Reklama

Prvá jazda s výnimočným SUV coupé Renault Rafale [video]

Roman Calík

SUV coupé sú aktuálne trendom a neuniklo to ani francúzskemu Renaultu, ktorý práve svoju vlajkovú loď postavil s touto siluetou.

Novinka nadväzuje na úspechy v leteckom priemysle práve s lietadlom Caudron-Renault Rafale, podarilo sa oživiť odkaz na francúzsku odvahu a špičkové technológie? Pozrite si naše nové video.

Mali sme jedinečnú možnosť prvej jazdy s novinkou v horúcej španielskej Seville a jej okolí. Vonku bolo minimálne 33-stupňov a tak natáčanie nebolo jednoduché, avšak nový Renault Rafale nás nadchol už od prvého nasadnutia na letisku a klíma našťastie fungovala na výbornú.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jazdili sme verziu Renault Rafale E-Tech Full hybrid 200k, teda tú cenovo dostupnejšiu. Už na prvý pohľad nás zaujala mohutnosť nového SUV coupé, má totiž až 4,71 metra! Mimochodom viac ako elektrický konkurent Škoda Enyaq Coupé. Rázvor je 2,74 metra, takže vo vnútri sa tešte rovnako na dostatok miesta a kufor? Ten má objem 627 litrov! Mimochodom na fotografii nižšie vidíte Rafale v matnej modrej a vo verzii E-Tech Plug-in hybrid 300k, teda s výkonom 300 koní a možným dojazdom v elektrickom režime na úrovni cca. 100 kilometrov. Atraktívny tu bude pohon 4×4 a práve 22 kWh batéria. Táto verzia však na náš trh príde neskôr.

Renault Rafale je dizajnovo najkrajším Renaultom, to mu treba uznať. Len aby ste si ho nepomýlili s inou značkou, rukopis nového šéfdizajnéra je tu totiž vidieť viac ako je možno žiadúce. Novinke treba uznať športové línie, dotiahnuté detaily a najmä prepracovanú prednú masku tvorenú desiatkami malých lôg Renault kombinujúcich lesklú čiernu farbu a farbu karosérie. Toto si pozrite vo videu, nech vidíte, o čom hovoríme, efekt je to naozaj vydarený.

Pozrite si

Poznáme ceny novej vlajkovej lode Renaultu. Budete si ju môcť dovoliť?

Tešiť sa môžete aj na špičkové Matrix LED Vision svetlá, efektnú grafiku zadných LED svetiel a výbavu Esprit Alpine, ktorá aj novinke dodáva ten pravý športový charakter, čo sa týka vizuálnej stránky exteriéru aj interiéru.

Treba uznať, že z jazdných vlastností nového Renault Rafale sme boli nadšení. Interiér je ukážkovo odhlučnený, a to aj pri najvyšších možných rýchlostiach. Dlho sme nesedeli v takto skvelo spracovanom aute. Spotreba počas prvej jazdy však neoslnila, bola výrazne vyššia, ako by ste očakávali. Schválne ju neprezradíme, pozrite si naše video pozorne.

Ak sa vám bude zdať, že interiér ste už niekde videli, tak vedzte, že tu neprichádza nič nové. Austral ním začal, počkračoval Scenic a teraz s ním prichádza aj Rafale. Za nás však interiér patrí doslova do prémiovej triedy, oceníte kvalitu materiálov, spracovanie, nápadité prvky ovládania a najmä špičkový systém Open Rlink tvorený 12,3-palcovým displejom pred vodičom či 12-palcovým dotykovým vertikálnym displejom multimediálneho systému.

A treba povedať na rovinu, tu sme my v TECHBOX-e zažívali technologické orgie. Prečo? Lebo Renault má aktuálne snáď najlepšie vyladený systém postavený na OS Android. Grafika je tu novšia, no nič to nemení na tom, že systém je rýchly, prehľadný, plný preinštalovaných aplikácií vrátane Google máp a s možnosťou, po prihlásení sa, sťahovať si ďalšie aplikácie z obchodu Play. Takto má vyzerať systém v 21. storočí, bravó Renault!

Sú tu však aj 3 atraktívne novinky, teda dve poznáme už z modelu Scenic. Máte tu napríklad tlačidlo My Safety Switch pod volantom, ktoré keď dvakrát stlačíte, nastavia sa vám asistenty tak, ako ich máte uložené. Teda sadnete do auta, 2x stlačíte a napríklad si vypnete „otravné“ upozorňovanie na prekročenie rýchlosti a podobne. Nás zaujala zadná lakťová opierka, ktorá má integrované USB-C porty pre nabíjanie zariadení, no je prispôsobená aj na držanie tabletov či smartfónov počas cesty, toto je mimoriadne luxusné riešenie, ktoré oceníte.

Obsah pokračuje pod reklamou

A do tretice presklená panoramatická strecha Solarbay. Tá je príplatková, ale poteší možnosťou ovládania priehľadnosti v 4 režimoch, a tak môže byť úplne priehľadná, zatienená, alebo len zatienená pre pasažierov vpredu alebo len pre tých vzadu. Toto je doslova sci-fi v priamom prenose, strecha sa tieni elektronicky viacerými segmentami. Aby toho nebolo málo, máte tu množstvo asistenčných a bezpečnostných systémov, ktoré viete pohodlne ovládať aj priamo na volante. Je ich tu celkovo 32!

Novinka začína na cene 39 900 eur, v prípade nami testovanej výbavy Esprit Alpine na cene 43 900 eur. Príplatkov si viete dopriať množstvo, napríklad aj audio systém Harman/Kardon, spomínané strešné panoramatické okno Solarbay, či head-up displej alebo lepšie svetlá a asistenčné systémy vrátane 360-stupňovej kamery. Výsledná cena sa tak môže priblížiť aj cenovke 50-tisíc eur. Pozrite si však naše video z prvej jazdy, rozhodne stojí za to!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.