Reklama

Prečo sú lacno vyzerajúce AirPody drahé? Pre toto

Richard Pliešovský

Problémy s fejkovými výrobkami má prakticky každý značkový výrobca. Netýka sa to len módy, ale aj elektrických zariadení. Svoje vie o tom Apple.

Sfalšovať iPhone je oveľa ťažšie ako napríklad slúchadlá. A preto nie je ničím nezvyčajným stretnúť sa s falzifikátmi AirPodov. Falošné produkty Apple sa stávajú skutočným problémom.

Apple musel dokonca zriadiť špecializovaný tím na riešenie predajov výrobkov vrátane falošného príslušenstva. Dobré falzifikáty na prvý pohľad môžu vyzerať veľmi presvedčivo, röntgenové porovnanie odhalí všetky rozdiely medzi skutočnými AirPodmi a falošnými.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jon Bruner z Lumafield zverejnil porovnanie CT skenov originálnych slúchadiel AirPods Pro a dvoch párov falzifikátov. Hovorí, že hlavné rozdiely sú tri: batérie, elektronika a celková kvalitu výrobku.

„Autentické slúchadlá AirPods obsahujú precízne navrhnuté gombíkové batérie v každom slúchadle, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa zmestili do kompaktného tvaru a poskytovali optimálny výkon. Naproti tomu oba exempláre falošných slúchadiel AirPods obsahujú lítium-iónové vreckové batérie, ktoré sú nielen menej sofistikované vo svojej konštrukcii, ale aj potenciálne menej bezpečné. Obdĺžnikové vrecká sú vtesnané do kruhových priestorov a nie sú prispôsobené na mieru,“ hovorí Jon Bruner.

Zdroj | Lumafield

Čo sa týka elektroniky, Bruner uvádza, že originálne AirPody sú zázrakom miniaturizácie a precízneho inžinierstva. Konštruktérom sa podarilo vtesnať pevné i flexibilné dosky s obvodmi a využiť každý milimeter slúchadiel. „Na druhej strane, falošné slúchadlá AirPods odhaľujú oveľa jednoduchšiu elektroniku zostavenú z bežných komponentov. To ponecháva menej priestoru pre funkčnosť; falzifikáty majú menej mikrofónov a menej riadiacich obvodov, čo ohrozuje ich kvalitu zvuku.“

Kvalita zhotovenia fejkových slúchadiel oproti originálnym je vraj dramatická. „Jeden z falzifikátov vôbec neponúka bezdrôtové nabíjanie (na skenoch nie sú viditeľné žiadne cievky) a druhý má cievky na bezdrôtové nabíjanie, ale chýbajú mu magnety, ktoré prichytávajú skutočné puzdro AirPods na nabíjačku hodiniek Apple. Falošné slúchadlá AirPods sa dokonca uchýlia k používaniu vnútorných závaží, ktoré nemajú žiadnu inú funkciu, než napodobniť hmotnosť originálneho produktu, čo je klamlivá taktika, aby sa cítili ťažšie, aby kompenzovali horšie materiály a menšiu funkčnosť.“

Pozrite si

Čo už len môže byť drahé na USB-C kábli? Neuveríte čo všetko tam je!

Na prvý pohľad síce vyzerá falzifikát na nerozoznanie od originálu, no použitie neštandardných materiálov nielenže ovplyvňuje hmatový zážitok, ale ohrozuje aj štrukturálnu integritu a celkovú životnosť produktu.

Samozrejme, nefalšujú sa len slúchadlá. Na trh sa dostávajú falošné Apple Watch, ale i nabíjačky. Na obrázku dole môžete vidieť sken originálnej a falošnej 85 W nabíjačky MagSafe 2 pre MacBook. Technici z Lumafield našli rozdiely vo vnútorných obvodoch a systémoch cyklovania napájania.

Zdroj | Lumafield

Originálna nabíjačka má prepracovaný systém správy napájania, ten obsahuje rôzne komponenty na úpravu a prevod elektrického napätia. Vnútorné obvody falošnej nabíjačky sú oveľa menej zložité, chýbajú im filtračné funkcie, ktoré zaisťujú bezpečnosť a dlhú životnosť nabíjačky Apple. Zjednodušená vnútorná štruktúra vzbudzuje obavy o výkon falzifikátu, ale aj o bezpečnosť.

Jon Bruner tiež natočil video s Adamom Savageom, kde sa pozreli na falošné a originálny AirPody a nabíjačky Apple.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.