Reklama

Xiaomi Mi 4i: Vynikajúci aj s kompromismi

Marek Šimunek
83 %
Aj vy hľadáte Dual SIM smartfón s dobrou cenou, vynikajúcim spracovaním a slušnými parametrami? Ak ste navyše nenároční na úložný priestor, máme pre vás jeden tip. V redakcii sa nám totiž objavila novinka v podobe Xiaomi Mi4i.

Výhody

  • vynikajúca konštrukcia
  • materiály vďaka ktorým sa nešmýka
  • výborný Full HD displej

Nevýhody

  • obmedzené LTE
  • len 16 GB verzia bez možnosti rozšírenia pamäte

Xiaomi Mi4i

Ak ste už niekedy vlastnili produkt spoločnosti Xiaomi, pravdepodobne vás ani balenie tejto novinky ničím neprekvapí. Štandardná krabička, ktorá má navyše rovnaké rozmery, ako v prípade drahšieho modelu Mi 4, obsahuje len to najzákladnejšie. Slúchadlá budete musieť použiť svoje.

Xiaomi Mi4i

Dokonalé spracovanie je samozrejmosťou

Aj napriek tomu, že model Mi4i vychádza z drahšieho Xiaomi Mi 4, je jasné, že nižšia cena sa niekde prejaviť musela. Mi 4i nemá prémiové materiály, ale musím uznať, že aj plast mu sluší viac ako dobre. Dokonca vďaka plastovému zadnému krytu som mal v prípade tohto modelu väčšiu istotu úchopu, ako pri Mi 4.

Xiaomi Mi4i

Potešením je však to, že nižšia cena sa nijako negatívne neprejavila na spracovaní samotného smartfónu. To je vďaka unibody konštrukcii na vysokej úrovni a tento Číňaň by si to smelo mohol rozdať aj s modelmi výrobcov podstatne zvučnejších mien.

Xiaomi si však určite zaslúži pochvalu aj za použitie kapacitných tlačidiel pod displejom. Zbytočne neuberajú priestor displeja, navyše dĺžku ich podsvietenia si môžete nastaviť, prípadne ich podsvietenie úplne vypnúť.

Xiaomi Mi4i

Displej na jednotku

Prednej strane smartfónu dominuje displej, ktorý si rovnako zaslúži pochvalu. Podanie farieb je veľmi dobré a nie je na ňom badať ani žltý odtieň, ako tomu bolo pri Xiaomi Mi 4. Navyše, ak by vám jeho farebný tón nevyhovoval, výrobca ponúka možnosť jeho nastavenia. Výhrady nemám ani voči jeho čitateľnosti na priamom slnečnom svetle, alebo k odozve na dotyk.

Xiaomi Mi4i

Pozrite si

Xiaomi Mi 4i – Žeby nový bestseller strednej triedy?

Pri uhlopriečke 5“ je jeho Full HD rozlíšenie úplne postačujúce a písmo je veľmi dobre čitateľné. Navyše, vďaka „iba“ Full HD rozlíšeniu nemá displej tak veľký vplyv na výdrž batérie a odozvu operačného systému.

Xiaomi Mi4i

Výkonu tak akurát

Po stránke hardvéru, ktorý sa stará o pohon Mi 4i, patrí tento model skôr do strednej triedy. Oproti drahšiemu Mi 4 je práve tu vidieť kompromisy, ktoré si vyžiadala nižšia cena. Osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 jednoducho nedosahuje výkonov súčasných vlajkových lodí.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Pre väčšinu činností však bude Mi 4i viac ako dostačujúcim partnerom a problémom mu nebudú ani najnovšie herné tituly. Samotné spustenie náročných titulov je bez problémov, ale plynulosť hrania nie je vždy najlepšia. 37 310 bodov v AnTuTu nie je veľa, ale na základe skúseností musím povedať, že až na pár zaváhaní je Mi4i svižným telefónom. Občasné zaváhanie zmizlo v momente ako som v nastaveniach vypol animácie systému.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Pozrite si

Oceľový Xiaomi Mi4 s top-end parametrami začína na 239 €!

