Philips 55OLED936/12 – pohodlne sa usaďte, začína impozantná šou

V redakcii radi hovorievame, že kto si už raz zvykne na podsvietenie Ambilight, ďalšiu telku si už bez neho nekúpi. Na vlajkovej novinke Philips 55OLED936/12 je však tých návykových technológií oveľa viac. Parádny obraz tu strieda prémiové ozvučenie, k čomu sa pridáva všestranný softvér. Nestojí však málo.

Naše hodnotenie

98%
0 100

Výhody

  • špičkový OLED+ zážitok
  • vyladený zvuk Bowers & Wilkins
  • Android TV

Nevýhody

  • diaľkový ovládač
  • nevýrazný Dolby Atmos

Jednou vetou

Ak si môžete dovoliť zaobstarať si do obývačky to najlepšie, čo aktuálne televízory ponúkajú, Philips OLED+936 je perfektnou voľbou aj pre tých najnáročnejších.

Výber nového televízora nie je vôbec hračka. Na trhu nájdete stovky modelov, ktoré sa od seba vzájomne líšia nielen dizajnom a uhlopriečkou, ale aj zobrazovacou technológiou, hardvérom pod povrchom, operačným systémom, podporou obrazových štandardov a doplnkovými funkciami, ktoré sa môžu rátať aj na desiatky. Našťastie sú tu však vždy modely, pri ktorých môžete na tieto dilemy zabudnúť. Ponúknu vám totiž to najlepšie, čo aktuálne na trhu existuje.

Čo je to vlastne OLED+?

Technológiu OLED už zrejme poznáte a viete, že medzi jej hlavné benefity sa radí dokonalé vykreslenie čiernej farby vďaka možnosti televízora individuálne zhasnúť konkrétne pixely a tým pádom aj lepši kontrast, ku ktorému sa pridávajú jasnejšie farby, lepšie pozorovacie uhly a vyšší jas. Čo je potom OLED+?

Tento názov, ktorý vymyslel a využíva ho iba Philips, označuje technológiu OLED obohatenú o niekoľko ďalších prvkov navyše, ktoré dodatočne zvyšujú zážitok zo sledovania obsahu – hardvér, ozvučenie, formáty a Ambilight.

V praxi tieto funkcie a výbava navyše začína už pri špeciálnom duálnom procesore P5 AI Dual Engine, ktorý sa stará o automatické spracovanie a optimalizáciu obrazu pre dodatočné zvýšenie jeho kvality. OLED+ je zároveň zárukou, že daný televízor podporuje aj formáty HDR10+ a Dolby Vision.

Tento obraz dopĺňa už spomínané podsvietenie Ambilight, ktoré umocňuje prežívanie sledovaného obsahu, v tomto prípade dokonca až pomocou 4-stranného podsvietenia, ktoré dokáže rozžiariť prakticky celé okolie televízora.

Čerešničkou na torte tejto zostavy je ozvučenie, ktoré v rámci OLED+ zabezpečuje známa spoločnosť Bowers & Wilkins. Nejde pritom len o reproduktory na zadnej strane, ale aj vstavaný soundbar v stojane.

Dominanta obývačky

Čo všetko z tých hlavných prvkov ponúka séria OLED+936, už viete vďaka vysvetleniu, čo je to vlastne OLED+. Celá táto teória je však iba jedna vec. Aký dojem robí tento model naživo v podobe 55“ modelu 55OLED936/12?

Onen prémiový dojem začína už pri rozbaľovaní, pri ktorom vás hneď v úvode čaká elegantná krabička, v ktorej sa ukrýva ovládač a literatúra, ako aj dvojica masívnych kovových stojanov – jeden pre klasické uloženie televízora na stolík, druhé pre jeho zavesenie na stenu, v oboch prípadoch spolu so soundbarom.

