Reklama

Sledujte spotrebu v reálnom čase a nájdite najväčších žrútov v domácnosti

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Energetická kríza, inflácie a hrozba vysokých cien energií rozhýbali aj tých najväčších slimákov. Téme šetrenia energie sa pravidelne venujeme. Medzi užitočných pomocníkov môžeme smelo zaradiť inteligentné zásuvky.

TP-Link má vo svojej ponuke smart zariadenia série Tapo, kde okrem iného nájdete inteligentné zásuvky Tapo P110 či Tapo P115. Nová aktualizácia appky Tapo prináša zaujímavé vychytávky, ktoré vám umožnia sledovanie spotreby energie.

Smart zásuvka je veľmi užitočný pomocník a zvláda viacero vecí. V prvom rade v nej môžete nastaviť časovač, naplánovať plán zapínania/vypínania a tak zautomatizovať spotrebiče v domácnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

Skrytým žrútom energie je množstvo zariadení, ktoré sú neustále pod napätím. Typickým príkladom je televízor v stand-by režime, notebook pripojený na sieť a všetky nabíjačky, ktorých nám z roka na rok pribúda. Každé takéto zariadenie má v pohotovostnom režime minimálny odber (zhruba 0,5 až 3 Wh), ale ak ich máte doma 20, je to už úplne niečo iné. Aj tu však viete využiť smart zásuvku a vypnúť spotrebič, keď ho nepoužívate, alebo idete na dlhší čas preč.

Zdroj | TP-Link

Spomínané zásuvky Tapo môžu byť dobrou voľbou, nie sú drahé a vedia toho naozaj dosť. Teraz získali novú vstupnú stránku, sledovanie spotreby energie je prehľadnejšie a obsahuje stručnú správu o spotrebe. Stránka obsahuje spotrebu energie za daný deň, posledných 30 dní a aktuálnu spotrebu. Aktuálna spotreba sa aktualizuje zhruba každých 5 sekúnd, takže vidíte statické údaje v reálnom čase.

V appke Tapo Energy Monitoring si môžete nastaviť sadzbu elektrickej energie a tak veľmi presne odhadnúť náklady na energiu spotrebovanú pripojeným zariadením. Podporuje jednotnú sadzbu za elektrinu, ako i sadzbu za spotrebu v čase. Náklady na spotrebu energie sú tak jednoznačnejšie a vy už na konci mesiaca viete zistiť, koľko ste ušetrili oproti predchádzajúcemu obdobiu.

Šikovnou vychytávkou je výkonová ochrana. Umožní nastaviť automatické vypnutie zásuvky, keď spotreba pripojených zariadení prekročí nastavenú prahovú hodnotu. Táto funkcia môže ochrániť vašu elektroniku a zabrániť požiarom spôsobeným elektrickým preťažením či skratom.

Pri kontrole spotreby pomôžu prehľadné grafy, ľahko teda zistíte, kedy spotrebiče „žerú“ najviac energie a koľko jej míňajú v rôznych obdobiach. Spotrebu si môžete nechať vykresliť aj v kalendárnom zobrazení. Ak idete pripojené zariadenie vymeniť, predchádzajúce dáta môžete vymazať bez toho, aby ste museli smart zásuvku reštartovať.

Zdroj | TP-Link

Ako vidíte, takto jednoducho môžete lepšie porozumieť spotrebe energie a optimalizovať ju pomocou časových harmonogramov, či automatizácií. Zásuvky citeľne znížia spotrebu, pretože vypnú zariadenia v noci, keď ste v práci, alebo pri odchode na dovolenku.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem, alebo sem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.