Mercedes-Benz eScooter – hviezda ciest v podobe elektrickej kolobežky

Mercedes-Benz dokázal, že mu ide karta nielen vo svete elektromobilov, ale aj vo svete ekologických mestských presúvadiel. eScooter s trojcípou hviezdou v čele vás poteší dizajnom aj vlastnosťami.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • prémiové spracovanie
  • slušný dojazd
  • rekuperácia
  • praktická aplikácia

Nevýhody

  • ťažšie zloženie
  • vyššia cena

Jednou vetou

Výborné mestské presúvadlo s dojadom 30 kilometrov a možnosťou rekuperácie od prémiového výrobcu Mercedes-Benz.

Mať v garáži odparkovaný Mercedes-Benz nemusí vyslovene znamenať len štvorkolesový tátoš za 50 000 €. Najnovšie sa takto môžete pochváliť aj elektrickou kolobežkou s ikonickou trojcípou hviezdou.

Mercedes-Benz, ktorý si môžete dovoliť. Takto sme písali o kolobežke, keď ju automobilka zo Štuttgartu pred rokom oznámila. My sme dostali jedinečnú možnosť si ju na pár dní otestovať.

Rekuperácia aj zvonček

Elektrických kolobežiek je na trhu aj na slovenských chodníkoch neúrekom. Väčšinou sa od seba neodlišujú. Mercedes-Benz eScooter si však hneď všimnete. Či už ide o ikonický dizajn, ktorý sa v mnohom inšpiroval z automobilov tejto prémiovej značky alebo o nové funkcie, ktoré pri iných kolobežkách nenájdete.

Príkladom je možnosť rekuperácie. Podobne ako elektromobily, aj kolobežka má možnosť rekuperovať časť svojej energie pomocou brzdenia. Rekuperáciu spustíte otočením riadidla v opačnom smere ako pridávate. Tým kolobežka začne brzdiť a energia sa takýmto spôsobom obnovuje. Nechýba ani klasická brzda na ľavom riadidle či možnosť zabrzdiť potlačením na zadný blatník ako pri bežných kolobežkách.

Samozrejmosťou je aj integrovaný zvonček a prepojenie s aplikáciou švajčiarskej firmy Micro Mobility AG, ktorá vyrába elektrické kolobežky a s ktorou Mercedes-Benz spolupracoval. Nechýba stojan a predné aj zadné svetlo pre večerné jazdy či predné aj zadné odpruženie, ktoré si viete regulovať.

Aplikácia okrem možnosti zobrazenia údajov o dojazde, umožní zamykanie na PIN kód, takže sa nestane, že by vám kolobežku len tak niekto ukradol a odviezol sa na nej za pomoci elektromotora.

Výkon

Čo sa týka technických špecifikácií, kolobežka ponúka štyri režimy jazdy, ktoré si prepínate priamo na ovládacom paneli na riadidlách. S každým režimom sa mení aj variabilný výkon kolobežky.

Prvú možnosť máte tzv. režim chodec, ktorý obmedzí maximálnu rýchlosť na 6 kilometrov za hodinu a výkon na 250 wattov. Druhá možnosť ponúkne výkon 300 wattov, úsporný režim a maximálny limit 20 kilometrov za hodinu. Tretím režimom je 400 wattov a rýchlostný limit 25 kilometrov za hodinu a posledný 4. režim je 500 wattov s rýchlosťou taktiež 25 kilometrov za hodinu, no s väčším zrýchlením.

280 Wh batériu nabijete za približne 3,5 hodiny a priemerný dojazd je slušných 30 kilometrov na jedno nabitie. To vám umožní sa presúvať po meste rýchlejšie a zároveň sa presúvať do práce ekologickejším spôsobom.

Možnosť zloženia do auta

Hmotnosť kolobežky je 12,5 kilogramu s možnosťou zloženia. Tu sa však musíme pristaviť, keďže skladanie kolobežky nie zvládnuté úplne ideálne a sami sme s nim mali niekoľkokrát problém. Na kolobežke je nutné zatlačiť nohou predný spínač, no častokrát sa vám stane, že sa spínač zasekne a kolobežku tak nemôžete zložiť. Toto by mohol Mercedes do budúcna zlepšiť.

Zmenšiť rozmery kolobežky je možné aj vďaka tyči riadenia s teleskopickou funkciou, ktorú možno nastaviť na telesnú výšku jazdca. Pomocou jednoduchého mechanizmu je možné zložiť aj držadlá.

Po týždni testovania sú naše dojmy viac ako pozitívne. Mercedes-Benz eScooter kolobežka predstavuje ideálny dopravný prostriedok na presúvanie sa po meste. Navyše s trojcípou hviezdou v čele pôsobí kolobežka prémiovo, čím sa odlišuje od ostatných značiek a modelov. Viacero ľudí sa ma počas testovania pýtalo, či ide o originál Mercedes kolobežku a obdivovalo ju.

Pokiaľ vám nevadí vyššia cena 1 080 €, potom je kolobežka Mercedes-Benz výborným dopravným prostriedkom na cestu do práce či z práce. Navyše možnosť zloženia umožňuje kolobežku v prípade potreby schovať do kufra auta či zobrať ju so sebou do hromadnej dopravy. V časoch klimatickej krízy a dopravných obmedzení na cestách sa kolobežka stáva tým pravým prostriedkom na každodenné presúvanie.

Komentáre k článku