Reklama

Slováci chcú urobiť revolúciu v nabíjaní, stačí im gyroskopická guľa

Zdroj | Filip Benček/RedBull.sk
Richard Pliešovský
Zdroj | Filip Benček/RedBull.sk
Zdroj | Filip Benček/RedBull.sk

Medzi 38 finalistov svetového programu Red Bull Basement sa dostali aj traja slovenskí študenti. Ich nápad má potenciál spôsobiť revolúciu v dobíjaní malých elektrických zariadení. Je reálne, že získajú cenu Najlepší nápad roka 2020.

Študenti zo slovenských vysokých škôl sa mohli do projektu zapojiť po prvý raz. Spolu sa zúčastnilo 3 800 tímov z celého sveta, z každej krajiny bol vybratý len jeden. Slovensko budú zastupovať Branislav Brozmann (22), Andrej Zlámala (21) a Martin Janák (23). Ich nápad s powerbankou Charging Revolution zaujal verejnosť a získal odbornú porotu.

Nápad vznikol v hlave Branislava Brozmanna, ktorý sa zamýšľal nad tým, ako by si nabil mobil jednoducho – mechanickou silou, a teda otáčaním rukou. Bývalí spolužiaci zo základnej a strednej školy dali hlavy dokopy, až nakoniec dotiahli nápad do úspešného konca.

„Existuje taká fitness hračka – powerball, ktorá bola populárna asi 10 rokov dozadu. Princíp spočíva v tom, že človek posilňuje zápästie a snaží sa guľu vo vnútri roztočiť čo najviac a my sme chceli túto premenenú energiu nejako využiť,“ hovorí trojica kamarátov. Bol to však Brozmann, ktorý nakoniec prihlásil všetkých do súťaže.

O čo ide?

Charging Revolution je prenosná nabíjačka, ktorá dokáže premeniť mechanickú energiu na elektrickú. Dobíja sa vlastným pohybom, používateľ tak neostane bez energie, i keď je vzdialený od elektrickej zásuvky.

Zdroj | Filip Benček/RedBull.sk

Študenti vysvetľujú princíp Charging Revolution: „Guľu v nabíjačke človek šikovne roztočí s využitím gyroskopického momentu. Na povrchu tejto gule sú magnety otočené striedavo sever/juh a rýchle otáčanie magnetov na guli spôsobí zmenu magnetického poľa. V tomto magnetickom poli sa nachádza natočený medený drôt, nazývaný cievka. Elektromagnetickou indukciou, jav ktorý pred skoro 200 rokmi objavil Michael Faraday, sa začnú posúvať malé častice nazývané elektróny. Ich usmernené posúvanie v medenom drôte je vlastne elektrický prúd. Prúd je striedavý, to znamená, že raz tečie na jednu a raz na druhú stranu. Usmerníme ho mostíkom, na ceste je ešte zopár elektronických komponentov a náboj sa uchová v nabíjateľnej batérii, tak ako vo vašej powerbanke“.

Pozrite si

Slováci majú prvé profi smarthodinky NIVY Watch

V polovici decembra čaká chalanov medzinárodný on-line workshop, ktorý im môže pomôcť aj s komerčným uplatnením nápadu. Víťazný tím získa pomoc s realizáciou, kontakty na investorov a podpora od firiem, ktoré sa zapojili do tretieho ročníka Red Bull Basement.

Sila našej invencie tkvie v praktickosti a prístupnosti. Zaneprázdnený človek má energiu vo svojich rukách – v lese či na turistike ľahko nabiješ a nevyhasneš.

Branislav Brozmann

Charging Revolution je ideálny na dobíjanie menších zariadení, okrem smartfónu by si mal vedieť poradiť s tabletom, reproduktorom, či inteligentnými hodinkami.

Zdroj | Red Bull

Slovenský tím chce teraz vytvoriť kompaktný prototyp, ktorý bude schopný stabilného nabíjania a môže sa tak stať plnohodnotnou konkurenciou pre klasické powerbanky, ktoré si pred odchodom musíte vždy dobiť.

Technologickí nadšenci vymysleli jedinečný, no pritom praktický vynález, ktorý je ekologický a mohol by pomôcť aj tam, kde prístup k elektrine nie je samozrejmosťou. Budeme im držať palce!

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.