Montáž televízora je extrémne jednoduchá a vďaka šikovnému prepojeniu stojanu so soundbarom a na opačnej strane s televízorom nebudete mať o televízor vôbec strach. Soundbar je navyše k televízoru pripojený prostredníctvom jediného kábla, ktorý je ukrytý v kovovom stojane. Oproti externým soundbarom tak toto riešenie pôsobí oveľa uhladenejšie.

Pozrite siMEZE LIRIC – lyrická TOP trieda z Rumunska

Pod dobrý dojem z dizajnu sa podpisuje najmä soundbar, ktorý je z hornej časti pokrytý sivou textíliou a spredu prekrytý striebornou kovovou lištou. Philips tu v spolupráci s Bowers & Wilkins volil farby veľmi šikovne, vďaka čomu 55OLED936/12 zapadne do prakticky akokoľvek zariadenej obývačky.

Tak dobrý dojem som už nemal z diaľkového ovládača, ktorý je prakticky identický s tým, aký dostanete k tým najlacnejším OLED modelom značky. Ovládač je prevažne plastový, na môj vkus zbytočne veľký a špeciálne tlačidlá pre streamovacie služby odlíšené bielou farbou na mňa pôsobili veľmi zle.

Nemôžem však povedať, že by bol tento ovládač neintuitívny a dokonca verím, že mnohým ľuďom bude prístup k mnohým funkciám televízora priamo cez samostatné tlačidlá na ovládači vyhovovať. Ovládač však aj tak nie je pri televízore ani zďaleka to najdôležitejšie.

“Vcucne“ vás do deja

Hlavnú rolu pri modeli 55OLED936/12 zohráva 55“ OLED panel so 4K UHD rozlíšením, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a 99 % pokrytím farebného spektra DCI-P3. Ako sme už spomínali aj pri opise označenia OLED+, spoľahnúť sa budete môcť aj na podporu formátov HDR10+/HLG a Dolby Vision.

O automatické prispôsobenie nastavení obrazu po stránke jeho jasu, farebnosti a tónu, sa stará duálny procesor P5 AI Dual Engine, ktorý má oproti minuloročnej sérii OLED+935 k dispozícii novú emisnú vrstvu zvyšujúcu jas obrazovky o 20 %, adaptívne HDR10+ prepojené so senzorom svetla a technológiu Black Frame Insertion, ktorá efektívne eliminuje rozmazávanie obrazu pri rýchlych pohyboch na obrazovke.

Úprimne, nedokážem „od oka“ posúdiť, či je obraz tejto série realistický a či zobrazuje obsah tak, ako by si to prijali jeho tvorcovia v Hollywoode. Na to by bolo panel potrebné premerať špeciálnymi zariadeniami. Aj bez dodatočných nastavení je však určite obraz na tomto modelu viditeľne prirodzenejší, ako na nižších sériách a faktom je, že čokoľvek som si na ňom zapol, posadilo ma to ešte dlhšie do pohovky.

Obraz na Philips 55OLED936/12 skrátka vyzerá fantasticky a nepopieram, že do veľkej miery za to môže aj podsvietenie Ambilight, ktoré sa za posledné roky výrazne zdokonalilo a okrem širšieho spektra farieb poteší aj rýchlejšími reakciami na prehrávaný obsah. Na výber samozrejme máte stále aj statické farby, ktoré vám umožnia lepšie zrelaxovať a dotvoriť príjemnú atmosféru miestnosti.

Prostredníctvom HDMI 2.1 môžete televízor „nakŕmiť“ aj hravým obsahom z novej generácie konzol, ktorá naplno využije jeho schopnosť vykresliť obraz pri obnovovacej frekvencii 120 Hz. Na tento účel je máte k dispozícii špeciálny herný režim, ktorý zredukuje odozvu obrazu na minimum, aby ste sa dokázali vyrovnať protivníkom v dynamických akčných hrách, kde ide o milisekundy.

K samotnému obrazovému zážitku sa pridáva už spomínaný vstavaný soundbar od spoločnosti Bowers & Wilkins v zostave 3.1.2. Celkový výkon audia tohto modelu je 70 W v zostave dvojice 10 W reproduktorov, jedného 5W, 20 W basového reproduktora a dvojice výškových reproduktorov s výkonom 12,5 W.

