Reklama

Google Nexus 10: Skutočne ten najkrajší displej pod slnkom?

Marek Šimunek
83 %
Apple uvedením nového iPadu s Retina displejom posadil latku pomerne vysoko a vyzval výrobcov do nových pretekov. Tie sa už netýkajú počtu jadier procesora, alebo uhlopriečky displeja, ale hodnoty dosiahnutého rozlíšenia.

Výhody

  • vynikajúci displej s vysokým rozlíšením
  • výkonný procesor a grafická karta
  • pomer cena / výkon

Nevýhody

  • chýbajúci 3G modul
  • bez podpory microSD kariet
  • trojica ovládacích tlačidiel v strede obrazovky

Výzvu s hrdosťou prijal vyhľadávací gigant Google a nechal si Samsungom vytvoriť novú „beštiu“ v podobe Google Nexus 10, ktorý udelil iPadu poriadnu ranu a to nie len svojim displejom.

Google Nexus 10

Produkty nesúce veľké logo Google a prívlastok Nexus nie sú žiadnou novinkou. Aj napriek tomu, že do leta minulého roku sme sa s týmto označením stretávali iba pri smartfónoch, predstavením Google Nexus 7 prišla očakávaná zmena. Ten zaútočil najmä svojim pomerom cena a ponúkaný výkon. Po jeho úspešnom uvedení sa dalo očakávať, že Google nebude dlho váhať a uvedie aj jeho väčšieho súrodenca. A ako nasvedčuje predajnosť novinky a jej parametre, bol to krok správnym smerom. Nový Nexus 10 by teda mal prilákať užívateľov, ktorí by chceli tablet s veľkým displejom a vysokým rozlíšením, ale cena iPadu je pre nich buď neprekonateľnou, alebo zbytočnou prekážkou. Má však skutočne na to, aby tí z nás, ktorí doposiaľ poškuľovali po iPade zmenili svoj názor a rozhodli sa pre tento Android tablet? Ak sa vám nechce čítať až do konca, odpoviem už v úvode, že áno, Google Nexus 10 na to skutočne má. Tí trpezlivejší z vás môžu kľudne pokračovať v čítaní ďalej a dozvedia sa prečo.

Google Nexus 10

MINIMALISTICKÝ DIZAJN JE FAJN

Uvedením novinky neostal Google nič dlžný svojej povesti o tom, že takmer všetky jeho zariadenia nesú hlavný poznávací znak, ktorým je minimalistický dizajn. Ani jeden Nexus sa totižto na nič nehrá a cieľom filozofie Nexus je ponúknuť čistý Android v dizajnovo čo najčistejšom tele. Aj napriek tomu, že za výrobou nového Google tabletu tentokrát nestál ASUS, ale Samsung, zachovala si novinka príjemné prepojenie filozofie Nexus s prvkami, ktoré sme mohli vidieť v ostatných tabletoch kórejského výrobcu. Práve z neho zdedil Nexus 10 plastový pocit, ktorý zažijete okamžite po jeho uchopení. Nie nebojte sa, použité plasty sa nijako negatívne neprejavujú na spracovaní tabletu, naopak prepožičiavajú mu príjemnú váhu a teplo, o ktorom môžete v prípade hliníku iba snívať. Prednej strane jasne dominuje veľký 10“ displej, nad ktorým nájdete webkameru a pod ním našťastie notifikačnú diódu. Milujem toto riešenie. Stačí totiž letmý pohľad na tablet a hneď viem, či mám zmeškanú udalosť. Displeju sa povenujem neskôr, ale nedá mi nespomenúť vlastnosť, ktorá mi neskutočne vadila. Pri takto veľkom displeji je handrička nutnosťou. Už po niekoľkých minútach používania a písania na softvérovej klávesnici totiž máte na displeji malé daktyloskopické laboratórium. Odtlačky sú proste všade!

