Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 – vybavený hybrid pre najnáročnejších

Keď sa v názve produktu spoja slová ThinkPad a Yoga, každému je zrejme jasné, o akom počítači je reč. Pracovný notebook ThinkPad X1 s flexibilitou počítačov Yoga prichádza už v tretej generácii. Aký je a čo ponúka?

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • výborné spracovanie
  • výkonný hardvér
  • bohatá výbava

Nevýhody

  • priemerná výdrž batérie
  • chýba čítačka SD kariet
  • cena

Jednou vetou

Lenovo ThinkPad Yoga 3 je už tretia generácia vydarených konvertibilných notebookov určených najmä pre profesionálov a náročných používateľov.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 toho ponúka toľko, že by zrejme bolo jednoduchšie hovoriť o tom, čo neponúka. Začnime však popisom samotného tela, ktoré má rozmery 333 x 229 x 17,05 milimetrov a váži 1,4 kilogram. Nejde o najľahší počítač z ponuky ThinkPad, no stále dosť kompaktný na to, aby vás pri prenášaní príliš nezaťažil.

To, že ide o počítač zo série Yoga samozrejme znamená, že vám pánty dovolia notebook využívať aj ako tablet. Aby bola klávesnica v režime tabletu v bezpečí, po otočení obrazovky sa klávesy zasunú do tela. To isté sa stane, keď notebook štandardne zatvoríte. Tomu sa hovorí elegancia!

Pri klávesnici napriek jej výsuvnému mechanizmu neboli robené žiadne kompromisy. Klávesy majú dostatočne vysoký zdvih, sú tiché a písať na nich je radosť. Čerešničkou na torte je „soft-touch“ povrch, vďaka ktorému prsty kĺžu po klávesnici s úplnou ľahkosťou.

Zlé slovo sa nedá povedať ani o touchpade, ktorý poskytuje presné ovládanie (Windows Precision Touchpad) a gestá, ktoré vám výrazne uľahčia ovládanie systému. Keďže však ide o počítač z rodiny ThinkPad, v klávesnici nechýba ikonický červený TrackPoint a tri ovládacie tlačidlá k nemu. Ak ste predtým ThinkPad nemali, na TrackPoint si zrejme nezvyknete, no ak patríte k ThinkPad veteránom, jeho prítomnosť vás určite poteší.

Ďalšou metódou vstupu je samozrejme 14-palcová dotyková obrazovka, ktorá mala v nami testovanej konfigurácii rozlíšenie WQHD, teda 2 560 x 1 440 pixelov. Obrazovka ponúka fantastické podanie farieb a dobrú viditeľnosť aj napriek tomu, že má lesklý povrch.

Dotykovú obrazovku v režime tabletu dopĺňa dotykové pero ThinkPad Pen Pro, ktoré sa odkladá do zabudovanej priehradky na bočnej strane, kde sa okrem toho pero aj nabíja. Na pere sú dve tlačidlá, ktoré nahradzujú pravé a ľavé tlačidlo myši.

Prítomnosť priehradky na pero považujem za obrovské plus a uvítal by som, ak by ju mali všetky konvertibilné notebooky od Lenova. Pero vďaka tomu môžete mať neustále k dispozícii a nemusíte sa báť, že by ste ho niekde stratili, alebo zabudli nabiť.

Na tejto strane okrem priehradky na pero nájdeme ja 3,5-mm kombinovaný jack, Mini Ethernet (adaptér nájdete v balení), USB 3.1 Gen 1 a HDMI port v klasickej veľkosti. Na opačnej strane sa nachádza ďalší port USB 3.1 Gen 1 a tiež dva porty USB-C s podporou Thunderbolt 3.

USB-C porty môžete využiť na pripojenie ďalších periférií, no primárne slúžia na nabíjanie. Škoda len, že jeden z nich nie je umiestnený na opačnej strane, čo by umožňovalo napájať počítač zo strany, z ktorej vám to vzhľadom na prostredie najviac vyhovuje.

Týmto však ponuka portov celkom nekončí. Pod pántom sa nachádza krytka, ktorá ukrýva slot na microSD kartu a Nano-SIM kartu. Absencia čítačky plnohodnotných SD kariet môže zamrzieť fotografov, no na druhej strane to vynahradzuje miesto pre SIM kartu, vďaka ktorému môžete byť neustále online aj na cestách. Klasické Wi-Fi pripojenie zabezpečuje dvoj-pásmový AC modem Intel 8265.

Ak je reč o práci na cestách, Lenovo uvádza, že zabudovaná 54-Wh batéria by mala vydržať až 15 hodín. Pri bežnej záťaži a polovičnom jase sa mi však podarilo dosiahnuť zhruba polovičnú výdrž. S vypnutým Wi-Fi, miernejším jasom a s režimom šetrenia batérie sa výdrž dá mierne predĺžiť, no deklarovaná výdrž sa zdá byť nereálna. Batéria našťastie podporuje rýchle nabíjanie, ktoré zabezpečí 80-% nabitie po pol hodine nabíjania.

