Spoločnosť ByteDance predstavila v Číne alternatívu pre aplikáciu TikTok, ktorá limituje denné používanie pre mládež. Na rozdiel od ostatných sociálnych sietí, ktoré sa snažia udržať pozornosť po čo najdlhšiu dobu, aplikácia Xiao Qu Xing chce bojovať proti závislosti detí na internetových aplikáciách.
V samotnej aplikácii budú mať deti a mládež možnosť videá sledovať a lajkovať, no nie vytvárať. Rodičia detí, ktoré aplikáciu používajú, môžu zároveň nastaviť denný limit pre používanie na maximum 40 minút denne, informoval portál Bloomberg.
Spoločnosť ByteDance stojí tiež za aplikáciou Douyin, ktorá je čínskou verziou TikToku a v ktorej sú zavedené nové pravidlá pre deti do 14 rokov. Tzv. režim pre mladých aj v tejto appke obmedzí denný limit na 40 minút.
Obe aplikácie zároveň ponúknu viac obsahu zameraného na vzdelávanie, umenie, vedu či históriu.
V samotnej Číne sa v súčasnosti presadzuje politika obmedzovania času stráveného za obrazovkou. Príkladom je aj nedávno prijatá regulácia, ktorá umožňuje čínskym deťom hrať maximálne tri hodiny týždenne videohry. Niektoré aplikácie sociálnych sietí tiež pracujú s obmedzením používania počas noci. Cieľom je, aby deti nepoužívali aplikáciu v čase, kedy by mali spať.
„Tínedžeri sú budúcnosťou našej vlasti. Ochrana fyzického a duševného zdravia mladistvých súvisí so životnými záujmami ľudí a kultiváciou mladšej generácie v ére národného omladzovania“, uviedol pre agentúru Xinhua hovorca NPPA k obmedzovaniu času na videohry.