Google Nexus 10

Pogumovaný plast na zadnej strane Nexusu 10 budete milovať

Pri prvom pohľade si možno nevšimnete dvojicu stereo reproduktorov, ktoré sú umiestnené po stranách displeja. Za ich zamaskovanie a hlavne umiestnenie si Samsung zaslúži pochvalu. Zvuk je vďaka ich polohe vždy nasmerovaný na vás a zvuk tak nepočujete zo zadnej strany, ako v prípade množstva konkurenčných tabletov. Ostatný výrobcovia by sa mali od Nexusu 10 čo-to priučiť! Presným opakom predného šmykľavého displeju je zadná strana. Matný pogumovaný plast budí dojem ako keby bol natretý lepidlom. Vaše prsty sa nemajú šancu šmyknúť. Vďaka tejto vlastnosti bude používanie veľkého Google tabletu ešte komfortnejšie. Úplne však nechápem zmysel odnímateľného panelu okolo objektívu fotoaparátu a LED blesku na zadnej strane, pod ktorým nájdete iba sériové číslo a všetky údaje o tablete, ktoré diktujú rôzne normy. Možno sa však práve sem chystá Samsung neskôr umiestniť slot na SIM kartu, v prípade uvedenie 3G verzie tabletu. Práve 3G verzia tohto tabletu v ponuke chýba. Na minime je držaný aj počet ovládacích prvkov. Ich počet sa zastavil na čísle tri. Okrem tlačidla pre zapnutie a dvojtlačidla hlasitosti tak na tele nenájdete nič iné. Trojicu ovládacích prvkov dopĺňa už iba microUSB, microHDMI a 3,5 mm audio konektor. Na spodnej strane ešte nájdete samostatný 6-pinový konektor, ktorý možno bude v budúcnosti slúžiť pre pripojenie externých  zariadení. Veľmi rád by som videl podobnú externú klávesnicu, akú nájdete k tabletom od ASUSu.

Google Nexus 10

Pod odnímateľným plastom sa v súčasnosti okrem popiskov nič neskrýva

TEN DISPLEJ JE ÚŽASNÝ

Nový displej je hlavným lákadlom v prípade Nexusu 10, takže si zaslúži samostatnú kapitolu. Na ploche 10“ponúkne nevídané rozlíšenie 2 560 x 1 600 pixlov. Svojou jemnosťou 300 PPI teda prekonáva aj kráľa Apple iPad, ktorého Retina displej má jemnosť „iba“ 264 PPI. Apple dostal novým Nexusom 10 skutočnú ranu. Displej je jednoducho nádherný. Ak ste niekedy skúsili tablet, alebo smartfón s takto jemným displejom, budú vám všetky zariadenia s bežným rozlíšením pripadať, ako z pred desiatich rokov. Text emailov, internetových stránok, alebo kdekoľvek v menu je natoľko jemný, že nebudete cítiť potrebu ho približovať a bez akýchkoľvek problémov si ho prečítate aj bez priblíženia. Čítanie kníh, alebo prezeranie internetových stránok bude teda pravdepodobne jedna z najobľúbenejších činností na novom Nexuse 10. Displej samozrejme musí byť dostatočne chránený. O to sa postará odolné sklo GorillaGlass 2. Aj keď vám môže na prvý pohľad pripadať hrubý rámik okolo displeja ako nedotiahnutý dizajnový prvok, nie je tomu tak. Vďaka svojim rozmerom je Nexus 10 priam predurčený na používanie oboma rukami a práve tu oceníte priestor na pohodlné umiestnenie vašich rúk. Dá sa to síce aj jednou rukou, ale taký spôsob má od pohodlia ďaleko.