Na testovanie sme mali k dispozícii konfiguráciu s 4-jadrovým procesorom Intel Core i7-8550U s maximálnou frekvenciou 3,99 GHz. Tento procesor spolu s 16 GB RAM (LPDDR3, 2 133 MHz) a rýchlym PCIe TLC SSD zabezpečuje skutočne plynulý chod, no takýto procesor treba aj adekvátne chladiť. Vetranie sa preto spustí relatívne skoro, no ak preferujete prácu v úplnom tichu, vo vstavanom programe Lenovo Vantage stačí aktivovať chladný a tichý chod.

Geekbench

Program Lenovo Vantage obsahuje obrovské množstvo nastavení, od napájania, cez zvuk, obraz až po vstupy. Vo vstupoch si môžete upraviť klávesové skratky, pričom najzaujímavejšou skratkou je upravovateľné tlačidlo F12, ktorým môžete spustiť ľubovoľnú aplikáciu, otvoriť webovú lokalitu, vyvolať postupnosť klávesov či zadať text.

Pozrite siLenovo YOGA 920 Vibes – hybridy ešte neboli bližšie k dokonalosti

Nechýbajú tu však ani nastavenia TrackPointu, nastavenia klávesnice a jej podsvietenia a možnosť výmeny kláves Fn a Ctrl, ktoré sú typicky oproti iným klávesniciam prehodené.

Ak sa však ešte vrátime k hardvéru, musíme spomenúť webkameru s rozlíšením 720p, ktorú môžete zaslepiť takzvanou ThinkShutter krytkou. Zabudovaným posuvným mechanizmom webkamere jednoducho zakryjete výhľad a namiesto objektívu uvidíte ikonickú červenú bodku.

Pri vybraných modeloch je k dispozícii aj infračervená kamera, ktorá umožňuje odomykanie systému tvárou. V takom prípade však naopak nebudete mať k dispozícii ThinkShutter.

Na prihlasovanie pomocou Windows Hello však máte k dispozícii aj snímač odtlačkov prstov. Ten síce nie je najrýchlejší, no stále s ním odomknete počítač podstatne rýchlejšie, než keby ste mali zadávať klasické heslo.

Snímač odtlačkov je chránený proti spoofingu, takže odtlačky neputujú do systému a ostávajú uložené v zabezpečenom čipe. Ďalšiu vrstvu ochrany zabezpečuje šifrovací dTPM kryptoprocesor a technológia FIDO, ktorá chráni online prihlasovacie údaje.

O zvuk sa stará dvojica reproduktorov s podporou Dolby Audio Premium, ktorá umiestnená na spodnej strane. Reproduktory sú hlasné, no nie príliš vhodné na hudbu či filmy.

Pozrite siZNAČKY | Lenovo – od digitáliek po jednotku na trhu s počítačmi

V reprodukcii takmer úplne absentujú basy a celková kvalita je skôr priemerná. Na konferenčné hovory je však táto zostava vhodná a zvuku by sa vďaka dvojici mikrofónov mala potešiť aj druhá strana.

O kvalitu zvuku zo slúchadiel a externých reproduktorov sa už našťastie stará zabudovaná technológia Dolby Atmos. Zo začiatku máte k dispozícii Dolby Atmos na 30 dní zdarma, potom bude potrebné zaplatiť 17,99 €.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 sa javí ako ideálny pracovný nástroj, ktorému sa toho dá vyčítať len veľmi málo. Slovné spojenie „pracovný nástroj“ je však kľúčové. Nami testovaná konfigurácia stojí 3 029 €, resp. 2 524,17 € bez DPH a s takouto cenovkou sa väčšinou môže zmieriť len ten, kto od takéhoto zariadenia očakáva nejakú návratnosť. Bežní spotrebitelia si našťastie môžu vybrať z dostupnejšej rodiny počítačov Lenovo IdeaPad.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3

Cena 3 029,00 €
Veľkosť
333 x 229 x 17,05 mm, 1,4 kg
Displej
14" lesklý dotykový, 16:9, WQHD (2 560 x 1 440)
Fotoaparát
720p webkamera s krytkou ThinkShutter, duálny mikrofón
Hardvér
Intel Core i7-8550U (8 MB Cache 1,8-4,0 GHz), Intel HD Graphics 620, 16 GB RAM (2 133 MHz LPDDR3), 512 GB SSD, 2x USB 3.0 (1x AlwaysOn), 2x USB-C/Thunderbolt 3, HDMI, microSDXC čítačka, microSIM, 3,5-mm jack, Ethernet, Wi-Fi ac, BT 4.2, LTE, stereo s Dolby Audio Premium, čítačka odtlačkov prstov, 57 Wh integrovaná batéria, ThinkPad Pen Pro
Softvér
Windows 10 Pro, Lenovo Vantage
Cena
3 029,00 €

Komentáre k článku