Reklama

Prvým bilionárom bude Elon Musk. Čo si za ne môže kúpiť?

Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Richard Pliešovský
Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Zdroj | Steve Nesius/Reuters

Hovorí sa, že kto je chudobný má problém. No ešte väčší problém majú bohatí, ktorí sa musia starať o svoj majetok. Vlastníctvo totiž zaväzuje. Nech je to už akokoľvek, je jasné, že boháči sa určite nechcú svojich majetkov vzdať.

Elon Musk, známy to vizionár, šéf Tesly, zakladateľ SpaceX a majiteľ mnohých čudných nápadov sa zrejme stane prvým dolárovým bilionárom. Ide o sumu, ktorá začína na 1 000 000 000 000, čo znamená jednotka a dvanásť núl. Alebo ak chcete inak, je to zhruba 40 štátnych rozpočtov Slovenska (ak rátame kurz dolár/euro jedna k jednej). Vláda na tento rok schválila štátny rozpočet vo výške 25,4 miliardy eur.

Muskovo čisté imanie (net worth) podľa Forbesu v rebríčku Real Time Billionaires presahuje 260 miliárd dolárov, čo je takmer o 70 miliárd viac ako má Jeff Bezos. Ten má zhruba okolo 190 miliárd dolárov. Musk za posledných pár rokov raketovo zbohatol, najmä vďaka väčšinovému vlastníctvu Tesly, ktorej hodnota sa od roku 2020 podstatne zvýšila. Úspechy SpaceX tiež pomohli Muskovi vyletieť nahor v rebríčeku a je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti mu bude vesmírna spoločnosť generovať ešte viac príjmov, ako Tesla a stane sa tak prvým biliónárom na svete.

Pozrite si

Elon Musk avizuje predstavenie 3. časti jeho „majstrovského plánu“

Samozrejme, to že je niekto milionár, miliardár a najnovšie aj bilionár neznamená, že tieto peniaze sú voľne dostupné na účte niekde v Slovenskej sporiteľni. Solventní ľudia majú svoje imanie rozložené do rôznych investícií a v hotovosti majú len nutné minimum. Peniaze v banke totiž nezarábajú, čistá hodnota majetku kolíše a preto sa jeden rok môže stať najbohatším človekom na svete jedna osoba a na druhý rok iná, bez toho, aby výrazne viac zarobila. To je aj prípad riaditeľa Amazonu, Jeffa Bezosa. Ten bol donedávna najbohatším mužom planéty, pokým ho Elon Musk minulý rok nepredbehol.

Čo však s toľkými peniazmi? Koľko jácht treba takému boháčovi? Koľko luxusných automobilov potrebuje vlastniť, aby si povedal „dosť“?

Pozreli sme si ceny tých najšpičkovejších hračiek pre dospelých, luxusných automobilov. Bugatti La Voiture Noire sa predáva za 19 miliónov dolárov. Za bilión ich teda môže mať Musk 62 500!

Zdroj | Bugatti

Rolls-Royce Sweptail sa predáva za 12,9 milióna dolárov. Za bilión ich dostane 77 519! Mercedes Benz Maybach Exelero nestají ani desať miliónov, predáva sa za 8 miliónov dolárov a ak ich chcete kúpiť za bilión, budete si musieť nájsť garáž, do ktorej sa zmestí 125 000 modelov. Uff, je to problém, čo poviete?

Skúsme sa teda pozrieť, ako utratiť bilión na jachty. Najdrahšia jachta na svete sa volá History Supreme. Jej hodnota je 4,8 miliardy dolárov. Pritom nie je vôbec veľká, má len 30 metrov. Je však postavená zo vzácnych kovov. Na lodi je viac ako 100 kg zlata a platiny. Zvonku je obalená tenkou zlatou fóliou, má stenu z kameňa z meteoritu a v interiéroch sa použilo viac než 500 diamantov. Za bilión môže mať Elon Musk takýchto jách 222.

Zdroj | Giovanni De Sandre

Druhou najdrahšou jachtou na svete je Eclipse. Jej cena sa odhaduje na 1,5 miliardy. Jej vlastníkom je známy oligarcha Roman Abramovič. Obsluhuje ju 70-členná posádka a dokáže pohostiť 24 hostí. Za bilión ich môžete mať „okrúhlych“ 666.

Tretia najdrahšia jachta na svete je ocenená na miliardu. Admiral X Force 145 má 140 metrov, nájdete tam dekorácie z mramoru, či port pre helikoptéru. Za bilión si ich môžete teoreticky kúpiť tisíc.

Mohol by si Musk kúpiť Apple? Tak na túto spoločnosť nebude mať ani vtedy, ak bude bilionárom. Hodnota Apple sa šplhá k 3 biliónom dolárov.

Pozrite si

Alternatíva TikToku zavádza v Číne časový limit pre detských používateľov

Elon Musk bude zrejme prvým bilionárom, ale nebude jediným. Portál Teslarati predpokladá, že Zhang Yiming, zakladateľ TikToku, dosiahne do roku 2026 čisté imanie vo výške 1 bilióna dolárov. Vtedy bude mať 42 rokov, čím sa stane najmladším bilionárom. Jeff Bezos dosiahne túto hranicu zrejme až v roku 2030.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.