Google Nexus 10

Displej, ktorý uštedril iPadu tvrdú ranu

HARDVÉROVÁ MŇAMKA

Aj keď podrobný popis parametrov Nexusu 10 už asi všetci dokonale ovládate, nedá mi nespomenúť vynikajúci dvojjadrový procesor Exynos 5 Dual, ktorý tvorí svojim taktom 1,7 GHz srdce nového systému a radí sa k najlepším procesorom pre tablety súčasnosti. Procesor však nie je všetko. Výdatnú pomoc mu ponúkne grafická karta Mail T-604. Jasné toto sú iba papierové parametre, ale počas týždňa spoločného nažívania sa aj napriek mojim počiatočným obavám, že Nexus 10 nebude výkonovo schopný „ťahať“ displej s tak vysokým rozlíšením, ani raz sa nestalo, že by sa zadýchal, alebo v akejkoľvek činnosti zaváhal. Vďaka tejto kombinácií sa Nexus 10 nezľakne ani najnovších herných titulov, ktoré na úžasnom displeji vyzerajú skutočne nádherne. Ak teda hľadáte tablet aj na hry, budete s Nexusom 10 viac ako spokojní. Môžem ho výkonovo kľudne označiť za ten naj tablet, aký som v poslednej dobe testoval. Okrem výkonného procesora a grafickej karty oceníte aj 2 GB operačnej pamäte. Vďaka nej môžete aplikácie hravo minimalizovať a to bez obáv, že by ste pri ich opätovnom vyvolaní museli zbytočne dlho čakať.

Google Nexus 10

Ak by Google ponúkal nový Nexus 10 aj s 3G modulom, mohol by som ho označiť za stopercentne dátovo pripravený tablet. Jasné v dnešnej dobe už aj ten najlacnejší smartfón dokáže zdieľať svoje internetové pripojenie, asi však patrím k lenivejším a neustála aktiváciazdieľania ma zbytočne obťažuje. To ešte nehovorím o tom, že pri zdieľaní pripojenia sa samozrejme rýchlejšie vybíja batéria vo vašom smartfóne, ale aj v Nexuse 10. Možno sa 3G dočkáme neskôr. Ak však ste v pokrytí Wi-Fi siete je na toto pripojenie Nexus priamo pripravený. Rýchlemu modulu Wi-Fi s podporou štandardu b/g/n už k dokonalosti chýba iba podpora frekvencie 5 GHz. Súhrn ostatných technológií zahŕňa NFC, Bluetooth ale aj integrovaný GPS prijímač s podporou ruského systému GLONASS. Nexus 10 teda môžete využiť aj ako obriu navigáciu, ktorá vám zakryje zorné pole vo vašom aute. Na druhej strane toho na 10“ obrazovke uvidíte skutočne veľa. Ak sa pre kúpu Nexusu 10 rozhodnete, dobre si zvážte veľkosť integrovanej pamäte. Nikde na tele totiž nenájdete slot na microSD kartu, takže budete limitovaný integrovanou pamäťou, z ktorej si časť ukradne operačný systém. Napríklad mnou testovaná 32 GB verzia mala po spustení k dispozícii zhruba 26 GB voľnej pamäte. V prípade 16 GB verzie to bude ešte menej.

Tip: Screenshot môžete na Nexuse 10 vytvoriť jednoducho súčasným stlačením tlačidla pre zapnutie zariadenia a tlačidla pre nastavenie vyššej hlasitosti.

