Reklama

Rehabilitácia zinku? Gelion tvrdí, že jeho gélové batérie porazia lítium-iónové

Zdroj | Gelion
Juraj Procházka
Zdroj | Gelion
Zdroj | Gelion

Elektromobilita a prenosná, či nositeľná elektronika je stimulátorom vývoja výkonnejších, bezpečnejších a energeticky efektívnejších batérií. Dôležitý je aj tlak na cenu a úspora drahších materiálov. Hoci technológia lítium-iónových batérií dnes v oblasti akumulátorov dominuje, firmám ako Gelion to nebráni hľadať nové riešenia.

Zinok je klasickým materiálom v galvanických článkoch, zároveň však vďaka lacným zinkovo-uhlíkovým batériám nemá najlepšie meno. Tie po vybití majú tendenciu korodovať a „vytiecť“. Austrálska spoločnosť Gelion Technologies ale verí, že so svojou zinkovo-brómovou (ZnBr2 ) gélovou batériou našla cenovo dostupnejšie a odolnejšie riešenie než sú dnes mainstreamové Li-ion batérie.

Pozrite si

Tesla vie o batériach všetko, na zázraky neverí

Na rozdiel od lítium-iónových článkov nie je materiál nachádzajúci sa v dizajne batérií Gelion vzácny, drahý ani potenciálne horľavý.

Zdroj | Gelion

Chémia zinok-bróm sa v minulosti používala pre veľké prietokové batérie pre energetické úložiská, no austrálski vývojári teraz zmenšili dizajn batérie tak, aby vyhovoval automobilovým aplikáciám. Každá batéria Gelion pozostáva zo záporne nabitých zinkových platní a kladných brómových elektród oddelených vnútornou membránou, kde patentovaný gél zabraňuje riziku vznietenia.

Zdroj | Gelion

Výrobca tvrdí, že špeciálne zloženie gélu umožňuje inžinierom kontrolovať rýchlosť vybíjania batérie úpravou jeho viskozity. Okrem toho je zloženie zinkovo-brómovej batérie údajne stabilnejšie a gél odoláva teplotám od -15 do + 50 stupňov Celzia. Teplotná odolnosť príde vhod nielen kvôli životnosti batérie, ale pomôže dobre zvládať aj rýchle nabíjacie cykly.

Zdroj | Gelion

Zinkovo-brómová batéria Gelion možno nevyzerá ako prevratný technický vynález, ale pokrok väčšinou prebieha v menších postupných krokoch a málokedy zažívame technologické „zemetrasenie“. „Drobnou“ výhodou je aj skutočnosť, že zinok je v zemskej kôre deväťkrát hojnejší ako lítium a je oveľa lacnejší. Nová batéria by teda určite mohla predstavovať životaschopnú alternatívu k súčasným technológiám.

Pozrite si

Hliníkovo-iónové batérie majú výhody, aj nevýhody. Presadia sa?

Aby sa tak naozaj stalo, musia však byť nové batérie Gelion naozaj fyzicky dostupné. Snáď sa tak čoskoro stane.

Gelion bude pokračovať vo vývoji svojej batérie do roku 2023, kedy plánuje uviesť na trh svoj prvý model zinkovo-brómovej batérie Endure. Dovtedy bude testovať svoje batérie v elektromobiloch. Firma údaje o energetickej hustote a životnosti svojich „non-flow“ ZnBr2 batérií zatiaľ neuvádza, takže nevieme posúdiť, ako budú schopné ovplyvniť elektromobilitu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.