2 GB operačnej pamäte postačuje a na moje prekvapenie by som si dokázal zvyknúť aj na 16 GB integrovanej pamäte. Chýbajúci slot na microSD kartu je totiž jednou z veľkých nevýhod tohto modelu. Výrobca sa však vyhral s grafickou nadstavbou a operačným systémom samotným, takže po prvom spustení máte k dispozícii viac ako 10,5 GB priestoru. To je výrazne vyššia hodnota, ako v prípade väčšiny konkurenčných zariadení.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Vydrží, ale rekordy neláme

Xiaomi Mi 4i disponuje integrovanou batériou s kapacitou úctyhodných 3 120 mAh. Ako rekordmana vo výdrži ho označiť nemožno, ale viac ako jeden deň skutočne aktívneho používania zvládne hravo. Aj tu sa prejavuje odladenosť operačného systému. Okrem výkonného režimu máte k dispozícii aj vyvážený režim, ktorý ešte predĺži výdrž na jedno nabitie. Navyše ak patríte skôr k menej náročným používateľom hravo môžete dosiahnuť aj hranicu dvoch dní.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Nie je LTE ako LTE

Xiaomi Mi 4i prináša v oblasti dátovej konektivity aj podporu LTE a to dokonca na oboch kartách. Pri podrobnom preskúmaní však zistíte, že to nie je tak ružové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Mi4i totiž LTE podporuje, ale poradí si iba s frekvenciami 1 800 MHz a 2 600 MHz. To znamená, že LTE využijete len vo veľkých mestách kde sú tieto frekvencie používané. Na dedinách a v obciach sa totiž používajú frekvencie 800 MHz a 900 MHz, s ktorými si tento model neporadí.

Xiaomi Mi4i

Okrem toho je však Mi 4i vybavený veľmi dobre. Nechýba Bluetooth 4.1, dvojpásmový modul Wi-Fi 802.11ac, alebo GPS. Poteší aj funkcia USB OTG, takže k smartfónu môžete pripojiť aj externý USB kľúč. Bohužiaľ už sa v prípade Xiaomi Mi 4i nenašlo dostatok miesta pre NFC čip, čo je určite nevýhodou, najmä ak máte množstvo príslušenstva podporujúceho túto technológiu.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Samostatnou kapitolou je potom podpora dvoch SIM kariet. Škoda, že výrobca nepoužil duálny slot, kedy by používatelia, ktorí požadujú iba jednu SIM kartu mohli využívať pozíciu druhého slotu pre pamäťovú kartu, ale ak hľadáte smartfón, v ktorom budete mať súkromnú aj pracovnú SIM kartu, je Mi 4i veľmi dobrým kandidátom.

Správa SIM kariet je prehľadná a jednoduchá. Zvoliť si môžete to, ktorá karta bude používaná pre pripojenie k internetu, prípadne nastaviť aj to z ktorej karty sa má volať. Ak túto voľbu nenastavíte budete mať pred každým odoslaním SMS, alebo uskutočnením hovoru možnosť výberu karty.

Rovnako nechýba jednoduchá, ale prehľadná indikácia toho, na ktorú SIM kartu prichádza hovor, alebo na ktorú z dvoch kariet bola odoslaná SMS správa.