Google Nexus 10

Google Nexus 10 prichádza s najnovšou verziou operačného systému Android 4.2

VŽDY TEN NAJNOVŠÍ A ČISTÝ SYSTÉM

Tak ako u všetkých Nexus zariadení budete mať aj v prípade tejto novinky vždy istotu, že v prípade uvedenia novej verzie operačného systému budete mať aktualizáciu k dispozícii medzi prvými. Aj v tomto je čaro filozofie Nexus. Druhým čarovným momentom je čistý a dokonale vyladený systém, ktorý nie je zaťažovaný žiadnou grafickou nadstavbou. Nexus 10 v súčasnosti ponúka najnovší Android 4.2 JellyBean. Holý systém je pre mnohých príťažlivejší, ak teda hľadáte v tabletoch rôzne animované spúšťače nebude pravdepodobne rad Nexus, tým pravým pre vás. Novinka, podobne ako malý Nexus 7, prináša nové prostredie Hybrid, ktoré je kombináciou prostredia pre smartfóny s prostredím pre tablety. Práve preto v Nexuse 10 nájdete niekoľko prvkov, ktoré by ste na smartfónoch s rovnakým operačným systémom hľadali zbytočne. Prvou zmenou je „rozhádaná“ notifikačná lišta. Namiesto jednej ich tu máte rovno dve. Potiahnutím v ľavom hornom rohu sa dostanete do bežnej notifikačnej lišty, ktorá zobrazuje vaše zmeškané udalosti. Jej druhá časť sa skryla v pravom hornom rohu a nájdete v nej rýchly prístup k zmene nastavení Wi-Fi, jasu displeja, automatického otáčania, režimu lietadlo, Bluetooth, informáciu o nabití batérie a priamy prístup ku kompletným nastaveniam systému. Nechýba tu ani fotografia vášho profilu. V strede spodnej časti obrazovky nájdete rovnako rozmiestnenú trojicu tlačidiel späť, domov a posledné aplikácie. Umiestnenie týchto tlačidiel v strede nie je moc pohodlné v prípade ak tablet ovládate iba jednou rukou, ale zvyknúť sa na neho dá. Bohužiaľ sa niekam stratilo tlačidlo pre vytváranie snímok obrazovky, ktorému ste v prípade iných Android tabletov mohli priradiť vlastnú funkciu.

Google Nexus 10

Okrem zmien v notifikačnej lište prináša Nexus 10 ešte jednu podstatnú novinku. Tou je podpora viacerých užívateľských kont. Jeden tablet tak môžu používať samostatne viacerí užívatelia. Toto je vlastnosť, na ktorú som čakal už dlho. Manželke doma nastavíte vlastný profil, prihlásite jej Google konto a ona môže používať tablet bez toho, aby zasahovala do vašich nastavení, emailov, alebo inštalovaných aplikácií. Užívateľské kontá sú rovnako samostatné, ako to poznáte z počítačov. Prepínanie medzi kontami je navyše neskutočne jednoduché. Postačí na zamknutej obrazovke tabletu zvoliť, ktoré konto chcete práve vtedy používať. Samozrejme si môžete svoje konto zabezpečiť kódom, alebo gestom, tak ako v prípade smartfónov s operačným systémom Android. Medzi kozmetické zmeny v systéme patrí nový šetrič obrazovky, ktorý zobrazuje hodiny, farby, alebo fotky v prípade ak je Nexus 10 na nabíjačke, alebo vložený v dokovacej stanici. Facelift sa dotkol aj aplikácie hodiny, ktoré majú novú grafiku z Nexusu 4. Bohužiaľ budia dojem iba roztiahnutej verzie pre smartfóny. Poslednou zmenou je nová klávesnica s nápadom, ktorý predstavila klávesnica Swype. Text teda môžete zadávať aj pomocou gest. Bohužiaľ testovaná vzorka mi akosi odmietala fungovať. Jediným problémom Android tabletov je pretrvávajúci nedostatok aplikácií, ktoré sú plnohodnotne schopné využívať plochu displeja. Väčšina dostupných aplikácií totiž predstavuje iba roztiahnutú verziu pre smartfóny. Vývojári by sa mali teda snažiť o niečo viac. Je škoda nevyužívať efektívnejšie tak veľkú plochu displeja.

Google Nexus 10

Tip: Ak chcete plnohodnotnú slovenskú klávesnicu aj s písmenami s diakritikou odporúčam siahnuť po aplikácii Smart KeyboardPro.

