Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Raspberry Pi 3 - nový mikropočítač má už 64-bit procesor

Raspberry Pi 3 - nový mikropočítač má už 64-bit procesor
Zdroj | RaspberryPi.org
Števo Porubský
Raspberry Pi 3 - nový mikropočítač má už 64-bit procesor
Zdroj | RaspberryPi.org
Zdroj | RaspberryPi.org

Miniatúrny počítač Raspberry Pi sa objavil presne pred 4 rokmi. Odvtedy prišiel na trh aj nový model Pi 2 a dnes prichádza horúca novinka nielen pre geekov a najskúsenejších IT používateľov. Raspberry Pi 3 má konečne 64-bitový procesor.

Pozrite si

Poco – superpočítač, ktorý vraj budete chcieť mať vo vrecku

Mikropočítače Raspberry Pi si našli za 4-ročnú existenciu neskutočné množstvo využití. Nájdete ich v najrôznejších produktoch sériovej, ale hlavne vlastnej výroby. Nový Raspberry Pi 3 poteší asi všetkých tvorcov, pričom mu stále patrí titul najlacnejšieho počítača, hoci ho ťažko porovnávať s klasickými počítačmi, ktoré máte možno na stole.

Zásadnou novinkou je 64-bitový procesor so štvoricou jadier ARM Cortex-A53 taktovaných na 1,2 GHz. Ten má byť o 50-60% výkonnejší, ako predchodca. Procesoru sekunduje opäť len 1 GB pamäť RAM, grafiku má na starosti 400 MHz VideoCore IV čip.

Okrem toho pribudla novinka v podobe bezdrôtových modulov. Priamo v Pi 3 tak nájdete Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.1 moduly.

Majiteľov staršieho modelu Pi 2 poteší fakt, že všetky porty sú na pôvodnom mieste. Nezmenili sa ani rozmery, takže si môžu jednoducho a pohodlne upgradovať súčasný Pi 2 za nový model Pi 3.

Okrem toho Raspberry prinesie aj nový 5V/2,5 A zdroj, takže k novému Pi 3 bude možné pripojiť energeticky náročnejšie zariadenia alebo viac klasických zariadení.

Cena nového Raspberry Pi 3 opäť ostáva veľmi ľudová, a to 35 dolárov, resp. 26 libier. Cenu v eurách výrobca nezverejnil, bude však podobná tej v dolároch.