Reklama

Radi využívate internet? 37 % svetovej populácie ho nikdy nepoužilo

Zdroj | Compare Fibre
Michal Sobek
Zdroj | Compare Fibre
Zdroj | Compare Fibre

Internet je skvelá vymoženosť, na základe ktorej na nám otvára nespočet možností a informácií, ktoré by sme inak vedeli získať len ťažko. Sme vďaka nemú stále „v obraze“ diania vo svete a mnoho z nás si bez neho nevie predstaviť život.

Pozrite si

Mobilonline Live Store štartuje už dnes, získate Watch4 s výraznou zľavou?

Nie každý má takéto šťastie a podľa novej správy Medzinárodnej telekomunikačnej únie OSN 37 % svetovej populácie nikdy nepoužilo internet, pričom väčšina žije v rozvojových krajinách. Konkrétne je to 2,9 miliardy ľudí.

Správa ďalej ukazuje, že počet ľudí využívajúcich internet vzrástol zo 4,1 miliardy v roku 2019 na 4,9 miliardy v tomto roku.

Nárast je spôsobený aj celosvetovou pandémiou vírusu COVID-19 a s tým spojené zriadenie home officov, dištančné vyučovanie na školách, nárast využívania online obchodov a služieb.

Pozrite si

Megasúboj 5 robotických vysávačov s mopom do 400 €! Ktorý je ten najlepší?

Správa uvádza, že v roku 2020 vzrástol počet globálnych používateľov o 10 %, čo je najväčší ročný nárast za posledné desaťročie.

To je ale len jedna strana karty. 96 % ľudí, ktorí sa nemôžu pripojiť na internet pochádza z chudobnejších rozvojových krajín. V mestách má prístup k internetu približne 76 %, zatiaľ čo na dedinách je to len 39 %.

Pri percentách zostávame. Prístup na internet je viac orientovaný na mužov, ktorí ho celosvetovo používajú v počte 62 %. V najmenej rozvinutých krajinách sa to ale obrátilo. Na internet sa pripojilo 31 % mužov a 57 % žien.

Veľké technologické spoločnosti ako Google, Facebook alebo Amazon súperia o to, kto ako prvý poskytne zvyšným takmer trom miliardám prístup na internet.

Zdroj | Pixabay

Investujú miliardy na vybudovanie podmorskej internetovej infraštruktúry, aby mohli zvýšiť rýchlosť a umožniť lepší prístup k internetu. Len Google má necelých 17 000 kilometrov podmorských káblov.

Spoločnosť Meta (Facebook) plánuje spojiť podmorským káblom Severnú Ameriku a Európu, pričom by maximálna rýchlosť internetu mala dosahovať 500 terabitov za sekundu.

Spoločnosti so satelitným internetom medzitým dúfajú, že budú schopné poskytnúť konektivitu ľudom vo vidieckych oblastiach, ktoré nie sú vhodné na používanie tradičných káblov.

Zdroj | Tim Bennett

Americký SpaceX drží prvenstvo so svojimi viac ako 1 800 vypustenými satelitmi Starlink. Konkurencia zo strany Amazonu a ich projektu Kuiper zatiaľ do vesmíru nevypustila ani jeden satelit.

Pozrite si

Amazon chystá vesmírny internet – Project Kuiper konkurenciou pre Starlink?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.