MULTIMEDIÁLNY KRÁĽ

Už samotný displej s vysokým rozlíšením predurčuje Nexus 10 nielen na hranie hier, ale aj na sledovanie filmov. Ak k tomu ešte prirátate vynikajúce stereo reproduktory namierené priamo na vás a 9 000 mAh batériu, ktorú máte problém vyšťaviť za jeden deň, máte geniálne zariadenie pre sledovanie filmov na dlhých cestách. Ak by ste však patrili k „masochistom“, ktorí sú schopní fotografovať pomocou 10“ tabletu, Nexus 10 vás nesklame ani v tomto smere. Zadný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 5 Mpx a LED blesk. Užívateľské prostredie fotoaparátu je rovnaké ako v prípade Nexusu 4. Jednotlivé nastavenia teda máte rýchlo dostupné po podržaní prstu na displeji. Ak vám tento systém nevyhovuje, môžete nastavenia vyvolať aj stlačením ikony kruhu v pravej strane displeja. Okrem bežnej fotografie zvládne fotoaparát Nexusu 10 aj panorámu a nový režim fotografie nazvaný PhotoSphere. Tento režim ponúka unikátnu možnosť spojenia viacerých fotografií do jednej. Získate tak fotografiu podobnú Google StreetView a môžete ju priamo publikovať na Google+, ktorý tieto fotografie podporuje.

Google Nexus 10

Efektné 3D zobrazenie v hudobnom prehrávači

Samozrejme nechýba ani možnosť natáčania Full HD videa, ale úprimne som na Nexuse 10 video radšej pozeral, ako natáčal. Ak sa však rozhodne nejaké to video pomocou Nexusunatočiť, istotne vás poteší jednoduchý editor videí, ktorý nájdete v systéme. Vaše videá tak rýchlo poskladáte, pridáte fotky, hudbu a vďaka microHDMI portu máte okamžite k dispozícii jednoduchý prezentačný nástroj. O prehrávanie hudby sa stará aplikácia Google Music, v ktorej môžete mať zosynchronizovaný váš zakúpený obsah, alebo si jednoducho v režime MassStorage do tabletu nahrať vlastné albumy. Aplikácia sama rozozná jednotlivé albumy, interpretov a playlisty. Jednotlivé položky sa zobrazia v elegantnom 3D páse albumov. Pri prehrávaní máte k dispozícii obrázok albumu, ktorý zaberie viac ako polovicu displeja, spolu s ovládacími prvkami a samozrejme zoznamom skladieb v danom albume. Opätovne musím vyzdvihnúť vynikajúco riešené stereo reproduktory, ktorých zvuk síce postráda basy, ale inak je krásne čistý.

Google Nexus 10

Čo povedať na záver? Nexus 10 ma jednoducho dostal a slová o tom, že uštedril iPadu svojím displejom veľkú ranu sú na mieste. Práve displej s nádherným rozlíšením, výkonný hardvér a samozrejme čistý Android sú hlavnými devízami nového Nexusu 10. Ak vám teda nebude chýbať 3G pripojenie, možnosť rozšírenia pamäte, alebo málo aplikácií optimalizovaných na veľký displej je Nexus 10 vynikajúcim tabletom, ktorý za pomerne málo peňazí ponúkne viac ako dostatok muziky.

 

Cena: 499,00 € Rozmery: 263,9 x 177,6 x 8,9 mm, 603 g,  Displej: 10“ Super PLS TFT LCD (2 560 x 1 600 pixlov), CorningGorillaGlass2 Hardvér: Exynos 5 Cortex-A15 (2 jadrový, 1,7 GHz), GPU Mali-T604, 2 GBRAM, 32 GB pamäte, Bluetooth 3.0, Wi-Fi b/g/n, DLNA, GPS + GLONASS, 5 Mpx fotoaparát, AF, LED blesk, Video (1 280 x 1 080 pixlov), 1,9 Mpx webkamera, akcelerometer, gyroskop, kompas, barometer, microUSB, microHDMI, Li-Pon9000 mAh,  Softvér: OS Android 4.2, video prehrávač a editor, editor dokumentov, správca úloh, YouTube, Google Maps, Gmail, Google Talk, Picasa, prediktívny text (Swype), HTML5

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.