okrem zdravotníckych pomôcok a materiálu testujú aj rôzne vakcíny a farmaceutické výrobky.
Od roku 2009 tak v Science Parku funguje aj táto biologicko – medikálna platforma, ktorá je rozdelená na štyri hlavné odvetvia: zdravotnícke zariadenia, dentálne zariadenia, ortopedické zariadenia a kozmetická chirurgia.
Samotné prostredie Tainan Science Parku vyzerá ako spojenie práce záhradných architektov, dizajnérov a technických inžinierov. Prvý dojem vo mne navodil pocit, že som na akademickej pôde a nie v priemyselnom parku. Vysoké palmy lemujúce široké cesty, čisté okolie, minimálna premávka.
To všetko hralo významnú úlohu. Tainan Science Park je navrhnutý tak, aby tu jeho zamestnanci našli nie len prácu, ale aj oddych. K tomu napomáha environmentálny a kultúrny program. Na jeho správny chod majú dokonca samostatné oddelenie.
Koná sa tu veľké množstvo workshopov. Tie najčastejšie sú organizované priamo štátnou kanceláriou pre inovácie a rozvoj. Na týchto podujatiach sa dajú získať najpresnejšie informácie pre budúcich potenciálnych investorov alebo startupistov, ktorí sa budú uchádzať o grant. Jeho hodnota je priamo závislá od projektu, ktorý musí vládnu radu zaujať.
Workshopy sú orientované na chod parku. Tu sa záujemcovia dozvedia všetky informácie o tom, aká môže byť spolupráca.
Takisto tieto podujatia vykonávajú aj priamo spoločnosti, ktoré už svoju továreň majú v prevádzke. Ukážky technológií a vývoja v praxi sú populárne najmä medzi študentmi univerzít, ktorých takto spoločnosti lákajú.
Drvivá väčšina z nich je samozrejme zameraná na IT oblasť. Ako uvádzajú predstavitelia Tainan Science Parku, tak odvetví, ktoré tu fungujú je celkom dosť. Medzi kľúčové však patrí výroba kremíkových čipov, solárne články, solárne PV moduly a solárne PV systémy. Toto je skupina výrobcov, ktorí sa radia medzi technológie zelenej energie a environmentálne čistého priemyslu.
Tí medzi sebou šíria aj verejné tajomstvo o ich revolučnom vynáleze. Je ním auto na solárny pohon, ktoré však zatiaľ nemôže prejsť za „brány“ parku. Druhé odvetvie je zamerané na bio-medicínske zariadenia.
Tu pôsobí 41 spoločností, ktorých celková hodnota investícií dosiahla viac ako 248 miliónov amerických dolárov.
Po celom areáli je spolu rozmiestnených 12 jazier, kde sa dajú dokonca chytať ryby. V ich tesnej blízkosti sú cyklistické trasy, chodníky alebo relaxačné zóny. Hlavné cesty sú lemované palmami alebo inými drevinami.
Tie sú výsledkom cielenej práce. Taiwanská vláda si uvedomuje zásah do prírody a preto tu pravidelne vysádzajú stromy a rastliny. Konajú sa tu tiež veľké spoločenské podujatia a súťaže. Takisto sa tu dvakrát do roka beží aj veľký maratón.
Spojenie pracovitosti a oddychu sa dá nájsť na mnohých miestach. Park je rozdelený na dve hlavné časti, ktorých motív bol inšpirovaný dvoma veľmi dôležitými obdobiami v živote Taiwancov: jar a jeseň. Je to najmä kvôli symbolike.
Jar je znakom prebúdzania sa prírody a jeseň volá na prípravu pred zimným odpočinkom. Takže počas prechádzania sa medzi jednotlivými budovami nie je núdza o rôzne rozkvitnuté alebo odkvitnuté umelecké diela.
Vplyv vlády na park je pomerne veľký. To, v čom sa mi ich prístup veľmi páči, je myslenie na budúcnosť. Bolo by síce fajn tešiť sa zo ziskov, no ak by to zostalo len pri nich, tak by to bolo celkom úzkoprsé.
Z tohto parku pochádzajú viaceré inovačné technológie, procesy a produkty. Je to najmä vďaka spolupráci vládnych organizácií s univerzitami alebo startupistami. Tí, ktorí zaujmú svojou myšlienkou majú možnosť získať grant na rozbehnutie svojho nápadu.
Od vzniku parku v roku 1999 sa tržby v pravidelnosti, až na dve výnimky, neustále zvyšujú. Najväčší zárobok dosiahli zatiaľ v roku 2014. Ťažko povedať aký bol rok predošlý (2015), lebo ho ešte nestihli zosumarizovať.
To, čím sa však rozhodne netaja, je život, ktorý ponúkajú svojim zamestnancom. Na to, aby si každý doprial chvíle oddychu je tiež brané individuálne. Dá sa povedať, že Tainan Science Park je akoby mesto v meste.
Majú tu vlastnú školu, športové kurty, nemocnicu, kino, nákupné stredisko alebo wellness centrum. Mimochodom, to sa mi podarilo navštíviť aj osobne a určite to nebola moja posledná návšteva.
Všetky zo spomínaných zariadení sú prístupné aj pre širokú verejnosť. Poplatok za je len symbolický. Niektoré z nich sú dokonca zadarmo.
O rozmere tohto areálu svedčí isto aj to, koľko ľudí tu pracuje. Posledné aktuálne číslo z konca minulého roka je vyššie ako 70-tisíc. Ak sa priráta ešte aj neďaleký park v meste Kaohsiung, tak je to úctyhodných 83-tisíc.
Mnoho z nich za svojou prácou dochádza z blízkeho okolia a zvyšok je ubytovaný priamo v hoteloch a ubytovniach areálu. Tie sú rozdelené podľa individuálnych požiadaviek.
Je však možné vybrať si aj z rodinných izieb, individuálnych alebo aj z izieb pre páry. A aby toho nebolo málo, okrem tohto parku sú na ostrove jemu podobné ešte dva. Každý z nich má iné zameranie. Ale o tom zas niekedy nabudúce. Mimochodom, všimli ste si ten rozdiel v porovnaní s tým, čo máme aktuálne na Slovensku?
Reportáž bola publikovaná v časopise TECHBOX 4/2016. Za prípravu textov a fotografií ďakujeme nášmu spolupracovníkovi Alešovi Tvrdému.