Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Renault Megane E-Tech - 4 DÔVODY, prečo zaujme TECH fanúšikov | VIDEO

Renault Megane E-Tech - 4 DÔVODY, prečo zaujme TECH fanúšikov | VIDEO
TECHBOX
Renault Megane E-Tech - 4 DÔVODY, prečo zaujme TECH fanúšikov | VIDEO

Renault Megane E-tech bol jedným z najočakávanejších áut roka 2022. Francúzska automobilka sa totiž rozhodla ísť čisto elektrickou cestou a od podlahy vytvoriť úplne nový model svojho ikonického modelu Megane.

Ako už z názvu E-tech vyplýva, Renault do tohto modelu vložil naozaj nespočetné množstvo tých najmodernejších technológií. My sme sa preto rozhodli ukázať vám štyri dôvody, prečo nový Megane E-tech zaujme práve vás, fanúšikov technológií.

Ak sa hovorí, že dnešné autá sú v podstate počítače na kolesách, pri Renault Megane E-tech to platí dvojnásobne. Dôležité však je, že všetky jeho technológie sú funkčné, spoľahlivé a použiteľné v každodennom živote.

Obsah pokračuje pod reklamou

Či už ide o dokonalý prepracovaný infotainment systém OpenR Link, vysokoefektívny elektrický pohon, inteligentných asistentov alebo užitočnú appku My Renault. Poďme si ich teda postupne bližšie predstaviť.

1. Dokonalý OpenR Link

Predstavte si váš dokonalý smartfón priamo vo svojom elektromobile. Renault Megane E-Tech skĺbil dva svety do jedného ukážkovo, vďaka prepracovanému systému open R Link so vstavaným Google. Mimoriadne vydarený a priam až luxusný interiér plne elektrického Meganu vás obklopí kvalitnými materiálmi, pričom mu dominujú displeje so spoločnou veľkosťou až 24″.

Počas jazdy si budete užívať 12,3-palcový plne grafický prístrojový panel pred vami, ktorý sa dokáže prispôsobovať aj jazdným režimom. Stačí si zvoliť váš obľúbený režim MULTI SENSE, napríklad aj cez tlačidlo priamo na volante.

Ďalší 12-palcový displej slúži na ovládanie celého moderného infotainmentu. Poteší vás vertikálnym uložením a najmä špičkovým rozlíšením či prehľadnou grafikou. Budete prekvapení rýchlymi reakciami systému, nový open R Link s integrovanými službami Google, čiže postavený na OS Android 10, sa vydaril. Je neustále online, čo si budete užívať najmä pri navigácii, ktorá vám dokáže zobraziť nielen premávku, ale aj s akým % batérie dorazíte do cieľa.

Špeciálne treba upozorniť na záložku s aplikáciami Google Play Store. Nechýba internetový prehliadač, rôzne podcastové či audio aplikácie a pozriete si aj YouTube videá. Vybrané aplikácie sú samozrejme kvôli bezpečnosti prístupné len počas státia. To sa však hodí napríklad pri nabíjaní elektromobilu. Poteší aj praktické hlasové ovládanie Google Assistant či špičkový audio systém Harman Kardon s výkonom 410 watov.

2. Výnimočný elektrický pohon

A ako nový plne elektrický Megane E-Tech Electric jazdí? Bravúrne, ale to by ste v ňom museli sedieť, aby ste pochopili, aký je to vydarený elektromobil.

Tešiť sa môžete na 40 alebo až 60 kWh batériu, s ktorou hravo prejdete stovky kilometrov. Podľa metodiky WLTP to je až 450 km. Prax nám ukázala, že hodnoty nie sú vôbec nereálne, s novým Renault Megane E-Tech Electric viete jazdiť mimoriadne úsporne, kľudne aj so spotrebou na úrovni okolo 12 kWh/100 km.

Poteší vás aj dynamika jazdy, výkonnejšia verzia s väčšou batériou totiž obsahuje až 160 kW elektromotor s výkonom 220 koní. Tento má aj náš testovaný Megane označený ako Iconic EV60 22 k optimum range. Čo je však okrem tichu v interiéri a dynamickej jazdy na tejto elektrickej novinke zaujímavé? K dispozícii môžete mať až 22 kW palubnú nabíjačku.

Doma si teda vďaka Wallboxu dokážete nabiť batériu elektromobilu z 0 na 100 % len za 3 hodiny a 15 minút! Takto to fičalo aj v našej redakcii. Poteší aj rýchlonabíjanie DC, kde si viete 60 kWh batériu nabíjať výkonom až 130 kW. Na 50 km sa tak viete nabiť za 7 minút. Stihnete vôbec počas takéhoto nabíjania vypiť kávu?

3. Bezpečnosť na prvom mieste

Ak hovoríme o TECH vychytávkach, nemôžeme opomenúť ani plnú paletu asistenčných a bezpečnostných systémov. Nájdete ich tu až 26, vrátane inteligentného adaptívneho tempomatu, ktorý sme si v redakcii doslova zamilovali.

Obsah pokračuje pod reklamou

Práve inteligentný adaptívny tempomat si zaslúži našu obrovskú pochvalu, nielen za pohodlné ovládanie priamo na volante, ale najmä za precíznosť udržiavania vzdialenosti. A to nielen podľa automobilom pred vami, kde dodrží nastavený odstup, ale aj za možnosť automatického prispôsobenia sa trase.

Systém totiž nielen z mapových podkladov dokáže identifikovať terén, kruhové objazdy či zákruty a automaticky prispôsobiť rýchlosť na ich bezpečný prejazd. Nechýba mu potom ani možnosť automaticky prispôsobiť rýchlosť načítaným dopravným značkám.

Veľmi sa nám páči aj prepracovaný 360° kamerový systém, ale i systém upozorňujúci na prekážky pri vyparkovaní. Rozhodne poteší aj vnútorné spätné zrkadlo s možnosťou digitálneho zobrazenia. Bez ohľadu na to, či máte kufor naplnený až po strop, budete mať vďaka nemu vždy prehľad o situácii za vaším elektromobilom.

4. Aplikácia My Renault

A aký by to bol moderný elektromobil bez aplikácie? K novému Renault Megane E-Tech Electric máte prístup aj cez váš smartfón s aplikáciou My Renault. Nový Renault Megane E-Tech Electric môžete mať doslova vo vrecku vďaka aplikácii My Renault.

V nej získate informácie o údržbe elektromobilu, viete si priamo cez aplikáciu dohodnúť servisnú návštevu a nájdete tu aj prehľadne spracované e-návody s videami, ktoré vám uľahčia spoznať váš Renault.

Ak sa váš plne elektrický Megane nabíja, budete o tom vedieť prostredníctvom notifikácií. Nechýba tiež spustenie nabíjania, alebo klimatizácie na diaľku, čo sa hodí nielen v letných, ale i zimných mesiacoch.

Kedykoľvek si viete pozrieť aj stav nabitia vašej batérie a kľudne si vo vašom smartfóne môžete naplánovať cestu ešte predtým, ako do auta nastúpite. A keby ste náhodou zabudli, kde ste váš elektromobil zaparkovali, polohu si vždy viete pozrieť priamo v aplikácii. Dobrou správou je i to, že online služby máte v cene na obdobie 5 rokov.

Tak čo poviete? Verím, že vás nový Renault Megane E-tech zaujal svojimi technologickými vychytávkami podobne ako nás. Ak by ste sa o novinke a jej technológiách chceli dozvedieť ešte viac, určite si pozrite nové video na kanáli TECHBOX.sk, kde sme sa tomuto kúsku povenovali naozaj podrobne: