Cat S60 – odolná tehla s termokamerou

Nie je smartfón ako smartfón a Cat S60 v sebe ukrýva viac než sa na prvý pohľad zdá. Bude vás prekvapovať každý deň, či už ide o batériu, zaujímavé funkcie, alebo to hlavné, zabudovanú termokameru.

Naše hodnotenie

88%
0 100

Výhody

  • Inovatívny drsný dizajn
  • FLIR termokamera
  • Vodotesnosť a odolnosť voči pádu

Nevýhody

  • Ťažkopádne mechanické prepnutie vodotesnosti
  • Spomalená a skresľujúca termokamera
  • Nie príliš kvalitný fotoaparát

Jednou vetou

Cat S60 by si zaslúžil prvé miesto za najlepší odolný smartfón na trhu, ktorý vás navyše poteší ohromnými funkciami.

Pri testovaní smartfónov vás vie máloktorý prekvapiť, obzvlášť keď všetky vyzerajú ako by ich jedna mater mala. Cat S60 je však iný a to nie len na prvý pohľad, ale aj na druhý či tretí. A to už vôbec nehovorím o tom, čo nájdete vo vnútri.

Výrobca buldozérov a inej ťažkej techniky prichádza vo veľkom štýle s ďalším typom svojho odolného vodotesného telefónu – Cat S60. Prináša so sebou hneď dve prvenstvá, o tom však už viac v recenzii.

CAT S60_predstavenie_20

Odolné telefóny nevyrába iba Cat, ale aj firmy Evolveo a Aligator. Väčšinou však ide o nie príliš dizajnovo podarené kúsky. Cat S60 však všetkých svojich predchodcov aj konkurenciu strčí do vrecka. Vyzerá naozaj jedinečne, štýlovo a takmer každého záujme.

CAT S60_predstavenie_22

Keď ho prvýkrát držíte v ruke, hneď pocítite jeho ťažkú hmotnosť, ktorá takmer dvojnásobne prekonáva bežné smartfóny.

Mohutné ťažké telo by vám prekážať nemalo, keďže telefón tak vyzerá majestátne. Trochu rušivo však pôsobí vystúpený FLIR modul, v ktorom je zabudovaná termokamera. Osobne mi to pripomenulo staré časy mobilných antén.

CAT S60 15

Na zadnej strane nájdete štýlový plastový kryt s nápisom Cat. Okrem toho sú na zadnej strane dva objektívy a plastová krytka na SIM a microSD kartu.

CAT S60_predstavenie_25

Smartfón sa pohodlne drží aj ovláda. Na ľavom boku nájdete skryté tlačidlo s funkciou SOS, otvor na napájanie a 3,5 mm jack. Všetky priečinky sa nachádzajú pod krytkami aby sa zabránilo poškodeniu vodou.

CAT S60 19

Pri tlačidle SOS je to však trochu nevýhoda, keďže kým krytku otvoríte, pár sekúnd to potrvá a v prípade nutnosti, či ohrozenia života to môže predstavovať problém.

CAT S60_predstavenie_28

Na ľavom boku tiež oceňujem veľmi užitočné oranžové tlačidlo, ktoré si môžete naprogramovať podľa seba. Osobne som mal napríklad na ňom nastavené svetlo.

Dá sa tam však dať aj obľúbená aplikácia, fotoaparát, alebo telefónna predvoľba. Navyše sa tlačidlo dá nastaviť na dve funkcie, keďže podporuje aj spustenie podržaním.

CAT S60 16

Z dizajnu ešte zaujmú dva mechanické spínače, pomocou ktorých si nastavíte hĺbku ponorenia 2m alebo 5m. Každý sa nachádza pri konkrétnom reproduktore, preto sú aj dva. Trochu ťažkopádnejšie sa prepínajú, no nie je to zrovna nastavenie, ktoré by ste používali každý deň.

CAT S60 14

Pozrite siOdolný CAT S60 s termovíziou prichádza na Slovensko

Samotná vodotesnosť funguje perfektne. Smartfón bol v pohári s vodou, kúpal sa v bazéne a nič mu nevadilo. Prvé prvenstvo smartfónu patrí za vodotesnosť do hĺbky až 5 metrov, čím sa stáva prvým telefónom na svete, ktorý zvládne podobnú hĺbku bez ujmy na zdraví.

CAT S60_predstavenie_15

Výrobca zároveň tvrdí, že smartfón zvládne bez problémov aj slanú vodu, no osobne som nestihol ísť k moru to otestovať, takže neviem potvrdiť.

Smartfón po vytiahnutí z vody nie je problém ovládať, keďže podporuje funkciu ovládania aj v prípade, keď je displej mokrý.

CAT S60 43

Vodotesné alebo vode-odolné smartfóny majú častokrát problémy s fungovaním reproduktora v prvých minútach po vytiahnutí z vody. Cat S60 má však odpoveď aj na tento problém a to zabudovaný sušič reproduktora.

Jednoducho si nastavíte cyklus sušenia (2min/6min/10min) a už sa len prizeráte ako sa vám Cat S60 suší pomocou vysokofrekvenčného vibrovania – naozaj šikovná vecička.

CAT S60_predstavenie_41

Z ďalších funkcií, poteší MaxxAudio od Waves, kde si nastavíte mód zvuku podľa želania. Stavbári si napríklad môžu predvoliť mód „Stavebníctvo“, ktorý vám všetky zvuky výrazne zvýši.

