Reklama

Prvý smartfón pod stromček? Takto ho deťom nastavíte aj s vašim dohľadom

Zdroj | Bing
Stanislav Vinc
Zdroj | Bing
Zdroj | Bing

Mobil, telefón, smartfón… Nech už sa jedná o ktorékoľvek synonymum, veríme, že jedno z nich sa určite objavilo na nejednom zozname prianí mnohých detí pod tohtoročný stromček. Ak sa vašim deťom toto želanie splnilo, okrem aktivácie ich vlastnej SIM karty a nasadenia obalu by ste nemali zabudnúť ani na možnosť nastavenia rodičovskej kontroly. To v budúcnosti určite oceníte.

Zatiaľ čo vaše deti sa budú zrejme tešiť najmä na vlastný prístup k rôznym sociálnym médiám a hrám, vám sa môžu rôzne nástroje rodičovskej kontroly hodiť na to, aby ste vedeli v dnešnej zložitej dobe o niečo lepšie dohliadnuť na ich bezpečnosť v online i reálnom svete.

Dostali sme…

Obsah pokračuje pod reklamou

Či už si vaše deti pod stromčekom rozbalili Android smartfón alebo iPhone, v prípade oboch platforiem máte možnosť vytvoriť im ich vlastné detské kontá, nad ktorými budete mať vy ako rodič kontrolu prostredníctvom špeciálnych aplikácií pre váš smartfón. Ukážeme vám, ako na to.

Nový Android pod stromčekom

Operačný systém Android a jeho obchod s aplikáciami Google Play ponúka desiatky rôznych aplikácií na rodičovskú správu detských účtov, resp. smartfónov. Takáto funkcionalita je však už v základe zabudovaná do každého Android smartfónu, či už ide o Motorolu, Samsung, Xiaomi alebo ktorúkoľvek inú značku. Prvé kroky vás v skutočnosti ale čakajú vo vašom rodičovskom smartfóne.

Základom rodičovskej kontroly v prípade Android smartfónov v rukách detí, je aplikácia Family Link priamo od spoločnosti Google. Tejto aplikácii sme sa podrobne venovali už v závere leta, kedy sme si na vlastnej koži vyskúšali, že jej nastavenie a používanie je skutočne hračka. Aplikácia vás po prvom zapnutí prevedie celým nastavením v slovenskom jazyku. Všetko to začína pri vytvorení vlastného Google účtu pre vaše dieťa, ak ešte svoj účet nemá.

Dieťaťu vytvoríte účet vo vašom smartfóne, potrebovať k tomu budete iba váš vlastný Google účet, teda ten istý účet, ktorý už možno používate v službách Gmail, YouTube či Fotky Google. Vytvorenie detského účtu trvá iba pár minút. Keď ho budete mať vytvorený, obratom ho môžete použiť na prihlásenie ako hlavný účet na novom smartfóne vášho dieťaťa.

V rodičovskej aplikácii Family Link následne dieťaťu budete môcť aj na diaľku nastavovať časové limity pre používanie smartfónu a jednotlivých aplikácií, obmedziť im prístup ku špecifickému obsahu a nastaviť im ochranu ich súkromia. Veľmi dôležitá pre vás určite bude aj karta Poloha, ktorá vám ukáže, kde sa aktuálne nachádza vaše dieťa, resp. jeho smartfón. Nastaviť si môžete aj notifikácie, aby ste presne vedeli, kedy napr. vaše dieťa odišlo zo školy a dorazilo domov.

Skvelé je, že aplikácia Family Link je dostupná bezplatne nielen pre Android, ale aj iOS. Ako rodičia tak sami nemusíte mať Android smartfón, kontrolu nad smartfónom vášho dieťaťa budete mať aj z iPhonu či iPadu, no v prípade potreby k niektorým funkciám budete mať bez problémov prístup aj prostredníctvom prehliadača, stačí navštíviť stránku familylink.google.com a prihlásiť sa do nej s vašim rodičovským Google účtom.

Stiahnite si aplikáciu Family Link

Nový iPhone pod stromčekom

Ak máte iPhone a vaše dieťa už po týchto Vianociach tiež, postup je pomerne priamočiary. Na vašom iPhone najprv postačí zamieriť do Nastavení, klepnúť hneď na prvú položku pod vašim menom s názvom Rodina a následne na ikonu pridania nového člena v pravom hornom rohu.

Na novej obrazovke uvidíte možnosť Pozvať ďalšie osoby a Vytvoriť detský účet. V tomto prípade si zvoľte druhú uvedenú možnosť, na čo vás následne iPhone prevedie procesom nastavenia nového účtu Apple ID pre vaše dieťa mladšie ako 16 rokov. Vyplniť je potrebné meno, priezvisko a dátum narodenia, ktoré je potrebné vyplniť správne, tento údaj sa už totiž nedá neskôr zmeniť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Detský účet môžete obratom použiť v úvodných nastaveniach ich nového zariadenia. Ak ste tento krok preskočili, dieťa môžete do jeho vlastného účtu prihlásiť aj dodatočne. Stačí si otvoriť Nastavenia na zariadení dieťaťa, klepnúť na Prihláste sa na iPhone a do účtu dieťa prihlásiť pomocou funkcie „iPhone alebo iPad v blízkosti“, prípadne manuálnym zadaním jeho e-mailovej adresy alebo telefónneho čísla a hesla.

Rodičovská kontrola na iPhone vám umožní dieťaťu nastaviť funkciu Čas pred obrazovkou, ktorou môžete korigovať čas, ktorý môže stráviť používaním svojho nového darčeka. Strážiť tiež môžete jeho komunikáciu s určitými kontaktmi a ochrániť ho pred citlivým alebo nevhodným obsahom.

Samostatne v aplikácii Nájsť môžete taktiež vidieť aktuálnu polohu vášho dieťaťa s možnosťou nastaviť si upozornenie, ak dieťa opustí alebo dorazí na určité miesto. Deti zas ocenia možnosť zdieľania nákupov, ktoré využijete pri zdieľaní rodinných predplatných (napr. v Apple Music) alebo pri nákupoch nových aplikácií a hier, ku ktorým budú mať prístup všetci členovia (Apple) rodiny.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.