MIUI, alebo Android na nepoznanie

Grafickú nadstavbu MIUI, ktorú používajú smartfóny spoločnosti Xiaomi, pravdepodobne nie je nutné nikomu predstavovať. V prípade Mi4i sa jedná už o jej šiestu verziu, ktorá je označovaná ako MIUI V6 a je postavená na operačnom systéme Android 5.0.2.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Prostredie je samozrejme kompletne preložené do nášho jazyka, za čo môžeme vďačiť komunite MIUI. Samotné rozhranie systému ani zďaleka nepripomína bežné prostredie Android smartfónu. Xiaomi však vo svojom systéme ponúka niekoľko veľmi užitočných funkcií, ktoré budete milovať.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Za spomenutie určite stojí napríklad bohatá možnosť personalizácie, ktorá zahŕňa témy, nastavenie ikon, fontov, pozadí, ako aj zvukového prejavu. Nechýba rýchly prístup k svietidlu, kedy stačí pri zamknutom smartfóne podržať tlačidlo domov. Ak následne stlačíte tlačidlo pre zapnutie smartfónu, bude svietiť LED dióda do momentu jeho opätovného stlačenia. Šikovná funkcia, ktorú si určite veľmi rýchlo obľúbite.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi 4i ponúka aj bohaté možnosti zabezpečenia systému. Nechýba totiž firewall, alebo správca oprávnení pre jednotlivé aplikácie, ako aj antispam, alebo blacklist, či denníky prenesených dát. MIUI je skutočne vydarenou grafickou nadstavbou, ktorú môžem odporučiť. Potešením sú aj pomerne časté aktualizácie systému, ktoré prinášajú zvýšenie výkonu a častokrát aj nové možnosti a funkcie.

Xiaomi Mi4i Xiaomi Mi4i

Fotoaparát nie je najlepší, ale súčasne nie je ani sklamaním

Všeobecne sa, až na pár výnimiek ako je napríklad model Mi 4, dá povedať, že kvalitou fotoaparátov vo svojich smartfónoch patrí Xiaomi skôr k priemeru. Inak tomu nie je ani v prípade Mi 4i, ktorého fotografie vyzerajú veľmi dobre za dobrých svetelných podmienok. Akonáhle sa však zotmie, výsledky budú slabšie. Fotografie majú verné podanie farieb, ale občas som mal dojem, že boli preexponované.

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Samotné prostredie aplikácie fotoaparátu je strohé, ale okrem funkcie panoráma, Refocus, čo je možnosť vytvorenia fotografie s dodatočnou možnosťou zaostrenia, ponúka aj režim pre úpravu pleti, ktorý predstavuje vyhladenie vytvorenej fotografie.

Osobne som však okrem nočného režimu, ktorý vie veľmi dobre pomôcť pri slabom osvetlení, rád používal aj manuálny režim fotografovania. Ten ponúka možnosť manuálneho nastavenia vyváženia bielej, manuálne zaostrenie, nastavenie expozície ako aj hodnoty ISO.

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Integrovaný reproduktor síce nemá kvalitu, ktorú ponúka napríklad HTC One M9 s technológiou BoomSound, alebo nový Huawei P8, za čo ho však musím pochváliť je jeho umiestnenie. Xiaomi ho neumiestnilo do spodnej hrany, ako to robí množstvo výrobcov, ale na stred zadnej steny. Vďaka tomu sa tak rýchlo nestane, že by ste tento reproduktor zakryli.

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi4i

Xiaomi Mi 4i je veľmi dobrou alternatívou, ak hľadáte smartfón s podporou dvoch SIM kariet, kompaktným telom, vynikajúcim spracovaním, dostatočným výkonom a tiež cenou, ktorá neurobí dieru do vášho rozpočtu. Obchod Xiaomiforsale ho totiž v súčasnosti ponúka za príjemných 239 €. Problémom pre niekoho môže byť menšia integrovaná pamäť, bez možnosti jej rozšírenia, ako aj obmedzená podpora LTE frekvencií. Tiež mu môže konkurovať o niečo lepšie vybavený model rovnakého výrobcu, cena Xiaomi Mi 4 2 GB je totiž len o 20 € vyššia a takisto množstvo zariadení od spoločností ako je LG, či Lenovo, ktoré ponúkajú podobne vybavené zariadenia za porovnateľné ceny.

 Ďalšie odborné tablet na smartfón Xiaomi Mi 4i nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.