CAT S6018

Ďalšou šikovnou funkciou je aplikácia Hike, ktorá vám okrem počasia ukazuje barometer, výškomer, súradnice na mape, kompas a dokonca SOS signalizáciu pomocou svetla.  Ideálne do prírody a na turistiku. Nie sú to síce žiadne nové funkcie, no v rámci jednej aplikácie spolu fungujú veľmi efektívne.

CAT S6019

Z vnútorností nájdete v Cat S60 32 GB úložisko, 3 GB RAM a 3 800 mAh batériu. Práve výdrž batérie vás zaručene poteší, keďže vám telefón vydrží dlhšie než jeden deň a keď sa posnažíte, tak pokojne aj tri. Benchmark AnTuTu udelil smartfónu skóre 44 750

CAT S60 10

Cat S60 disponuje 13 Mpx fotoaparátom a 5 Mpx webkamerou, ktorých kvality sú priemerné. Cat nerobí zlé fotky, ale tí, čo sú zvyknutí na dnešný štandard v podobe Samsungu alebo iPhone, budú sklamaní, hlavne keď sa cena Catu výrazne približuje k týmto vlajkovým lodiam. Fotoaparát však nie je dôvod, prečo si tento smartfón kúpite.

CAT S608 noresize

Pozrite siCat S60 milujú záchranné zložky i stavbári. Vďaka termokamere

Vo vnútri nájdete stabilný Android 6.0 a všetky s ním spojené funkcie a aplikácie. Android je rýchly a pohodlný. V telefóne nájdete aj niekoľko predinštalovaných a aj zbytočných aplikácii, no vymazať ich nie je problém.

Trochu prekvapili dve ikony týkajúce sa Cat telefónov a podpory, no ide len o obyčajné odkazy na oficiálne stránky Cat, čo je určite škoda, keďže aplikácia technickej podpory by potešila. Poďme však k tomu hlavnému, prečo sa tento smartfón bude predávať a to FLIR termokamera.

Zabudovaná FLIR termokamera je technológia, na ktorú všetci čakali, keďže druhé prvenstvo patrí Catu za to, že má túto možnosť, čím sa stáva prvým smartfónom na svete s termo-videním.

CAT S60 36

Samotné spustenie trvá niekoľko sekúnd, no výsledok stojí za to. Termokamera je naozaj inováciou, ktorú budete s radosťou používať. Môžete ju používať na skontrolovanie rozloženia tepla v dome, na radiátory a dokonca aj v tme, kde budete pekne vidieť všetky teplejšie objekty vrátane ľudí a zvierat.

CAT S602

Na výber máte niekoľko módov snímania, mňa však najviac zaujal klasický „železo“ mód a potom zaujímavý „horúci do biela“ mód, ktorého alternatívu napríklad využívajú aj vojaci miesto nočného videnia.

CAT S605

S termokamerou môžete okrem fotenia robiť aj videá, či dokonca panoramatické fotky. Super funkciou sú tiež mieridlá, pomocou ktorých si môžete presne určiť, kde chcete zmerať teplotu.

CAT S6016

FLIR kamera však má aj niekoľko múch a najväčšou z nich je oneskorenie a pomalé snímanie priestoru. Druhou nevýhodou je skreslenie teplôt. Keďže kamera vám ukazuje vždy dva údaje – koľko má teplý objekt a koľko má okolité prostredie, pri snímaní môžete vidieť značné odchýlky aj niekoľko stupňov.

Tiež by potešili nejaké ďalšie možnosti využitia druhej kamery, napríklad na presné meranie teploty u ľudí.

CAT S60 34

Záverom hodnotím Cat S60 ako veľmi inovatívny smartfón, ako po stránke funkcií, tak aj dizajnu. Výsledná cena 649 euro  by mohla byť ešte aspoň o stovku nižšia, no na druhej strane je navýšená aj prítomnosťou termokamery.

Telefón je vhodný pre bezpečnostné zložky , stavbárov, či manuálne pracujúcich ľudí. V podstate by som ho ale odporučil každému, komu zvykne príležitostne padnúť telefón a priznajme si, stáva sa nám to všetkým. Má v sebe ešte niekoľko múch a samotná termokamera nie je dokonalá, no ako inovatívny doplnok sa nestratí.

CAT S60_predstavenie_34

Cat ma však najviac zaujal svojim drsným extravagantným dizajnom a veľkou výdržou batérie, čo je dôvodom, prečo by som si ho bol ochotný aj kúpiť a vymaniť sa tak zo stereotypu iPhonov.

TECHBOX tip redakcie

Cat S60

Cena 649,99 €
Veľkosť
73.4 x 147.9 x 12.9 mm, 223 g
Displej
4.7” HD TFT, (720 x 1 280 px, 312 PPI), Gorilla Glass 4
Fotoaparát
13 Mpx, AF, Full HD (30 fps), dual LED blesk, FLIR termokamera, 5 Mpx HD webkamera
Hardvér
Snapdragon 617 (4x 1,2 GHz Cortex-A53 + 4x 1,5 GHz Cortex-A53), Adreno 405, 3 GB RAM, 32 GB interná pamäť, LTE, Wi-Fi n, Bluetooth 4.1, NFC, microUSB, Nano Dual-SIM, microSDXC (do 200 GB), GPS/GLONASS/Beidou, barometer, výškomer, 3 800 mAh Li-Ion, IP68 (voda- do 5 m/60 min.), MIL-810G (-25°C - 55°C, pád-1,8 m)
Softvér
Android 6.0, Rádio, Maxx Audio od Waves, FLIR termokamera
Cena
649,99 €

Komentáre k článku