Pozrite siPhilips 55OLED706/12 – špičkový OLED, ktorý si získa nielen hráčov

Soundbar funguje ako primárny výstup televízora, takže ho už dodatočne netreba nijak zapínať, ani nastavovať. V malíčku má technológiu Dolby Atmos, aj zlepšenie basov a vyrovnávanie hlasitosti Dolby. Od tejto zostavy žiaden lacný hurhaj nečakajte, toto je rozvážny audiofil, ktorý vie, kde pridať a kde ubrať.

Zvukový prejav Philips 55OLED936/12 je mimoriadne rozvážny. Na rozdiel od mnohých externých soundbarov nestavia svoj úspech len na jednoduchom obohatení basov a namiesto toho šikovne pracuje s prehrávaným obsahom tak, aby pri ňom vynikli dialógy, dôležité tóny piesní a každý maličký detail filmu, ktorý by ste na inej zostave prehliadli, resp. prepočuli.

Pri sledovaní filmov s podporou Dolby Atmos som mal pocit, že táto neutralita má za následok aj potlačenie priestorového efektu, ktorý by mal tento soundbar natívne zvládať. Takýto obsah je pri aktívnom Dolby Atmos počuteľne bohatší, no pocit priestorovosti tam trochu absentuje. Philips chcel možno touto cestou docieliť, aby ste si televízor spárovali s ďalšími reproduktormi prostredníctvom funkcie DTS Play-Fi TV Audio, ktorú mnohé z jeho reproduktorov podporujú.

Android náš každodenný

Smartfóny, tablety a dokonca už aj autá. Android na nás vyskakuje takpovediac z každej konzervy a niet sa čomu čudovať, že sa udomácnil aj v našich obývačkách. Jeho silnou stránkou je totiž množstvo aplikácií a dokonca aj hier, ktoré si doň môžete nainštalovať, či už vlastníte čistokrvný smart televízor, multimediálne zariadenie alebo pokojne aj moderný projektor.

Philips 55OLED936/12 poháňa operačný systém Android TV vo verzii 10, čo nie je najnovšia verzia, no v praxi to vôbec neprekáža. Televízor je pripravený na všetky moderné aplikácie od Netflixu, HBO Max či VOYO, cez hudobné aplikácie ako Spotify, Deezer či TIDAL, až po herné a športové aplikácie či multimediálne prehrávače, ktoré si poradia aj s externými úložiskami (HDD/NAS). Nechýba mu ani hlasové ovládanie cez Google Assistant, ktorý môžete využiť na ovládanie vašej smart domácnosti.

Philips samotný Android TV obohacuje o niekoľko svojich prvkov, medzi ktoré patria najmä nastavenia spojené s fungovaním televízora, zvuku či podsvietenia Ambilight. Tieto nastavenia sú rozmiestnené logicky a intuitívne v nich nájdete prakticky na prvý pokus čokoľvek, čo potrebujete zmeniť.

Aj keď som vo všetkých ostatných sférach „jabĺčkár“, Android TV mi v obývačke vyhovuje zo všetkých systémov najviac práve vďaka slobode zo strany Google a širokej podpore zo strany vývojárov, vďaka čomu si naň nie je problém prakticky čokoľvek nainštalovať a čokoľvek k nemu pripojiť a vyťažiť tak z jeho inteligencie maximum.

Summa summarum, Philips 55OLED936/12 je skrátka špičkový televízor, ktorému sa toho dá vytknúť naozaj málo, čomu odpovedá aj jeho cena. Oficiálne je na našom trhu tento model dostupný za cenu od 2 599,00 €. Ak na to máte, táto investícia doň stojí za každý cent. Na výmenu za to dostanete špičkový obraz, prémiový zvuk a softvér, ktorý vám bude skvelo slúžiť ešte dlhé roky.

Aj preto si Philips 55OLED936/12 zaslúži ocenenie Tip redakcie.

Komentáre k článku