Reklama

Prečo sú Sony WH-1000XM5 takmer najlepšie slúchadlá na svete?

Richard Pliešovský
93 %
Sony WH-1000XM5 sa uchádzajú o vašu priazeň s novými meničmi, vylepšenou ozvučnicou, ale i novým dizajnom. Pribudli dva mikrofóny a jeden procesor - to všetko sa postará o prirodzený a čistý zvuk s presnými tónmi a potvrdzuje, že Sony patrí medzi špičku vo svojom odbore.

Výhody

  • Čistota zvuku
  • Vynikajúce basy
  • Výborné ovládanie
  • Viacbodové Bluetooth 5.2

Nevýhody

  • Nedajú sa zložiť
  • Nudný vzhľad
  • Žiadna ochrana voči poveternostným vplyvom

Slúchadlá typu over-ear nepatria medzi zariadenia pre masy, oveľa praktickejšie sú štuple. Kto si chce však vychutnať verný zvuk, dá prednosť kvalite pred pohodlím. Akou dobrou voľbou sú práve Sony WH-1000XM5, ktoré mi pristáli na stole?

Novinka sa dodáva v ekologickom papierovom obale, namiesto potlače máte označenie modelu mechanicky vyrazené. Slúchadlá sú uložené v puzdre, kde nájdete aj pripojovacie káble. Sú decentne skryté v priečinku uzavretým magnetickým mechanizmom.

Oproti predchádzajúcim generáciám vyzerá nový model odlišne. Hlavový most už nie je plochý, ale oválny. Odstránil sa kĺb pre skladanie, ten býval častou príčinou poškodenia. Konečne sa tak podarilo eliminovať vznik praskavých zvukov, ktoré pri dvoch predchádzajúcich generáciách znepríjemňovali život používateľom. Mušle slúchadiel sú hlbšie, s miernym náklonnom a tak meniče lepšie smerujú k ušiam. Sony použilo syntetickú koži Soft Fit, je príjemná na dotyk so zamatovým povrchom a ľahká na údržbu. Fyzické tlačidlá sú opäť len dva, všetko ostatné urobíte pomocou dotykových gest.

Špeciálne navrhnuté meniče majú 30 mm, nahrádzajú doteraz používané 40 mm. K lepšiemu zvuku prispieva nová ľahká ozvučnica z uhlíkových vlákien a optimalizované obvody.

Sony vylepšilo slúchadlá o ďalší procesor, ku QN1 pridal výrobca ešte V1. Aj vďaka tomu sa mu podarilo vylepšiť ANC. Funkcia Auto NC Optimizer dokáže automaticky optimalizovať potláčanie okolitého hluku podľa toho, kde sa nachádzate a podľa toho upraví účinnosť. Je to zaujímavé, ale funguje to veľmi dobre. Človek si ani neuvedomuje, ale z obyčajných slúchadiel sa pomaly, ale isto stáva počítač.

Funkcia Speak-to-Chat funguje tak, že automaticky stopne hudbu a prepustí zvuk okolia, takže sa môžete krátko porozprávať bez toho, aby ste si museli dávať dole slúchadlá z uší. V appke si zvolíte citlivosť, ale aj čas automatického prerušenia (5, 15, 30 sekúnd). Myslím si, že Speak-to-Chat prídete na chuť rovnako ako ja. Nechýba podpora hlasových asistentov (Amazon Alexa, Google Assistant).

Quick Attention zníži hlasitosť prehrávaného audio a umožní viesť konverzáciu, stačí zakryť pravý náušník dlaňou. Opäť mimoriadne praktické, ľahko zapamätateľné gesto, ktoré som veľakrát počas testovania využil.

Pozrite si

V čom sa líši Sony WH-1000XM5 od predchodcu?

Slúchadlá majú 30 mm meniče s frekvenčným rozsahom 4 až 40 000 Hz. Podporujú kodeky AAC, LDAC a SBC, aptX už od modelu Sony WH-1000XM4 výrobca nepodporuje. O bezdrôtový prenos zvuku sa stará Bluetooth 5.2, káblovo sa zpojite cez 3,5 mm audio konektor. Výdrž batérie na jedno nabitie je 38 hodín, v prípade aktívneho ANC je to stále veľmi slušných 30 hodín. Hmotnosť slúchadiel je znesiteľných 250 g.

Ako hrajú Sony WH-1000XM5?

Nemôžem povedať, že ma kvalita zvuku omráčila, predsa len, dnes je na trhu kvantum veľmi dobre hrajúcich slúchadiel. Pri pozornom počúvaní si však zvuk Sony WH-1000XM5 užijete. Samozrejme, základom je mať kvalitnú nahrávku. V tomto je nezastupiteľný jazz, kde si hudobníci, ale i vydavateľstvá dávajú sakramentský pozor na výsledok. Takéto nahrávky je radosť počúvať. Problémom môže byť prehrávanie odfláknutých nahrávok. Stačí si pustiť hocijaký starší rock/hard rock z 80-tich a 90-tich rokov a vaše nadšenie zo slúchadiel sa ocitne na bode mrazu. To môže byť v horúčavách príjemný bonus, ale inak rozhodne nie, aj keď za to rozhodne slúchadlá nemôžu.

