Reklama

RECENZIA Google Nexus 7 II: kráľ sedempalcov si upevňuje moc

Dominik Fúsek
97 %
Prvý tablet Google Nexus 7 od ASUSu si právom získal rešpekt. Výborná výbava a výborná cena, k tomu čistý operačný systém Android bez zásahov výrobcu, zato s garanciou rýchlych aktualizácií. Nástupcu sme očakávali dychtivo a Google nás nesklamal. Dvojka titul kráľa sedempalcov rozhodne obháji a svoju pozíciu ešte upevní. Má za tú cenu vôbec nejaké nevýhody?

Výhody

  • cena
  • displej
  • hardvér
  • rozmery

Nevýhody

  • stereo reproduktory vzadu
  • chýbajúce pamäťové karty
  • pár drobností

Nexus 7 2013

Výrobcom tabletu je opäť ASUS, takže o kvality spracovania sa netreba báť. Rozdiel oproti predchádzajúcej generácii badať už na prvý pohľad. Podstatne menší je rámik displeja na dlhšej strane, celý tablet je tenší a až o 50 gramov ľahší. Dominancia používania v polohe na šírku je teda jasná, čo podporuje väčší rámik displeja na kratších hranách. Celý tablet je malý, tenký a ľahký, pôsobí veľmi príjemným dojmom a výborne sa drží. Dizajn je jednoduchý, predná strana jednoliata v lesklom, zadná v matnom vyhotovení. Vzadu pribudol 5 Mpx fotoaparát, jeho kvalita by som však zaradil tesne pod priemer, zvlášť za iného než ideálneho svetla sú fotografie plné šumu. Video má Full HD rozlíšenie aj preostrovanie, pauzu žiaľ nie. Chýba aj LED blesk. V každom prípade, hovoríme o tablete, ktorým budete fotiť nanajvýš v prípade núdze, a na to fotoaparát Nexusu úplne stačí. Najväčšou zmenou je však prepracované, minimalistické rozhranie nastavení fotoaparátu. Mne osobne sa viac páči starý štýl, kde na mňa „vybehli“ všetky voľby naraz, ale možno je to iba otázka zvyku. A navyše, rozhranie Androidu 4.3 si všetci veľkí výrobcovia upravia podľa seba, toto je len záležitosť čistého Androidu. Novinkou je tiež možnosť fotenia 360° 3D panorámy (niečo ako vlastné Street View), čo je náročná činnosť, ale keď sa ju naučíte, stojí za to.

Nexus 7 2013


 

Späť k hardvéru. Na zadnej strane potešia stereo reproduktory dobrej kvality aj hlasitosti, žiaľ tieto ich schopnosti do značnej miery zabíja umiestnenie práve vzadu. Zhodou okolností som súčasne s Nexusom testoval smartfón HTC Desire 601 a phablet ASUS Fonepad Note FHD6, ktoré majú reproduktory vpredu, a to bol úplne iný zážitok. Navyše, reproduktory sú umiestnené úplne na krajoch a pomerne ľahko ich prekryjete. Zámok displeja aj tlačidlá hlasitosti sú v pravom rohu a podobne ako u predchodcu, mohli byť o čosi citlivejšie.

 

Nexus 7 2013

 

Veľkého zlepšenia sa dočkal displej. Podľa môjho názoru bolo úplne v poriadku aj HD rozlíšenie predchodcu, ale Google si povedal, že aspoň 300 PPI musí byť a lacný tablet bude lídrom aj v tejto oblasti. Osadil teda IPS displej s ešte o niečo vyšším rozlíšením ako je Full HD, konkrétne 1 920 x 1 200 bodov. To je viac ako má 99 % našich televízorov. Raster už teda neuvidíte ani s okom nalepeným na displeji a obraz je vždy dokonale ostrý. Praktickú výhodu vidím v možnosti vykreslenia ostrého textu aj pri veľmi malom texte (čo sa hodí napríklad pri surfovaní na webe alebo spravovaní dlhých poznámok, ale možno vás to bude ťahať bližšie k displeju, čo nie je dobré pre oči), inak podľa mňa rozlíšenie také vysoké byť nemuselo. Má totiž aj svoje nevýhody.

