Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Predvolený prehliadač Microsoft Edge už vo Windows 11 tak ľahko nezmeníte

Predvolený prehliadač Microsoft Edge už vo Windows 11 tak ľahko nezmeníte
Zdroj | Microsoft
Michal Sobek
Predvolený prehliadač Microsoft Edge už vo Windows 11 tak ľahko nezmeníte
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Koncom júna predstavila spoločnosť Microsoft novú verziu obľúbeného desktopového systému Windows. Novinka s číslovkou 11 chce udržať používateľov na predvolených aplikáciách a sťažuje im prepnutie na tie konkurenčné.

Pozrite si

Windows 11 je tu, prináša nový dizajn a natívnu podporu Android aplikácií

Iba jedna výzva na zmenu

V systéme Windows 11 zmenil Microsoft spôsob, akým sa nastavujú predvolené aplikácie. Rovnako ako v systéme Windows 10, aj tu sa zobrazí výzva systému po inštalácii nového prehliadača a prvom jeho otvorení. Je to však jediná príležitosť na ľahké prepínanie na predvolený prehliadač.

Pokiaľ nezaškrtnete voľbu „Vždy používať túto aplikáciu“, predvolené nastavenia sa nikdy nezmenia. Ak na to používateľ zabudne, túto predvolenú voľbu už po kliknutí na webové odkazy neuvidí.

Konkurenčné prehliadače ako Google Chrome alebo Firefox často vyzvú používateľov, aby si nastavili ich prehliadač ako predvolený. Microsoft zmenil aj spôsob prideľovania predvolených aplikácií v systéme Windows 11.

To znamená, že teraz musí používateľ namiesto jedného prepínača nastaviť predvolené hodnoty podľa typu súboru alebo odkazu. V prípade prehliadača Google Chrome to znamená zmenu predvoleného typu súboru pre HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP a HTTPS. Oproti Windows 10 to je zbytočne dlhý proces.

Windows 11 tiež vyzve používateľa, aby prehodnotil prechod na prehliadač Edge. Hovorca spoločnosti Vivaldi povedal, že s každou novou verziou systému Windows je čoraz ťažšie zmeniť predvolené nastavenia. Chcú tak „donútiť“ používateľa, aby preferoval priamo predinštalované aplikácie.

Zdroj | Microsoft

Hiroshi Lockheimer, vedúci spoločností Android, Chrome a Chrome OS, na zmeny reagoval na Twitteri. „Toto je od spoločnosti, ktorá tvrdí, že je najotvorenejšia a má „najväčší výber“. Dúfam, že je to len ukážka pre vývojárov. Toto má ďaleko od voľby.“

Žiadnemu zo zástupcov od konkurenčných prehliadačov sa tento krok zo strany Microsoftu nepáči a berú to len ako „ďalšie polená pod nohy“.

„Väčšia kontrola nad predvolenými aplikáciami“

Podobný problém bol aj novou miniaplikáciou, ktorú Microsoft pridal do Windows 10 a nachádza sa paneli úloh. Nájdeme tam počasie a ďalšie navrhované správy z regiónu. Po ich rozkliknutí sa otvorí prehliadač Edge a toto nastavenie sa nedá nikde zmeniť. To väčšinu používateľov, ktorí používajú iný predvolený prehliadač, odrádza od používania celkom užitočnej funkcie.

Spoločnosť Microsoft tieto zmeny odôvodňuje tým, že umožňuje používateľom systému Windows väčšiu kontrolu nad predvolenými aplikáciami.

Zdroj | Microsoft

Uvidíme, či sa tieto veci nezmenia do oficiálneho príchodu systému Windows 11. Zo strany Microsoftu to nie je úplne fér hra a tiež by nebol nadšený, keby mu to isté urobila konkurencia v ich operačných systémoch.

Pozrite si

Čo do školy? Klasický Windows notebook, alebo Chromebook?

Zdroj