Už tradične som si vychutnal mojich obľúbencov Steely Dan, k ich albumu Gaucho som pridal aj Rogera Watersa – Is This The Life We Really Want? Skladba Robina Thickea Blurred Lines mi ukázala ako si „soníčka“ poradia s RB a soulom. No, absolútne peckovo!

Slúchadlá majú veľmi príjemné podanie, zvukovo mierne nadbiehajú poslucháčom tak, aby ich počúvanie maximálne bavilo. Pre puristov to nie je zrejme dobrá správa, ale pre všetkých ostatných určite áno. Pri XM5 sa môžete tešiť na veľmi kultivované výšky, čisté stredy a rýchle, výrazné basy. V niektorých pasážach stredy nestíhali výškam a basom, ich charakteristiku si však môžete upraviť v equalizéri v aplikácii Sony Conncet.

Aplikácia ponúka množstvo funkcií. Zaujímavá je napríklad možnosť výberu priority – zvolíte si, či je pre vás dôležitejšia kvalita zvuku, alebo stabilita signálu.

Čo sa mi páčilo?

Veľmi dobrá práca ANC. Renomé v oblasti eliminovania okolitých hlukov si získala už štvrtá generácia. Novinka ide ešte ďalej a prináša naozaj slušný filter hluku bez toho, aby sa znížila kvalita zvuku. V slúchadlách sa nachádza 8 mikrofónov, oproti XM4 pribudli dva navyše, ktoré podporujú beamforming vďaka čomu eliminujú ruchy okolia.

Páčila sa mi aplikácia Sony Connect, vrátane equalizéra s možnosťou nastavenia vlastných zvukových charakteristík.

Bluetooth 5.2 je s funkciou multipoint, čo znamená, že môžete počúvať hudbu, napríklad z Astell&Kern AK70, ale ak vám niekto zavolá na smartfón, dokážete prijať hovor a telefonovať cez slúchadlá bez akéhokoľvek zásahu.

Dotykové ovládanie je veľmi praktické, silno návykové. Vzhľadom na veľkosť mušlí si ho okamžite osvojíte. Prispôsobiť si ho môžete v aplikácii. Potešilo, že Sony konečne prestalo dodávať hlasové oznamovanie funkcií a vrátilo sa k tónovej, čo je používateľsky oveľa príjemnejšie. Aspoň pre mňa.

Zaujímavá je možnosť aktivovania rýchleho spustenia Spotify, stačí 2x, resp. 3x poklepať po náušníku. Túto možnosť si zvolíte v aplikácii.

Poslednou vychytávkou, ktorá stojí za zmienku je funkcia Nájsť moje zariadenie. Aj keď XM5 nie sú drobné slúchadlá, ktoré sa ľahko zapotrošia, určite je dobré mať k dispozícii aj túto funkciu.

Čo by mohlo byť lepšie?

Počas testovania ma zaskočilo, že sa slúchadlá nedajú sklápať, po čase mi to ale neprišlo divné a priznám sa, že mi to ani nechýbalo. Okrem toho, súčasťou balenia je tvrdé puzdro, takže pri prenose bude o slúchadlá postarané ako v bavlnke.

Zaujímavým nedostatkom, ktorý stojí za zmienku je záhada zmiznutého označenia L/R. Nechápem prečo Sony nepovažovalo za dôležité označiť, ktorá mušľa je pre ktoré ucho.

Slúchadlá prešli zásadným redizajnom, ten nemusí vyhovovať každému. Zdá sa však, že jeho prínos je nespochybniteľný, zlepšuje zvuk, pohodlie počas používania a okrem toho vizuálne odlíši novinku od predchádzajúcich generácií.

Verdikt

Ak hľadáte slúchadlá typu over-ear je model XM5 horúcim kandidátom. Ak privrieme oči nad nudným vzhľadom, len ťažko tu nájdete podstatné nedostatky. Obrovskými benefitmi je špičkový zvuk s perfektným filtrom hluku, praktické funkcie, pokročila aplikácia a dlhá výdrž na jedno nabitie.

Okrem toho sú pohodlné, vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sľubujú dlhoročnú vydrž. Áno priatelia, Sony WH-1000XM5 vám budú robiť spoločníka dlhý čas, majú všetko, čo sa od moderných slúchadiel očakáva.

Aj preto Sony WH-1000XM5 od nás získavajú cenu Tip redakcie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.