 

Nexus 7 2013Nexus 7 2013

 

Poďme k vnútornému hardvéru. Google zvolil štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, ktorý je výkonom niekde medzi Snapdragonom 400 a 600. Nejde teda o high-end mašinu, ale je to dobrá voľba pre zariadenie tohto typu a ceny. Test Quadrant vracal neprirodzene nízke skóre (len nejakých 4 600 b., pre zariadenia Nexus je to už známa anomália), AnTuTu a najmä 3D Mark Ice Storm Unlimited boli optimistickejšie (20 500, resp. 10 600 b.). Napriek tomu je práca s prostredím dokonale blesková. Najmä v 3DMarku sa ukázala hrubá sila grafiky Adreno 320, ktorá na rozdiel od procesora ku špičke jednoznačne patrí. Stabilita a zahrievanie platformy sú v poriadku. Z 2 GB pamäte RAM si vďaka čistému Androidu užijete vyše 1 300 MB a táto hodnota vám zostane aj po niekoľkých dňoch používania. Pozor však na úložisko. Keďže Google nepatrí k zástancom pamäťových kariet, musíte si vystačiť s 16/32 GB pamäťou bez možnosti rozšírenia. V testovanom prístroji s menšou kapacitou zostávalo používateľovi k dispozícii asi 11,5 GB.

 

Nexus 7 2013

 

Poďme k softvéru. Výhodou Nexusov je dostupnosť všetkých aktualizácií nových verzií OS Android, a to už pár dní, nanajvýš týždňov po ich vydaní. Morálna životnosť Nexusov je teda dlhšia, aj keď dnes je v tejto oblasti skôr na vine hardvér než softvér. Výhodou je tiež čistý OS Android nezaťažený nadstavbou výrobcu. Vďaka tomu je prostredie rýchlejšie a efektívnejšie. Funkcie, ktoré by vám chýbali, si môžete doinštalovať sami (na druhej strane, niektoré špecifické riešenia výrobcov sú nenahraditeľné) a nezaťažujú vás iné, ktoré nepotrebujete. Android 4.3 z pohľadu bežného používateľa revolučný nie je, napokon v čistom Androide tiež nie je veľmi čo opisovať. Zamknutá obrazovka stratila skratky (možno ale iba na tabletoch), stále sú tu dve horné lišty (ľavá informačná, pravá so skratkami). Východisková klávesnica je fajn, ale nevyužíva naplno možnosti tabletu, odporúčame ju preto nahradiť inou. Potom je tu už len spomínané nové rozhranie fotoaparátu, pokročilejšia správa kont (vrátane rodičovskej kontroly) a ďalšie zmeny sú už prakticky iba pod kapotou.

 

Nexus 7 2013

 

Čo sa týka technických nedostatkov, ocenili by sme rýchlejšie pripájanie na Wi-Fi sieť (trvá asi 20 sekúnd). Niektoré aplikácie môžu mať s čerstvou verziou Androidu mierne problémy v kompatibilite, napr. niekedy bolo treba dané tlačidlo stlačiť dvakrát. Čo sa týka kapacity batérie, to je asi jediná oblasť, v ktorej sa Nexus 7 oproti minulej generácii jemne zhoršil, klesla totiž na 3 950 mAh. Hodnoty výdrže nie sú zlé – podľa našich meraní 7,5 hodiny surfovania cez Wi-Fi alebo 6 hodín 48 minút hrania HD hry CSR Racing – ale mohlo to byť lepšie. Vzhľadom na veľkosť a ľahkosť tabletu však musíme Google a ASUS aj tak pochváliť, že našli veľmi dobrý kompromis.

 

Nexus 7 2013

 

Google Nexus 7 je v praxi taký istý ako v teórii. Veľmi príjemný rozmermi, pomerne výkonný a so superjemným displejom. Ťažko na ňom hľadať nejaké chyby. Áno, fotoaparát je slabší (na tablete to však nevadí), batéria mohla byť väčšia (stále však dosahuje dobré hodnoty) a reproduktory mali byť umiestnené vpredu, ale celkovo je Nexus 7 rozhodne najlepším 7“ tabletom prakticky bez konkurencie.

 

Produktová stránka

 

Cena 249,00 € Rozmery 200 x 114 x 8,7 mm, 290 g Displej 7“ IPS (1 920 x 1 200 px, 323 PPI), Gorilla Glass Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 (4 Krait jadrá 1,5 GHz, GPU Adreno 320, 28 nm), 2 GB RAM, 11,5 GB Flash bez možnosti rozšírenia, GPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 (32 GB verzia aj s HSPA+ a LTE), stereo reproduktory, 5 Mpx fotoaparát (AF, Full HD video, 360° panoráma), 1,2 Mpx webkamera, Li-Ion 3 950 mAh Softvér Android 4.3 (s aktualizáciou na 4.4 aj ďalšie verzie) bez úprav

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.